Menü

Akıllı Ev ve Bina Otomasyonu Sistemleri

Akıllı Ev ve Bina Otomasyonu Sistemleri
Akıllı Ev ve Bina Otomasyonu Sistemleri

Akıllı Ev ve Bina Otomasyon Sistemleri Nedir?

Akıllı ev ve bina otomasyon sistemleri denildiği zaman akla ilk olarak gelmesi gereken ev ya da bina içinde yer alan otomasyon sistemleridir. Son dönemlerde teknolojinin gelişmesi ve her geçen gün daha da ileriye gitmesi sayesinde akıllı ev sistemleri oldukça gelişmiş durumdadır.

Akıllı ev sistemleri tabi ki tek başına yeterli olan bir sistem değildir. Onun çalışmasını sağlayan ve etkin rol oynayan parçaları vardır. Bunlar güvenlik, enerji, ısı ve aydınlatmadır. Bu parçaları birleştirdiğimiz zaman  akıllı ev sistemleri daha verimli ve sistematik çalışmaktadır.

 

Akıllı Ev ve Bina Otomasyon Sistemleri Nasıl Çalışır?

Akıllı ev sistemleri; ev otomasyonu ile çalışan sistemlerdir. Aydınlatma, ısıtma, enerji ve güvenlik sistemlerinin çalışması üzerine kurulan sistemler kullanıcıların oluşturdukları prensiplere bağlı olarak otomatik olarak çalışmaktadır. Bu sistemler otomatik olarak çalışabilme yeteneğine sahipken akıllı telefonlarda bulunan uygulamalar sayesinde manuel olarak da kumanda edilebilmektedir.

Akıllı ev sistemleri belli başlı uyaranları algılayarak program doğrultusunda çalışmaktadır.  İlgili alanlara yerleştirilen sensörler doğrultusunda hareket sağlayabilen akıllı ev sistemleri bu sensörlerden aktarılmış olan verilerin işlenmesi sayesinde ortam sıcaklığını ayarlayabilmekte, su taşması ve yangın gibi acil durumlarda da akıllı ev otomasyon sistemlerini kullanarak kişilere haber vermektedir.

Bütün bunlara ek olarak kapıların kilitlenmesi, kombinin ayarlanması ya da prizde unutulan herhangi bir ev aletinin bağlı olduğu prize giden enerjinin kesilmesi gibi işlemlere akıllı telefonlar ile dışarıda bile olsanız internet bağlantısı kullanılarak kolaylıkla müdahale edilebilmektedir.

Bina otomasyon sistemleri fabrikalarda, lüks villalarda, otellerde, alışveriş merkezlerinde, stadyumlarda, yüksek modern yapılarda, evlerde, plazalarda ve hastaneler gibi büyük endüstriyel tesislerde, tesislerin yapılarına bağlı olarak bina soğutma ve havalandırma sistemleri, ısıtma sistemleri, aydınlatma sistemleri, jeneratör, Vav sistemler ve otopark CO gaz izleme sistemleri gibi birbirinden farklı elektromekanik sistemlerin tek bir koldan kontrol edilerek raporlama yapılmasını sağlayan sistemler bütünüdür.

 

Akıllı Ev ve Bina Otomasyon Sistemleri Kullanım Alanı Nedir?

Günümüzde teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi ve her geçen gün daha da ileriye gitmesi akıllı ev ve bina otomasyon sistemlerinin de kendini daha da geliştirmesini sağlamaktadır. Bu sistemler hem insan hayatını hem de iş gücünü oldukça kolaylaştıran sistemlerdir. Yeni binaların hemen hemen hepsinde bulunan bu sistem hayatımızın olmazsa olmazları arasında ilk sıralarda yerini almaktadır.

Akıllı ev ve bina otomasyon sistemleri sayesinde insanlar evlerini ve işyerlerini giriş sağlamadan güvenlik kameraları sayesinde kolaylıkla izleyebilmektedirler. Bu sistemlerin bilgisayar ve cep telefonlarından yüklenen uygulamalar sayesinde kontrol edilmesi büyük avantajlar sağlamaktadır. Hırsızlık ya da yaşanabilecek herhangi bir sorun ile ilgili olarak ön müdahale yapılabilmesini kolaylaştıran bu sistemler günümüzde yoğun olarak tercih edilmektedir.

Akıllı ev otomasyonu, evinizde yer alan her türlü kontrol cihazlarına nerede olursanız olun mobil cihazınızdan kolaylıkla ulaşmanızı sağlayan bir sistemdir. Örnek vermek gerekirse bu sistem ile evinizde mevcut olan ışıkları, ısıtma ve soğutma sistemlerini, ev aletlerini kontrolünüz altında tutmanızı ve onlara hâkim olmanızı sağlamaktadır.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım