Menü
Blog

Avuç İçi Damar Okuyucu Sistemler

A+ A-

Avuç İçi Damar Okuyucu Sistemler

Avuç içi damar okuyucu sensörler, biyometrik güvenlik sistemleri dahilindeki en önemli ürün seçenekleri arasında yer alırlar. Avuç içi damar okuma cihazları, her insanda %100'e yakın bir oranda özgün olan el içi ayasındaki damar ağlarının okunması prensibiyle çalışır. Retina okuyucu ve parmak izi sensörleri gibi biyometrik güvenlik sistemleri ile aynı prensipler dahilinde çalışan avuç içi damar okuma cihazları onlara nazaran daha hızlı çalışırlar. Kullanım kolaylığı ve pratiklik gibi etkenler de düşünüldüğünde avuç içi damar okuma sistemleri, kusursuz kimlik doğrulama deneyimine olanak verir.


Avuç İçi Damar Okuyucu Cihazlar Nasıl Çalışırlar?

Geleneksel kimlik doğrulama ve geçiş kontrol sistemlerinin aksine avuç içi damar okuyucu sistemler, biyometrik verileri okuyarak ve analiz ederek çalışırlar. Bu bağlamda avuç içi damar okuyucular, kişinin el ayasındaki damar ağlarını okuyarak ve elde edilen verileri mevcut kullanıcı tabanı ile karşılaştırırlar. Karşılaştırma sonucu, eğer el ayasını okutan şahsın verileri uyumlu ve şahsın istenilen alanda gerekli yetkilendirmeleri mevcutsa, gerekli onaylamalar otomatik olarak yapılır. Tüm sistem anlık olarak çalıştığından, kullanıcılar geçiş kontrol yetkilerini eşzamanlı olarak alabilirler. Bunun yanı sıra, sistem kullanımı kapsamında yetkilendirilmemiş kişiler için herhangi bir tanımlama yapılmaz. Sistemin zorlanması, yetki ataması yapılmayan kişiler tarafından denenmesi durumunda da güvenlik birimleri ile eşzamanlı iletişim gerçekleşir. Böylelikle güvenlik ihlali ve tehdit oluşturan durumlara karşı en hızlı şekilde aksiyon alınabilir.

 

Avuç İçi Damar Okuyucu Kullanım Seçenekleri

Avuç içi damar okuyucu sistemler çok yönlü kullanım seçeneklerine sahip oldukları gibi birçok alanda da işlevsel olarak kullanılabilen teknolojilerdir. Yüksek güvenlik gerektiren alanların yanı sıra kamu kuruluşları ve mali varlıklarını bünyesinde barındıran işletmeler de avuç içi damar okuma altyapılarını tercih edebilmektedir. Tüm bunlar haricinde öne çıkan biyometrik güvenlik sistemi uzantısı olan bu ürünlerin diğer kullanım seçenekleri şu şekilde sıralanabilir:

 

Kusursuz Kimlik Doğrulama

Avuç içi damar okuyucular, kişilerin biyometrik verilerini dahil ederek çalıştıklarından %100'e yakın bir oranda doğruluk payı ile çalışırlar. Tıpkı parmak izi sensörleri kapsamında olduğu gibi, kullanıcıların avuç içi damar örgüleri de benzersiz ve tekrarı olmayan veriler sağlar. Biyometrik güvenlik sistemleri de bu verileri kullanarak üst düzey bir altyapı geliştirmelerine olanak verir.

 

Üst Düzey Güvenlik Altyapısı Geliştirme

Kusursuz kimlik doğrulama haricinde, biyometrik avuç içi okuyucular üst düzey güvenlik altyapısı geliştirme avantajı da sağlarlar. Avuç içi damar okuyucu cihazlar özellikle kullanılacak olan alanın yapısına göre farklı güvenlik derecelerinde yapılandırmalara olanak verirler. Bu sayede de alanın güvenlik derecesinin zenginleştirmesine yardımcı olurlar.

 

Farklı Sistemler %100 Uyumluluk

Avuç içi damar okuyucu cihazlar için bir diğer önemli kullanım seçeneği de farklı sistemler ve cihazlarla olan yüksek uyumluluk opsiyonudur. Bahsi geçen opsiyon sayesinde genel güvenlik altyapısı için en önemli donanımlardan olan alarm sistemleri, güvenlik kamera sistemleri gibi yardımcı sistemlerle entegre çalışabilirler. Kolay erişebilirlik opsiyonları sayesinde ise istenmeyen durumlarda ya da risk durumlarında daha hızlı aksiyon alınmasını sağlayabilirler.

 

Çok Amaçlı Kullanım Seçenekleri

Avuç içi damar okuma sistemleri için bir diğer önemli özellik de her alanda kullanılabilir olmalarıdır. Banka, devlet kurumları, sağlık kuruluşları, finansal kuruluşlar, kamu kuruluşları, sağlık organizasyonları gibi farklı alanlarda kullanılabilen avuç içi biyometrik ürünler, üst düzey kullanım opsiyonları sağlarlar. Tüm bunların yanı sıra, istenilen alana özgü farklı altyapı ve kullanım özellikleriyle kurularak güvenlik altyapısının zenginleştirilmesine de olanak verirler. Özellikle banka gibi yüksek güvenlik gerektiren alanlarda tercih edilen biyometrik avuç içi okuyucu sistemleri, üst düzey güvenlik altyapısı için en ideal opsiyonlar arasında yer alırlar.

 

 

İlgili Görseller