Menü
Blog

Biyometrik Sistemler ve Kapsamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

A+ A-

Biyometrik Sistemler ve Kapsamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Biyometrik sistemler; şahısların kendilerine özgü biyolojik, fiziksel ve davranışsal verilerini analiz ederek anlamlandıran teknolojiler olarak öne çıkarlar. DNA verileri, parmak izi tanımlama, retina tarama ya da yüz tanıma gibi opsiyonları kullanan biyometrik okuyucular; personel kimlik kartları, anahtarlar, şifreler, manyetik kart ve benzeri geleneksel uygulamaların yerini almıştır. Arkasında gelişmiş bir teknoloji barındıran bu sistemler internet teknolojilerinin ve veri tabanlı şirket anlayışının gelişmesiyle birlikte birçok işletme tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Biyometrik güvenlik sistemleri olarak da adlandırılan bu teknolojiler; kişisel verilerin güvenliği kapsamında da büyük avantaj sağlamaktadır.

 

Biyometrik Güvenlik Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Biyometrik güvenlik altyapısı öncelikli olarak modern binalarda, iş yerlerinde, yüksek güvenlik gerektiren kamu alanları ve benzeri konumlarda kullanılır. Uygulama ve güvenlik açısından biyometrik sistemlere göre dezavantajlı olan anahtar, şifre ve kart sistemlerine göre büyük avantaj sağlayan biyometrik şifreleme çözümleri, yapıların güvenlik sistemleri ile de kolaylıkla entegre edilir. Bu sayede de kullanım alanında yüksek güvenlik standartları sağlanmış olur.

 

Biyometrik Güvenlik Sistemleri Nasıl Çalışır?

Biyometrik güvenlik sistemlerinin çalışma prensibi biyometrik ve kişiye özel olarak değerlendirilen yüz, ses, parmak izi, retina, avuç içi, damar, verilerin taranarak okunmasına dayanır. Sistem kurulumu aşamasında, her bir kullanıcının veri tabanına tanımlanmak üzere enrollment adı da verilen biyometrik verileri alınır. Kişilerden alınan bu veriler, sistemin farklı bölgelerinde kullanılmak üzere yetkilendirilir. Bu yetkilendirmeler sayesinde biyometrik sistem üzerinden kişiler, yetki alanları dahilindeki bölgelere giriş iznine sahip olur. Yüksek güvenlik gerektiren alanlarda tercih edilen bu uygulama; güvenlik kamerası sistemi ve çevre güvenliği sistemi gibi diğer altyapılarla da üst düzey entegrasyon seçeneklerine sahiptir.

 

Biyometrik Güvenlik Sistemi Ürün Kapsamı Hakkında Öne Çıkan Bilgiler

Biyometrik güvenlik sistemi çok yönlü kullanım seçeneklerine sahip olan ve gelişmiş teknolojik opsiyonlarla yapılandırılmış bir altyapı olarak öne çıkar. Bu doğrultuda sistem kendi içerisinde daha karmaşık özelliklere ve teknolojilere sahip olan parçalardan oluşur. Bahsi geçen parçaların her biri kendi işlevsellikleri ile sistemin yapısını sağlamlaştırır. Sistem dahilinde kullanılan özel teknolojiler ise şu şekilde sıralanabilir:

 

Yüz Tanıma Sistemleri

Yüz tanıma geçiş kontrol sistemi olarak da isimlendirilen bu teknoloji biyometrik güvenlik uygulamaları başlığında kullanıcıların en çok ilgi gösterdikleri teknolojilerden biri olarak öne çıkar. Yüz tanıma sistemleri gelişmiş sensörler ve yerleşik kameralar sayesinde veri tabanına tanımlı olan yüzlerin yetkilendirilmesine olanak verir. Bu sayede istenilen bölgede ve yüksek güvenlikli alanlarda yetkilendirilmiş kişiler esnek hareket etme ve geçiş yapabilme inisiyatifine sahip olurlar.

 

Avuç İçi Damar Okuma Sistemi

Biyometrik kimlik doğrulama sistemleri kapsamında en yenilikçi uygulamalardan olan avuç içi damar okuma sensörleri, kullanım alanında yüksek güvenlikli bir deneyim vaat etmektedir. Hastane, askeri alanlar, özel devlet kurumları ve benzeri alanlarda güvenlik sistemlerinin bir parçası olarak kullanılan avuç içi damar okuma sistemleri, yetkilendirilmiş kullanıcıların esnek ve güvenli biçimlerde işlem yapmasına olanak verir.

 

Göz ve Retina Tarama Sistemleri

Göz ve retina tarama sistemleri kullanılan özel yazılım teknolojileri sayesinde her kişide özgün şekilde bulunan retinanın taranıp veri tabanındaki bilgilerle eşleştirilmesini sağlar. Bu işlem dahilinde, yetkilendirilmiş kişiler tarama sonrasında yetki alanları sınırları içerisinde; geçiş, kontrol ve güvenlik dahilinde hızlı ve esnek hareket olanağına sahip olurlar.

 

Parmak İzi Tanıma Cihazları

Parmak izi tanıma cihazları, biyometrik geçiş kontrol altyapıları kapsamında en hızlı çözümlerden biri olmakla en teknolojik çözümlerden biri olarak da bilinir. Yüksek güvenlikli alanlarda yoğun olarak kullanılan parmak izi teknolojileri krinimal güvenlik faaliyetleri kapsamında özellikle polisiye ve askeri güvenlik standartlarında tercih edilir. Göz tarama sistemi ve yüz tanıma cihazları gibi teknolojilerle bütünleşik kullanım seçeneklerine de sahip olan bu sistem, kullanım alanında güvenlik standartlarını maksimum seviyeye çıkarır. Çevre güvenliği altyapısı ve güvenlik kamera sistemleri ile entegre edilerek istenilen alan sınırları içerisinde üst düzey bir koruma deneyimi vaat eder.

 

 

İlgili Görseller