Menü

Hırsız Algılama Sistemleri

Hırsız Algılama Sistemleri
Hırsız Algılama Sistemleri

Hırsız Alarm Sistemleri Nedir?

Hırsız alarm sistemleri işyerlerinde, villalarda, fabrikalarda ya da evlerde hırsızlık gibi durumlar söz konusu olduğu zaman kişileri uyaran ve haber veren güvenlik sistemlerine verilen isimdir. Evlerin ve işyerlerinin olmazsa olmaz sistemlerinden olan hırsız alarm sistemi her daim ihtiyaç duyulan temel sistemlerin başında gelmektedir.

Günümüzde hırsızlık, gasp ve soygun gibi durumlarda müdahale yapılmasını kolaylaştıran bu sistemler, gün geçtikçe teknolojinin de ilerlemesi sayesinde her geçen gün daha iyiye giderek kendini geliştiren uygulamalardır.

Kötü amaçlı eylemleri önlemek ya da caydırmak için kullanılan hırsız alarm sistemleri hırsızlığın yapılması anında alarmın devreye girmesini sağlayan sistemlerdir.

Hırsızlık olaylarına karşı ev, işyeri ve fabrika gibi yerlerin olmazsa olmazı olan hırsız alarm sistemleri temel olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlar kablolu ve kablosuz hırsız alarm sistemleridir. Uygulama yapılacak olan alana göre değişiklik gösteren bu sistemlerin kendi özelliklerine göre avantajları bulunmaktadır.

  • Kablolu Hırsız Alarm Sistemleri

Kablolu hırsız alarm sistemleri isminden de anlaşılacağı üzere bir elektrikçi tarafından uygulamasının yapılması gereken sistemlerdir. Güvenilir ve oldukça sağlam olan kablolu hırsız alarm sistemleri kablosuz olanlara nazaran daha az bakım gerektiren sistemlerdir.

Her sistemin olduğu gibi kablosuz alarm sistemlerinin de eksi yönleri bulunmaktadır. Kablolu bir sistem olduğu için ve kabloların gizli olması gerektiği için profesyonel bir kurulum yapılması oldukça önemlidir. Bu durumda yapılacak olan işin maliyetini arttırmaktadır. Kablolu hırsız alarm sistemleri kontrol paneline bağlı olan elektronik sensörler üzerinde çalışmaktadır.

  • Kablosuz Hırsız Alarm Sistemleri

Kablosuz hırsız alarm sistemleri, kablolu hırsız alarm sistemlerine göre kullanım kolaylığı sağlayan ve kurulumu daha kolay olan sistemlerdir. Bu hırsız alarm sistemleri genel olarak yeni kablolamanın yapılamadığı alanlarda yoğun olarak kullanılmaktadır.

Tarihi bina ya da müze gibi korunması gereken önemli alanlar için kablosuz hırsız alarm sistemleri oldukça kullanışlı sistemlerdir. Bu sistemler radyo sinyalleri aracılığı ile bir kontrol paneline bağlı olarak pille çalışan sensörleri kullanarak çalışmaktadır.

Kablosuz hırsız alarm sistemleri kurulumu oldukça kolaydır. DIY (Kendin Yap Sistemler) kurulumu yapmasını bilen kişiler tarafından kolaylıkla kurulabilmektedir. Bu sistemin dezavantajı ise bu sistemlerin sensör pillerinin belli aralıklar ile değiştirilmesi gerekmektedir.

 

Hırsız Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır?

Hırsızlık alarm sistemlerinin nasıl çalıştığına bakacak olursak bu sistemler hırsızlık anında alarm sistemini devreye sokarak çalışan sistemlerdir. Alarmın devreye girmesi ile içeride ve dışarıda sirenler çalmaya başlamaktadır. Bu eylem sonrasında alarm takip merkezleri devreye girmektedir.

Hırsız alarm sistemleri hırsızlık müdahalelerini caydırmaya ya da önlemeye yarayan en önemli sistemlerdir. Bu sistemin nelerden oluştuğunu bilmek gerekmektedir. Temel olarak hırsız alarm sistemleri ana kasa, hareket dedektörü ve şifreleme panelinden oluşmaktadır.

Ana kasanın içinde akü, trafo ve devre kartı yer almaktadır. Trafoda 220 voltluk gerilim 12 Voltta düşürülmektedir. Bunun sebebi bu sistemlerde çalışma gerilimleri genellikle 12 Volttur. Akü ise elektrik kesintilerinin yaşandığı durumlarda hırsız alarm sistemin aksamadan çalışmasını sağlamaktadır. Devre kartında ise iki önemli kısım bulunmaktadır. Bunlar ana işlemci ve röledir.

Hırsız alarm sisteminde bulunan şifreleme paneli ise alarm çalması durumunda şifrenin girilerek çalan alarm sireninin durdurulmasını sağlayan paneldir. Ayrıca bu panel ile alarm kurma ve kapama işlemleri yapılmaktadır.

Hareket dedektörü ise hırsızlık anında ısı yayan ve hareket eden canlı objelerin yaydığı ısılar sayesinde yayılan ışık parçalarını algılayarak harekete geçmektedir.

Sizlerde hırsızlığa karşı önlem almak ve korunmak amacı ile hırsız alarm seti seçenekleri arasından seçim yaparak güvenliğinizi üst düzeye çıkarabilirsiniz.

 

Hırsız Alarm Sistemleri Kullanım Alanı Nedir?

Hırsız alarm sistemleri; genel olarak ev, işyeri, fabrikalar, tarihi bina ve müzeler, oteller, hastaneler, kamu kurum ve kuruluşlarında meydana gelebilecek tehlikelere ve hırsızlık olaylarına karşı bulunan alanları 7/24 koruyan sistemlerdir.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım