Menü
Blog

Retina Tarayıcı Sistemler ile Arttırılmış Güvenlik Deneyimi

A+ A-

Retina Tarayıcı Sistemler ile Arttırılmış Güvenlik Deneyimi

Yeni nesil güvenlik uygulamaları arasında yer alan biyometrik güvenlik sistemleri, kişilerin kendilerine has biyolojik özelliklerini kullanarak çalışan teknolojilerdir. Geleneksel yöntemlere göre daha kullanışlı ve pratik olan biyometrik güvenlik sistemleri dahilinde parmak izi ve retina okuyucu altyapıları dikkat çeker. Bu bağlamda, biyometrik sistemlerin alternatif güvenlik yöntemlerine göre daha kullanışlı, pratik ve güvenli olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Retina tarayıcı sensörler, biyometrik güvenlik sistemlerinin bir parçası olmakla birlikte sistemle entegre çalışarak özellikle yüksek güvenlikli alanlarda kullanılır. Retina okuyucu bir sensör ile kullanılan bu altyapı, geçiş kontrolleri, alan yetkilendirmeleri ve kapı kilit mekanizmaları ile birlikte kullanılabilir. Bu doğrultuda, kullanıldığı alanda üst düzey güvenlik altyapısı oluşturan retina okuyucu sistemler çok amaçlı kullanılabilirlikleriyle de öne çıkarlar.

 

Retina Tarayıcı Sistemler Nasıl Çalışırlar?

Retina tarayıcı sistem dendiğinde geleneksel güvenlik altyapılarındaki çalışma esaslarının tamamen dışına çıkmak gerekir. Özellikle biyometrik güvenlik sistemleri dahilinde gerekli olan kişilerin benzersiz verilerinin okunması esası, retina tarayıcılar için de geçerlidir. Biyolojik olarak en az parmak izi ve avuç içi tarama kadar %100'e yakın bir oranda benzersiz olan retina tarama, bu bağlamda kişilerin göz retinasının okunması ile çalışır. Göz retinaları her kişide %100’e yakın bir oranda özgün olduğundan; kullanıcıların tanımlanması ve yetkilendirilmesi kapsamında oldukça verimli bir yöntemdir. Retina tarama sistemleri taranan verileri mevcut veri tabanı yapısıyla eşleştirir. Verilerin eşleştirilmesi tamamlandığında uyumluluk gösteren kullanıcılara yetkilendirmeleri dahilinde onaylar verilir. Verilen onaylar sayesinde kişiler geçiş kontrol, kapı kilit ya da personel takip altyapısı gibi sistemlerdeki yetkilerini aktif edebilirler.

 

Retina Tarayıcı Sistemler Nerelerde Kullanılır?

Retina güvenlik altyapıları öncelikli olarak polisiye ve askeri gibi yüksek güvenlik gerektiren organizasyonlar dahilinde kullanılır. Gizli arşiv, stok, laboratuvar gibi alanların yanı sıra kamu kuruluşu gibi alanlarda da sıklıkla tercih edilirler. Hastaneler, banka ve finansmanla ilgili kurumlarda da yüksek güvenlik standartlarının sağlanması adına retina güvenlik sistemi altyapıları kullanılabilir. Tüm bunların yanı sıra şirketler, şirket içi organizasyonlarında yüksek kademe alanların sınırlandırılması ve hedef kişiler dahilinde yetki atamalarının yapılması amacıyla da retina güvenlik sistemleri tercih edilebilmektedir.

 

Retina Tarayıcı Sistemler Ne Gibi Kullanım Avantajları Sağlar?

Retina tarayıcı sistemleri, çok yönlü kullanım amaçlarına hizmet etmekle birlikte güvenlik konusunda sağladıkları avantajlarla da öne çıkarlar. Özellikle kapsamlı bir güvenlik duvarı oluşturmak ve bu güvenlik duvarını diğer sistem bileşenleri ile entegre etmek için Biyometrik güvenlik sistemleri kullanılabilir. Bu bağlamda Retina taraması da kişilerin kopyalanamaz ve benzersiz biyolojik verilerini kullanarak işlem yapabilmelerini sağlar. Bu bağlamda retina tarayıcılar için kullanım avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 

Pratik ve Kolay Kullanım Olanakları

Retina tarayıcılar için en önemli kullanım avantajlarından biri pratik ve kolay kullanım sağlamalarıdır. Kullanıcılar sadece göz retinalarını okutarak geçiş kontrolleri yetkilerini aktif edebilirler. Bu sayede yetki alanlarına hızlı bir şekilde erişim sağlayabilen kullanıcılar aynı zamanda yetki alanlarının güvenliğini de sağlamış olurlar.

 

Geliştirilmiş Güvenlik Optimizasyonları

Retina tarayıcı sistemleri, sağladıkları üst düzey güvenlik olanaklarıyla da öne çıkarlar. Biyometrik güvenlik altyapısı ile entegre çalışan retina tarayıcılar üzerinden farklı kademe derecelerine göre farklı yetki atamaları yapılabilir. Bu sayede de istenilen alanda farklı personel gruplarına farklı yetkiler tanımlanabilir. Özellikle çok organizasyonlu şirketlerde tercih edilen retina sistemleri, kullanıcılarına üst düzey kullanım olanakları sağlarlar.

 

Kapsamlı Sistem Entegrasyonu

Retina taramalı biyometrik güvenli sistemleri, altyapı genelinde kullanılacak olan diğer donanımlarla üst düzey entegrasyon seçeneklerine sahiptirler. Güvenlik kamerası sistemi ve alarm altyapıları ile uyumluluğu sayesinde biyometrik güvenlik altyapıları istenmeyen durumlarda daha hızlı aksiyon alınmasına olanak verir. Özellikle geçiş kontrol süreçlerinde diğer birimlerle olan entegrasyon opsiyonları, retina tarama sisteminin daha hızlı ve etkili çalışmasını sağlar. Böylelikle daha güvenlik düzeyi yükselirken birimlerin aksiyon alma süresi de minimum seviyeye düşer.

 

 

İlgili Görseller