Menü

Otopark Yönlendirme Sistemleri

Otopark Yönlendirme Sistemleri
Otopark Yönlendirme Sistemleri

Otopark Yönlendirme Sistemleri Nedir?

Otopark yönlendirme sistemleri; her geçen gün daha da kalabalıklaşan şehirlerde araç trafiğinin oldukça yoğun olması sebebi ile otopark alanlarının daha verimli olarak kullanılmasını sağlayan bilgisayarlı sistemlerdir.

Otopark yönlendirme sistemleri hem işletmelere hem de müşterilerine oldukça kolaylık sağlamaktadır. Otopark alanında her bir araç için ayrılmış olan alanlarda park yerinin dolu ya da boş olduğu araç algılayıcı sensörler sayesinde kolaylıkla takip edilebilmektedir.

Park yeri dolu ise park alanı üzerinde yer alan ışık kırmızı olarak eğer park alanı boş ise ışık yeşil olarak yanmaktadır. Bu ışık sistemi sayesinde otoparka giriş sağlayan araç sahipleri park alanlarının dolu ya da boş olduğunu bu ışıkları takip ederek bulabilmektedir.

Otopark yönlendirme sistemleri bilgisayar denetimli sistemlerdir. Bu sayede otopark alanında yer alan dijital göstergeler sayesinde boş ya da dolu olan araç yerleri sürücüye kolayca bildirilmektedir. Bu sistemler ticari olarak işletilen otoparklarda genellikle ücretlendirme, boş ya da dolu bilgisi ve yönlendirme yapmak için kullanılmaktadır.

 

Otopark Yönlendirme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Otopark yönlendirme sistemleri çalışma prensibine bakacak olursak bu sistem gerçek zamanlı olarak otoparklarda bulunan park yerlerine yerleştirilen ultrasonik dedektörlerden gelen verileri toplayarak değerlendirmekte ve kaydederek raporlamaktadır.

Bu sistem kurulan yazılıma bağlı olarak çalışmaktadır. Sistem merkezinde yer alan sunucu üzerinde faaliyet gösteren yazılım gerçek zamanlı otopark takibinin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Mevcut yazılıma otopark alanının haritası yüklenerek dolu ve boş olan alanlar kontrol edilebilmektedir.

Sistemin bağlı olduğu bilgisayar kapalı bile olsa sistem çalışmaya devam etmektedir.  Bilgiler sistemde bulunan kontrol üniteleri tarafından otomatik olarak toplanmaktadır.  Bilgisayar açıldığı anda kontrol üniteleri aracılığı ile toplanan tüm verilen sisteme aktarılmaktadır.

Sisteme bağlı olan ve otopark girişlerinde bulunan dijital göstergeler kontrol ünitesine bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Bu süreçte bilgisayar kapalı bile olsa sistem çalışmaya devam etmektedir. Otopark giriş ve koridorlara yerleştirilen dijital göstergeler sadece bulunulan koridordaki boş yerleri yeşil renkte göstermektedir. Tüm araç yerleri doluysa kırmızı renkte dolu yazısı dijital göstergede gösterilmekte ve sürücüler uyarılmaktadır.

 

Otopark Yönlendirme Sistemleri Kullanım Alanı Nedir?

Otopark yönlendirme sistemleri adından da anlaşılacağı gibi yoğun olarak otoparklarda kullanılan sistemlerdir. Özellikle yoğun artış olan şehirlerde otoparkların daha verimli olarak kullanılabilmesi adına akıllı otopark ve sürücü yönlendirme sistemleri kullanılmaktadır.

Otopark yönlendirme sistemi ile sürücülerin işleri kolaylaştırılmakta ve zaman kaybını önlemeye yardımcı olmaktadır.  Otopark yönlendirme sistemlerinin yoğun olarak kullanıldığı alanlar aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

  • Ücretli Otoparklar
  • Kamu ve Kurum Otoparkları
  • Hava Alanı Otoparkları
  • AVM Otoparkları
    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım