Menü
Blog

Güneş Enerjisi

A+ A-

GÜNEŞ ENERJİSİ

 

Dünyamızın ısı ve ışık kaynağı olan Güneş, üretilen yeni teknolojilerle birlikte enerji kaynağı olarak da kullanılabiliyor. Bu enerji tamamen güneş ışığından alındığından dolayı çevreye herhangi bir zararı bulunmuyor. Aksine, sürdürülebilir enerji kaynaklarından biri olduğundan dolayı dünyanın dinamik yapısını koruyarak canlılığını devam ettirmesinde önemli bir rol oynuyor. Günümüzde güneş paneli yardımıyla birçok üretim tesisinde, evlerde ve büyük şirketlerde enerji üretilebiliyor.

 

Güneş Enerjisi Nedir?

 

Günümüzde artan nüfus ile birlikte büyük bir enerji artışı da ortaya çıktı. Ancak dünyamızda enerjilerin birçoğu kısıtlı olduğundan dolayı canlıların nesli tehlike altına giriyor. İnsanlar sürdürülebilirlik için sonu olmayan enerji kaynaklarını tercih etmeye yöneldiler. Güneş enerjisi de bu enerji kaynakları için en güzel örneklerin başında yer alıyor. Sürdürülebilir ve temiz bir enerji kaynağı olmasından dolayı canlılığın devamını tehlikeye atmadan enerji üretilmesini sağlıyor.

Sanayileşmenin artmasıyla petrol ve doğalgaz kaynaklarının giderek azalması dünya için önemli bir tehdit unsuru haline geliyor. Artan enerji ihtiyacına cevap vermenin en iyi yolu ise Güneş enerjisinden yararlanmaktır. Güneş içerisinde birçok tepkime barındırarak ışık üretir ve bunlar dünyaya ışınım enerjisi olarak aktarılır. Günümüzde gördüğümüz paneller yardımıyla bu enerjiler toplanır ve elektrik enerjisine dönüştürülür.

Şu anda birçok sektör elektrikli cihazlarla proseslerini yürüttüklerinden dolayı bu alanda büyük faturalar ile karşılaşıyorlar. Fabrikaların elektrik enerjilerin tasarruf etmesi ile büyük bir enerji tüketiminden kurtulmak ve kar marjlarını arttırmak adına önemli adımlar atılmış oluyor. Bu bağlamda birçok tesis, fabrika ve şirket güneş enerjisi için önemli yatırımlar yapıyor. Bunun yanında kişiler elektrik tasarrufu sağlamak adına kendi binalarına da güneş paneli taktırabiliyorlar.

 

                                                                     

 

Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları Nelerdir?

 

Güneş enerjisi diye bahsettiğimiz kavram basit bir ifadeyle “güneşten elektrik” üretimidir. Bu nedenle birçok alana entegre edilebilme özelliği bulunuyor.

  • Elektrik ve ısı üretimi

Bahsettiğimiz gibi güneş panellerinin esas amacı elektrik üretimidir. Henüz depolanan elektriğin tam anlamıyla kullanılması sağlanmasa da büyük bir çoğunluğu güneşten karşılanabilir. Bunun haricinde ısıtma sistemlerinde de güneş panellerinden yararlanılabiliyor.

  • Endüstriyel alanlar

Artan ihtiyaçlarla birlikte endüstriyel üretim de artış gösterdi. Fabrikalar, endüstriyel alanlar ve soğuk hava depoları güneş enerjisi sistemi ile çalışabiliyor. Solar panel aracılığıyla depolanan enerji gerekli alanlara aktarılabiliyor.

  • Binalar

Güneş enerjisinden en çok binalarda yararlanılıyor. Çatı tipi güneş sistemleri sayesinde bir binanın elektrik ve ısınma giderlerinden önemli ölçüde tasarruf edilebiliyor. Bu sayede faturalarda azalmalar görülürken ev geçimine de önemli bir katkı sağlanmış oluyor.

  • Elektrik olmayan yerler

Birçok enerji kaynağının bölgelere ulaşabilmesi için bazı altyapı sistemlerine ihtiyaç duyulur. Ancak güneş, her zaman her yerde bulunan bir enerji kaynağıdır. Asla güneş görmeyen bir yer düşünemeyiz. Bu nedenle elektrik hatlarının henüz ulaşamadığı bölgelere güneş enerjisi sistemleri ile elektrik ulaştırılabilir.

  • Tarımsal sulama

Tarımsal sulama eylemlerinde önemli bir enerji ortaya çıkıyor. Sistemlerin çalışması için gerekli olan elektrikten suyun ısıtılmasına kadar birçok alanda enerji tüketiliyor. Solar enerji çözümleri sayesinde tarımsal sulamada tasarruflu yeni bir dönem ortaya çıktı. Depolanan enerji sayesinde sular istenilen sıcaklığa getirilebiliyor. Sulama sistemlerinin çalışmalarına da destek oluyor.

  • Şehirlerde kullanılan tüm ışık uygulamaları

Güneş enerjisinin en güzel kullanım alanlarından biri de şehirlerde kullanılan ışık uygulamalarıdır. Trafik lambası, sokak lambası, işaret lambası ve benzeri birçok enerji gerektiren ürün günümüzde güneş enerjisi aracılığıyla çalışmalarına devam ediyor. İçerisinde akülü güneş enerjisi sistemi bulunduran bu ışıklar, güneş var olduğunda enerjiyi bünyesine toparlıyor. Güneş kaybolduktan sonra ise bu enerjiyi kullanmaya devam ederek şehirlerin aydınlatılmasına katkı sağlıyor.

 

                                                                     

 

Güneş Enerjisi Avantajları Nelerdir?

 

İşletmelerde ve binalarda güneş enerjisinin tercih edilmesi önemli katkılar sağlıyor.

  • Uzun vadede tasarruf sağlama

İlk bakıldığında güneş enerjisi kurulum ücretleri yüksek görünse de uzun vadede sizlere önemli tasarruflar sağlıyor. Her ay ödemek zorunda kaldığınız faturaların azalmasıyla birlikte önemli karlar elde edebilirsiniz. Bununla birlikte, elektrik ücretlendirmesi gün içerisinde saatlere göre farklılık gösteriyor. Elektriğin pahalı olduğu saatlerde güneş enerjisi deponuzdan yararlanarak önemli tasarruflar elde etmeniz mümkün. Uzun yıllar kullanabileceğiniz düşük bakım masrafları sayesinde cebinize dost bir sistemdir.

  • Doğanın korunması

Fosil yakıt tüketimi gün geçtikçe dünyaya zarar veriyor ve sürdürülebilirliğin önüne büyük bir engel olarak çıkıyor. Bu bağlamda güneş enerjisinin en önemli avantajı doğayı korumak ve gelecek nesillere daha sağlıklı bir çevre bırakabilmektir. Güneş enerjisi hiçbir gürültü yapmadan ve çevreye zarar vermeden enerji üreterek yatırımcısına önemli katkılar sağlar.

  • Sınırsız kullanım ömrü

Fosil yakıtlar, doğalgaz ve benzeri enerji kaynakları bir gün tükenme tehlikesi ile karşı karşıya. Bu enerji biçimlerinin tükenebilir olmasından kaynaklı olarak insanlar alternatif enerji seçenekleri arama yoluna başvurdular. Güneş enerjisi ve diğer sürdürülebilir temiz enerji kaynakları sayesinde sınırsız bir kullanım hakkına sahip olabilirsiniz. Hem panellerin az maliyet gerektirmesi hem de güneşin tükenmeyen bir kaynak olması, sınırsız kullanım ömrü fikrini destekleyebilecek niteliktedir.

 

Güneş Enerjisi Kullanımına Geçiş Dönemi

 

Birçok şirket veya bina, güneş enerjisi kullanmaya oldukça sıcak bakıyor. Fakat nereden başlayacaklarını bilemiyorlar. Bunun için sizin tek yapmanız gereken; detaylı bir açıklama hazırlamak ve ardından bu işle ilgilenen bir firma ile görüşmek. Firmanın yönlendirmeleri doğrultusunda güneş enerjisi sistemi kullanamaya başlayabilirsiniz.

 

Güneş Enerjisi Panellerinde Yangın Algılama Çözümleri ile ilgili yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.

 

İlgili Görseller