Menü

Parmak İzi Tanıma

Parmak İzi Tanıma
Parmak İzi Tanıma

Parmak İzi Tanıma Sistemi Nedir?

Parmak izi tanıma, insan kimliğinin son derece esnek ve çok yönlü bir yöntemidir. Normalde bir anahtar, erişim kartı veya parolanın kullanıldığı uygulamalar için uygundur. Zaten kapılar, takım yönetim sistemleri, çevrimiçi hizmetler, fitness merkezleri ve diğer pek çok alanda kullanılmaktadır. En yeni akıllı telefon modellerinde artık bir parmak izi okuyucu bile var. Parmak izi tanıma bu nedenle şimdiden şaşırtıcı derecede çok yönlü kullanımda.

Parmak izi, bir kişiyi tanımlamanın benzersiz bir yoludur. Bir parmak izini bir anahtarla karşılaştırırsanız, her parmak izi farklı olduğundan, aslında bir kişinin elinde on anahtarın olduğunu söyleyebilirsiniz.  Parmak izi, bir kişiyi tanımlamak için çok kesin bir yöntemdir, çünkü tüm parmak izleri benzersizdir. Tek yumurta ikizleri bile farklı parmak izlerine sahiptir.

Anahtar, erişim kartı, sayısal kod veya şifre gibi diğer tanımlama yöntemleriyle karşılaştırıldığında, parmak izi çok güvenlidir. Kaybedemez ya da unutamazsınız ve çalınamaz. Ayrıca son derece pratiktir, çünkü yanınızda hiçbir şey taşımanıza gerek yoktur. Cepleriniz boş olabilir, çantanızın altında hiçbir şey bulmaya gerek yoktur ve bu büyük anahtar demetlerini unutabilirsiniz.

Ayrıca sistem yönetimi maliyetlerinden önemli miktarda tasarruf edebilirsiniz. Fabrikalarda veya ofislerde erişim kontrolü veya spor kulüplerinde ziyaretçi tanımlama gibi kapsamlı sistemlerde, kayıp kartlar veya anahtarlar nedeniyle dağıtılması, tekrar toplanması veya kayıttan çıkarılması gereken kartlara veya anahtarlara gerek yoktur. Örneğin, parmak izi tanımlamayı kullanırken, ziyaretçilere tek gün bile erişim izni verilebilir.

 

Parmak İzi Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Parmak izi tanımlamasında, bir kişinin parmak izi depolanan parmak izi verileriyle karşılaştırılır. Parmak izi, örneğin bir kimlik sistemi veritabanında, pasaport yongasında veya erişim kartının belleğinde saklanabilir. Kimlik konumları arasında kapı kenarındaki parmak izi okuyucu, bilgisayara bağlı bir okuyucu veya akıllı telefona entegre edilmiş bir parmak izi okuyucu bulunur.

Parmak izi tanıma, parmak izi çıkıntılarının kemerlerinin, ilmeklerinin ve kıvrımlarının depolanan verilerle karşılaştırıldığı örüntü tanımasına dayanır. Tanımlama üç kısımda gerçekleştirilir.

 1. Parmak izinin fotoğrafı çekilir. Resim, okuyucudaki bir kamera ile optik olarak veya elektronik olarak veya bu iki yöntemin bir kombinasyonu olarak çekilebilir. Sonuç, parmak izindeki çıkıntıların dijital siyah beyaz bir fotoğrafıdır.

 2. Parmak izi daha sonra parmak izinin kemerler ve halkalar gibi benzersiz özelliklerini ve birbirinden uzaklığı gibi bir dizi sayı olarak saklayan sayısal bir modele dönüştürülür.

 3. Tanınan bir sayısal model, benzerlikleri bulmak için kayıtlı bir sayısal modelle (veya modellerle) karşılaştırılır.

Parmak izi tanıma neredeyse her zaman kilitleme sistemi gibi başka bir sistemin parçası olarak birleştirilir.

Parmak izi tanıma, bir kişinin kimliğini doğrulamak için kullanılır; bundan sonra sistem, bir kilidi açmak, bir kişinin yazılımı kullanmasına izin vermek veya bir makinenin başlatılmasını sağlamak gibi gerekli eylemleri gerçekleştirebilir.

Parmak izi tanımlamanın işlevselliğini hangi faktörler etkiler?

Parmak uçlarımızdaki cildin esnek olması kimlik tespiti için zorlayıcıdır. Bu nedenle, örneğin, cildin kuruluğu, çevre sıcaklığı ve parmağın okuyucu yüzeyine bastırıldığı kuvvet, oluşturulan parmak izini etkiler. Parmağınızı okuyucuya karşı büyük bir kuvvetle bastırırsanız, parmak izinizin sırtları birlikte ezilebilir. Bu, parmak izi görüntüsünü farklı ve tanımlamayı daha zor hale getirecektir.

Ayrıca cildin kuruluğu ve okuyucu yüzeyinin sıcaklığı cildin esnekliğini etkiler ve bu yine görüntüyü etkiler. Son birkaç yılda, parmak izi tanıma ve ilgili örüntü tanıma önemli ilerlemeler kaydetmiştir ve ayrıca daha zor vakaların çoğu güvenilir bir şekilde tanımlanmaktadır. Saklanan parmak izi verilerinin kalitesi, daha sonra gerçek tanımlama üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, kayıt işlemini iyi yapmaya değer ve tanımlama ile ilgili herhangi bir sorun varsa, veri deposunu tekrarlamak işe yarar.

Farklı parmak izi okuyucularının kirlenmeye ne kadar iyi dayanabilecekleri konusunda önemli farklılıkları vardır. Parmak izi okuyucunun düzenli olarak temizlenmesinin mümkün olmadığı alanlarda, kirlilikten etkilenmeyen bir teknoloji seçmek yararlıdır.

 

Parmak İzi Tanıma Sisteminin Teknik Özellikleri Nelerdir?

Veri güvenliği sorunları nedeniyle, mevcut ticari parmak izi tanıma sistemleri asla parmak izlerini görüntü olarak depolamaz; yalnızca parmak izinde bulunan verilerin yüzde birkaçını içeren sayısal modeller olarak. Bu nedenle sayısal bir model parmak izi görüntüsü oluşturmak için kullanılamaz.

Bunun istisnası, polis tarafından tutulan parmak izi kayıtları ve parmak izinin görüntü olarak saklandığı pasaportlar gibi resmi sistemlerdir. Birkaç farklı tipte parmak izi okuyucu vardır.  İşte kullanılan mevcut tekniklerin bir özeti.

 • Optik Okuyucular:

Optik tarayıcılar, parmak izindeki sırt ve çizgileri algılamak için bir ışık kaynağı ve sensör kullanır. Sensör bir dijital kameraya benzer. Parmak sensöre yerleştirildiğinde, yükseltilmiş parmak izi desenini aydınlatmak ve vurgulamak için bir ışık kaynağı kullanılır. Zor olan, tarama yüzeyini temiz tutmanın yanı sıra çok küçük ayırt edici özelliklere sahip parmak izlerini okumaktır. Örnek olarak, sistem yıpranmış parmak izlerini okumakta güçlük çekmektedir.

 • Kapasitif Sensörler:

Kapasitif sensörler, baskının görüntüsünü yakalamak için parmak izinin yüksek ve düşük kısımları arasındaki mesafeyi kullanır. Pasif ve aktif tipte kapasitif sistemler vardır. Kapasitif sistemler parmağın epidermal seviyesini ölçer ve birçok durumda optik tarama sistemlerinden daha iyi sonuçlar verir.

 • Pasif Kapasitif Sistemler:

Pasif bir kapasitif sensörü, cildin yüzeyinin altındaki katman veya dermal katmandaki parmak izi desenlerinin bir görüntüsünü algılar. Kapasitif sensör pikselleri, sensör dizisinin birden çok noktasındaki kapasitansı ölçmek için kullanılır. Görüntü, çıkıntıların ve vadilerin sensör yüzeyinden uzaklığıyla oluşturulan kapasitanstaki değişimin ölçülmesiyle oluşturulur.  

 • Aktif Kapasitif Sensörler:

Bir aktif kapasitif sensörleri ölçüm yapılmadan önce cilde bir gerilim uygulayan bir şarj döngüsü kullanır. Voltaj uygulaması etkili kapasitörü şarj eder. Deşarj döngüsünde, dermal tabaka ve algılama elemanı üzerindeki voltaj, kapasitansı hesaplamak için bir referans voltaj ile karşılaştırılır. Bu temiz, hasarsız epidermal cilde ve temiz bir algılama yüzeyine olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

 • Ultrasonik Tarama Sensörleri

Ultrasonik sensörler , parmak izinin görsel görüntülerini oluşturmak için tıbbi ultrasonografide kullanılan benzer bir teknolojiyi kullanır . Bu sensörler, cildin epidermal tabakasına nüfuz etmek için çok yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır. Ses dalgaları piezoelektrik dönüştürücüler kullanılarak üretilir. Yansıtılan enerji ayrıca piezoelektrik malzemeler kullanılarak ölçülür. 

 • Veri Metodolojisi

Bir kişi parmak izi sistemine kaydedildiğinde, benzersiz parmak izi maskesi kişi hakkında diğer bilgilerle birlikte saklanır. Daha sonra kişinin parmak izi tekrar okunduğunda, kodlanmış şablon veritabanındaki tüm insanlarla karşılaştırılır. Bir kodun birçok kodla karşılaştırılması, parmak izi okuyucuların kapıları kontrol etmesini sağlar. Telefonunuza veya bilgisayarınıza erişim sağlamak için daha basit bir algoritma kullanılır. Bu durumda karşılaştırma yalnızca bire birdir ve parmak iziniz sistemde depolanan yalnızca bir desene doğrulanır.

 

Parmak İzi Tanıma Sisteminin Avantajları

Parmak izi tanıma sisteminin kullanmanın en iyi yararlarından bazılarını aşağıdakileri içerir:

 • Kullanımı kolay

 • Hızlı giriş

 • Daha güçlü güvenlik önlemi

 • Zamanın çalınmasını önler

 • Doğru ayrıntı kaydı

 • Tüm çalışanlar için kullanıcı dostu

 • Bordro, muhasebe ve faturalandırma sistemlerine kolayca entegre edilebilir

 • Saatli zaman tasarrufu sağlar

 • Zamanı doğru bir şekilde izleyerek para tasarrufu sağlar

 • Çalışanların arkadaşlarına yumruk atmasını, erken yumruklamayı veya geç yumruklamayı önler

 

Parmak İzi Tanıma Sisteminin Kullanım Alanları Nelerdir?

Parmak izi tanıma sisteminin kullanımı için çok sayıda uygulama vardır, ancak en yaygın olanları şunlardır:

 1. Mantıksal Erişim Kontrolü;

 2. Fiziksel Erişim Kontrolü;

 3. Zaman ve katılım;

 4. Kolluk Kuvvetleri;

 5. Gözetim.

Mantıksal Erişim Kontrolü

Bu pazar uygulaması, bir işletmenin veya şirketin bulunduğu yerde veya uzak bir yerden güvenli bir uzak bağlantı yoluyla bir bilgisayar ağına erişim anlamına gelir. En sık kullanılan geleneksel kullanıcı adı ve parola olan güvenlik aracı. Bu kombinasyon geçmişte etkili bir şekilde çalışmış olsa da, şimdi kesinlikle siber saldırılar için birincil hedef olarak ciddi zayıflık belirtileri gösteriyor.

Bu tür saldırıların sıklığı nedeniyle, birçok kuruluş çalışanlarından uzun ve karmaşık şifreler oluşturmalarını talep etmektedir. Büyük ve küçük harfler, noktalama işaretleri, boşluklar, rakamlar ve diğer özel karakter türlerinin bir kombinasyonunu içermelidirler.

Bunları hatırlamak çok zor olduğu için, çalışanlar yeni oluşturulan şifrelerini not defterlerine yazıyor ve iş istasyonu monitörlerine ekliyorlar. Bu ve şifrelerle ortaya çıkan diğer güvenlik zayıflıklarıyla mücadele etmek için, Parmak izi tanıma sistemininin kullanılmasının, bütünüyle yerine konması istenmiştir.

Fiziksel Erişim Girişi

Fiziksel Erişim Girişi, bir işletme veya şirketin çalışanına güvenli bir binaya, hatta içinden güvenli bir ofise erişim izni vermek anlamına gelir. Geleneksel olarak, anahtarlar ve rozetler kullanılmıştır. Bununla birlikte, asıl sorun, bu araçların çok kolay bir şekilde çalınması, kaybolması, çoğaltılması, hatta bu güvenli alanlara ait olmayan diğer çalışanlara verilebilmesidir.

Akıllı Kartlar, bu güvenlik zayıflıklarını hafifletmek için kullanılmıştır, ancak kendi sınırlamaları da vardır. Parmak izi tanıma sistemi, bu uygulamada en çok kullanılır. Bu durumlarda, bu Biyometrilerden biri elektromanyetik bir kilit grevine sıkıca bağlıdır.

Zaman ve Katılım

İşletmeler ve şirketler, endüstrinin her kademesinde hizmet vermiş, çalışanlarının çalıştığı saatleri takip etmek zorundadır. Bununla birlikte, manüel tabanlı yöntemler (zaman çizelgesi veya elektronik tablo gibi) kullanmanın sadece devasa bir idari baş ağrısı olduğu kanıtlanmamıştır, aynı zamanda pek çok güvenlik açığı da vardır.

Bu, bir çalışanın gerekli iş vardiyası için görünmediğinde başka bir çalışan için çalıştığı zamanı hileli bir şekilde bildirdiği ve hala bunun için ödeme aldığı yerdir.

Parmak izi tanıma sistemi, yukarıda belirtilen zayıflıklarla mücadele ederek Zaman ve Katılım tabanlı uygulamalarda ayrılmaz bir rol oynayabilir. Bu durumlarda hemen hemen her türlü yöntem işe yarayabilir, ancak en çok kullanılan El Geometrisi Tanıma ve Parmak İzi Tanıma olmuştur.

Kolluk Kuvvetleri

Federal Hükümetin her seviyesindeki kolluk kuvvetleri de herhangi bir şüphelinin veya aranan kimliğin kimliğini doğrulamak için parmak izi tanıma sistemini kullanmaya başladı. Şüpheliyi gerçekten tanımlamanın tek yolu parmak izlerini alıp bu görüntüyü “Otomatik Parmak İzi Tanımlama Sistemi” olarak bilinen veya kısaca “AFIS” olarak bilinen büyük bir veritabanı üzerinden çalıştırmaktır.

Bu, dünya çapında da bilinen şüpheli ve suçluların tüm parmak izi görüntülerini içeren büyük bir veritabanı deposudur. Şu anda FBI tarafından yönetilmekte ve sürdürülmektedir.


 

  Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım