Menü

Otel Odası Yönetim Sistemleri

Otel Odası Yönetim Sistemleri
Otel Odası Yönetim Sistemleri

Otel Odası Yönetim Sistemleri Nedir?

Otel odası yönetim sistemi, PMS adı verilen otel yönetim sistemlerinin en önemli bölümüdür. Günümüz otellerinin kalbi konumundaki sistemlerden biri ve en önemlisidir. Doğru bir otel odası yönetim sistemi olmadan doru bir müşteri ilişkileri yönetimi de olamaz. Başlangıçta hangi odada kim, ne kadar kalacak, oda ne zaman boşalacak sorularının yanıtlarını vermek için oluşturulan otel yönetim sistemi, otel odası yönetim sistemlerinin kapsamının daha genişlemesini beraberinde getirmiştir.

GRMS – Otel odası yönetim sistemi kullanmanın temel amacı konukların odalarında ihtiyaç ve beklentilerini sürekli karşılamaktır.

Aynı zamanda otele, oda enerji tüketimini verimli bir şekilde yönetme ve daha fazla konuk memnuniyeti sağlama olanağı verir.  Bu sistemleri kullanarak oteldeki her odada farklı karşılama ve konuk ağırlama senaryoları oluşturulabilir.

Otel odası yönetim sistemi yani insanların ikinci evi haline gelen otellerde konakladıkları odalarda maksimum konforu sağlayacak sistemlerdir. İster kısa süreli konaklama olsun, isterse de uzun süreli olsun, otel misafirleri kaldıkları süre boyunca yeni ve orijinal deneyimler arıyor, odalarının konforunun en üst seviyede olmasını istiyor.

Otel odası yönetim sistemleri işte bu yükselen konuk beklentilerini karşılamaya çalışan sistemlerdir. Yanamayan lamba, akmayan su, açılmayan panjur, çalışman klima gibi aksilikler bu sistemlerin kullanılması sonunca ortadan kalkar.

Otel odası yönetim sistemi, işletmelere yani otellere öncelikle müşteri profilini ortaya çıkarır. Sistem kim, hangi odada, ne kadar zaman kalacak, oda ne zaman boşa çıkacak sorusuna yanıt verdiği gibi oda konforu, oda aydınlatma sistemi, ısıtma/ soğutma, enerji verimliliği, perde/panjur gibi tv, müzik sistemi ya da radyo gibi ayrıntıları da kontrol ederek maksimum konfor ve dolayısıyla mükemmel hizmet sunma yolunda adımlar attırır.

 

Otel Odası Yönetim Sistemleri Nasıl Çalışır?

Otel odası yönetim sisteminde yer alan duvar panelleri aracılığı ile otel müşterilerine destek olur. Otel ziyaretçiler her değişik ülke ve yaş gruplarından olduğu için bu panellerin kullanıcı dostu olması gerekmektedir ki bu da üzerinde kolay anlaşılabilir ibareler bulunması ile olabilir.

Otel odası yönetim sistemleri kullanılan yazılım ve haberleşme sistemine sayesinde odanın durumunu, satılmaya uygun olup olmadığını, odada o anda misafir mi yoksa housekeeping mi olduğunu haber verir. Söz konusu sistem ile odada bulunan ziyaretçiye göre odanın istenen özeliklerle kontrol edilmesini sağlar. İstenen oda sıcaklığı ya da aydınlatma oranı otel odası yönetim sistemi ile ziyaretçinin istediği seviyeye getirilir.

Ayarlar odada konuk tarafından ya da otel yönetim sistemi aracılığıyla merkezi olarak da yapılabilir. Öte yandan bu sistem ziyaretçiler ile otel personeli arasında iletişim kurulmasını da sağlar. Bu açıdan sistem personelin görev sınırlarını ve zamanını da belirlemektedir.

Otel odası yönetim sistemlerini kullanmak konuk memnuniyetinin ve sadakatinin artırılması açısından oldukça önemli bir detaydır, ayrıca enerji tüketimini izleyerek tasarrufu ve verimli kullanım sayesinde oda gelirlerinin artırılmasını da beraberinde getirmektedir.
Otel odası yönetim sistemleri bina yönetim sistemleri ile entegre edilerek kapsamı daha da genişletilebilir.

 

Otel Odası Yönetim Sistemleri Kullanım Alanları Nelerdir?

Otel odası yönetim sistemleri tam hizmet veren oteller, tatil köyleri, orta ölçekli oteller, sınırlı hizmet veren oteller, iş otelleri, eko oteller vb. için olmazsa olmaz sistemler olarak kabul edilmektedir.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım