Menü

IP/SIP/Analog Telefonlar

IP/SIP/Analog Telefonlar
IP/SIP/Analog Telefonlar

IP / SIP / Analog Telefonlar Nedir?

Telefon, birbirinden uzak alanlarda bulunan insanlar ve düzenekler arasında bilgi alışverişinin yapılmasını kolaylaştıran elektrikli ses alıp vermeyi sağlayan aygıta verilen isimdir.

Telefonlar kişilerin sözlü olarak iletişim kurmasına yardımcı olan bir alettir. Bu alet Graham Bell tarafından icat edilmiştir. İlk dönemlerde kullanılmaya başlanan klasik telefonların kullanımı oldukça zor olsa da insanların birbirleri ile iletişim sağlamasında başrolü almıştır.

Hızla ilerleyen ve kendini yenileyen teknoloji sayesinde değişime uğrayan ve gelişen ilk aygıtların başında telefonlar gelmektedir. Zamanla gelişen ve daha fonksiyonel bir hale gelen telefonlara sesli konuşma özelliğinin yanı sıra görüntülü konuşma ve sms gibi özelliklerinin gelmesiyle bu aygıtlar daha da kullanışlı bir hale gelmiştir.

İlk kullanılan telefonlar ile günümüzde kullanmış olduğumuz telefonlar arasında oldukça farklar bulunmaktadır. Hem estetik açıdan hem de fonksiyonel açıdan gelişimini her geçen gün hızla sürdüren telefonlar hayatımızın olmazsa olmazlarından biri olarak ilk sıralarda yerini almaktadır.

 

IP / SIP / Analog Telefonlar Nasıl Çalışır?

Telefonların çalışma prensibine bakacak olursak bu aletlerde ana ilke ağızdan çıkan ses dalgalarının ilk olarak elektrik sinyallerine çevrilmesidir. Sonrasında ise bu sinyaller kullanılan çeşitli gönderme yöntemleri ile uzağa iletilmektedir.  Daha sonra ise elektrik sinyalleri yeniden kulak ile duyulabilecek ses dalgalarına çevrilerek çalışması sağlanmaktadır.

Telefonların çalışabilmesi için şebeke hattının kullanılması gerekmektedir. İlk başlarda kentlerde kurulan şebekeler ile iletişim sağlanmıştır. Sonrasında ise uluslar arası düzeneklerin kullanılması sayesinde uydular aracılığı ile dünyanın her yerinden insanlar birbirleri ile görüşme olanağı sağlamıştır.

Telefonda belli başlı parçalar bulunmaktadır. Bunlar aşağıda olduğu gibidir:

 • Mikrofon (Ses Alıcı)
 • Kulaklık (Ses Verici)
 • Mikrofon Akım Kaynağı
 • Çağırma ve Çağrılma Düzenleri
 • Çağırma Kadranı
 • Devre Açıp Kapayıcılar(Anahtarlar)

Telefon çeşitlerine bakacak olursak bu aygıtlar kullanılan santrale göre dörde ayrılmaktadır. Bunlar analog, dijital, IP ve SIP telefonlardır.

 

IP / SIP / Analog Telefonların Kullanım Alanı Nedir?

Telefonun kullanım alanları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Özellikle ilk yıllarda sabit olan telefonlar şimdilerde teknolojinin gelişmesi ile taşınabilir hale gelmiştir. Bu sayede her an her yerde istediğimiz kişiler ile görüşme imkanı bulunmaktadır.

Hem özel hayatın hem de iş hayatının başta gelen aletlerinden biri olan telefon sayesinde önceki yıllarda uzun uğraşlar sonuncunda yapılabilen işler ve işlemler son teknoloji telefonlar ile kolaylıkla yapılabilmektedir.

İlk yıllarda sadece haberleşme amacı ile kullanılan telefonlar günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Özel ya da devlete bağlı kurum ve kuruluşlarda, sanayide, ofis ve fabrikalarda, evlerde, bankalarda, okullarda, otellerde ve hastanelerde kullanılan telefonların kullanım amacı aşağıda olduğu gibidir:

 • İnsanlar ile iletişim kurmak
 • Teknolojik haberlerden haberdar olmak
 • Görüntülü konuşma yapmak
 • İnternet bağlantısı sağlamak
  Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım