Menü
Blog

Parmak İzi Okuyucu Altyapısı Nedir ve Nasıl Çalışır?

A+ A-

Parmak İzi Okuyucu Altyapısı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Parmak izi okuyucu sistemleri son yıllarda en çok kullanılan biyometrik tanıma sistemi haline gelmiştir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi kesinlikle değiştirilmez ve kopyalanamaz bir algoritmaya sahip olmasıdır.

Biyometrik güvenlik sistemleri; genel olarak kişilerin retina, parmak izi, yüz ve avuç içi gibi benzersiz verilerinin analiz edilmesi ve tanımlanması esasına dayalı çalışırlar. Bu bağlamda da biyometrik sistemlerin, geleneksel altyapılar düşünüldüğünde yeni nesil güvenlik altyapıları olduklarını söylemek doğru olacaktır. Bunun yanı sıra, bahsi geçen sistemlerin en önemli bileşenlerinden olan parmak izi okuyucular da kişilerin en önemli biyometrik tanımlayıcısı parmak izlerinin analiz edilmesi esasına dayalı çalışan sistemlerdir. Geçiş kontrol, personel takip, alan yetkilendirmeleri ve benzeri amaçlarla kullanılan parmak izi okuyuculu güvenlik sistemleri sistemin diğer parçaları entegre çalışma olanakları da sağlarlar.

 

Parmak İzi Okuyucu Nedir?

Parmak izi okuyucu nedir sorusuna net bir yanıt verebilmek adına, biyometrik güvenlik sistemleri dahilinde kullanılan bir donanım olduğu düşünülebilir. Bünyesinde barındırdıkları parmak izi okuyucu sensörler sayesinde kullanıcıların en önemli biyometrik verileri arasında yer alan parmak izlerinin tanımlanmasına olanak verirler. Tanımlanan biyometrik veriler, daha önce kayıt altına alınmış, gerekli eşleştirmelerin ve yetkilendirmelerin yapıldığı bir veri tabanı ile entegre edilirler. Bu durum da güvenlik sistemi dahilindeki kullanıcılar için gerekli yetkilendirmelerin sadece parmak izi gibi değişkenler kullanılarak yapılmasını sağlar.

 

Parmak İzi Okuma Sistemleri Nasıl Çalışırlar?

 

Parmak izi okuma sistemleri diğer biyometrik güvenlik sistemleri ile oldukça benzer çalışma prensiplerine sahiptirler. Bu bağlamda sahip oldukları sensörler vasıtasıyla kullanıcıların parmak izi ağlarını okuyan sistem, onu analiz eder. Sonrasında veriler daha önceden kullanıcı tanımlamaları ve eşleştirilmeleri yapılmış bir veri tabanı ile eşleştirilir. Eşleştirme kapsamında uyumlu olan kişiler için gerekli onaylamalar yapılır. Geçiş kontrol sistemi dahilinde kullanılan parmak izi okuyucular sayesinde yetkilendirme dahilinde olan kullanıcılar geçişlerini yapabilirler. Personel takip sistemi gibi altyapılarda ise parmak izi güvenlik sistemleri, personel giriş çıkış kayıtlarının tutulması gibi ihtiyaçlara yanıt verirler.

 

Parmak İzi Okuyucu Sensörler Hangi Amaçlarla Kullanılır?

Parmak izi okuyucu sistemler çok amaçlı kullanım olanaklarına sahip olan güvenlik ürünleri olarak tanımlanırlar. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere geçiş kontrol, personel takip ve alan yetkilendirmeleri gibi kullanım ihtiyaçlarına yanıt verirler. Bunun yanı sıra parmak izi okuyucular özellikle çok yönlü kullanım ihtiyaçlarına yanıt veren parmak izi okuyucu sistemleri, kullanılan alanda güvenlik duvarının güçlendirilmesi gibi işlevlere de sahiptirler. Aynı şekilde bu sistemler, alan geçiş kontrollerinin yapılması ve kullanıcılar için gerekli tanımlamaların yapılması gibi kullanım seçenekleri de sağlarlar.

 

Neden Parmak İzi Sensör Kullanmalıyım?

Parmak izi sensörler ve güvenlik sistemleri öncelikli olarak yeni nesil bir güvenlik duvarı deneyimi için ideal altyapılar olarak tanımlanabilir. Özellikle farklı birimler için farklı yetkilendirmelerin söz konusu olduğu durumlarda parmak izi okuyucu sistemler bölgeler arasındaki geçişlerin yetkilendirilmesi için ideal bir altyapı sağlarlar. Bu noktada farklı profiller için farklı yetkilendirmeler yapılabilir ve çalışanların kurum içerisindeki hareketleri denetlenmiş olur. Tüm bunlar haricinde "neden parmak izi sensörleri" sorusuna şu başlıklar dahilinde de yanıt verilebilir:

 

Geliştirilmiş Güvenlik Altyapısı

Yüksek güvenlik altyapısı için en yenilikçi çözümlerden biri olan parmak izi okuyuculu güvenlik sistemleri, üst düzey kullanım olanakları sağlarlar. Biyometrik güvenlik sistemi dahilinde kullanılan sensör ve donanımlar sayesinde istenilen alanda üst düzey bir geçiş kontrol mekanizması oluştururlar. Bu sayede de yetkilendirilmemiş profiller için güvenlik düzeyinin arttırılması gibi bir avantaj sağlarlar.

Sürdürülebilir Geçiş Denetimleri ve Alan Kontrolleri

Parmak izi okuyucular için bir diğer kullanım avantajı da sürdürülebilir geçiş denetimlerinin sağlanmasıdır. İstenilen alanlarda parmak izi okuyuculu geçiş denetim mekanizması, gerekli yetkilendirmelerle istenilen profillere atamalar yapılasını sağlar. Böylelikle organizasyonunuzun parçası olan şahısların geçiş yetkilendirmeleri ve kapı kilit tanımlamaları yapılmış olur.

Yeni Nesil Güvenlik Deneyimi

Geleneksel güvenlik ürünleri, alarm sistemleri ve güvenlik kamerası altyapıları gibi seçenekleri verimsiz bir şekilde kullanmaya odaklanmaktadır. Bu bağlamda yeni nesil bir güvenlik altyapısı tasarlamanıza olanak veren biyometrik güvenlik sistemleri yeni nesil kullanım seçeneklerine olanak vermektedir. 

 

Güvenlik konusu tüm kurum ve kuruluşların en temel ihtiyaçlarından biridir. Hem personel hem de kurum güvenliğini sağlamak amacıyla her türlü önlemi almaya gayret gösteren şirketler, parmak izi okuyucu seçeneğini sıkça değerlendiriyor. Siz de bu sistemler hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

 
İlgili Görseller