Menü

Plaka Tanıma Sistemleri

Plaka Tanıma Sistemleri
Plaka Tanıma Sistemleri

Plaka Tanıma Sistemleri Nedir?

Plaka tanıma sistemleri işletmenize ya da evinizin otoparkına giriş yapan herhangi bir aracın plakasının okunabilmesi için geliştirilmiş olan sistemlerdir.  Giriş yapan araç plakalarını okumak için yeterli çözünürlüğe sahip olan bir kameraya ihtiyacınız vardır.

Plaka okuma konusunda tercih edebileceğiniz iki yol vardır. Bunlardan ilki özel plaka okuyucuları kullanmak olacaktır. Diğeri ise sadece plakaları okumanıza yardımcı olacak yüksek çözünürlüğe sahip olan IP kameraları tercih etmek olacaktır.

Plaka tanıma sistemleri sayesinde giriş ya da çıkış yapan her aracın plakasının okunabilir olması işletmelere büyük fayda ve kolaylıklar sağlamaktadır. Şüpheli araç tespiti ve suçlu takibi bu sistemler sayesinde kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu sayede hem zaman tasarrufu yapılabilmekte hem de etkili önlemler önceden alınabilmektedir.

 

Plaka Tanıma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Plaka tanıma sistemi çalışma prensibine bakacak olursak aslında bu sistemler oldukça basit bir çalışma sistemine sahiptirler. Yüksek çözünürlüklü kamera tarafından alınan araca ait olan plaka alanı özel olarak ayırt edilmektedir.

Ayırt edilen ve belirlenen plakanın sahip olduğu görüntü kullanılan yazılım tarafından işlenmektedir. Plakanın işlenmesi sırasında bulunan tüm karakterler bir yazı dizinine dönüştürülmektedir ve bu yazı dizininin üstünden plaka okuma gerçekleştirilmektedir.

Yazılım aracılığı ile sağlanan okuma veritabanı ile eşleştirilmekte ve aracın bilgilerine ulaşılması kolaylığını sağlamaktadır. Plaka tanıma sistemlerinin çalışma prensibi kolay olarak görülse de aslında içerik olarak oldukça komplike bir yapıya sahip sistemlerdir.

Plaka okumanın sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için kullanılan kameranın yeterli sayıda PFF değerine sahip olması gerekmektedir. Bunun dışında düzgün bir yatay görüş alanına sahip olması kameranın daha sağlıklı kayıt almasına olanak sağlamaktadır.

Plaka okuma sistemlerinde tercih edilen kameralarda 40 ya da üzeri PFF iyi seviye olarak kabul edilmektedir. Ancak bu seviyeye sahip kameralarda hata payı olma ihtimali yüksektir. Daha kaliteli ve net olarak kayıt alabilmek ve hata payını azaltabilmek amacı ile 50 ya da 60 PFF kamera kullanımı daha doğru bir tercih olacaktır.

Bu sistemlerde plaka tanıma sistemi yazılımı ne kadar önemli ise kayıt yapacak olan kameranın uygun açılarda yerleştirilmesi de oldukça önemli bir noktadır. Plaka numaralarını düzgün ve doğru şekilde okuyabilmesi açısından kameraların uygun alanlara ve uygun yüksekliklere profesyonel kişiler tarafından kurulması önem arz etmektedir.

 

Plaka Tanıma Sistemleri Kullanım Alanı Nedir?

Plaka tanıma sistemleri kullanım kolaylığı sağladığı için birçok alanda tercih edilmektedir.Bu sistemler sayesinde araç plakaları doğru ve net bir şekilde okunabildiği için olası bir durumda müdahale daha da kolaylaşabilmektedir.

Araş giriş çıkışlarının yoğun olduğu yerlerde bu sistemler oldukça tercih edilmektedir. Özellikle otopark plaka tanıma sistemi ve AVM plaka tanıma sistemleri yoğun olarak kullanılan sistemlerin başında gelmektedir.

Plaka tanıma sistemlerinin yoğun olarak kullanıldığı alanlar aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir:

 • Otoparklar
 • Trafik Kontrolü
 • Toplu Konut Giriş Çıkışları
 • AVM’ler
 • Ülke Sınır Bölgeleri
 • Üniversite ve okullar
 • Oteller
 • Fabrikalar
 • Büyük ve Orta Ölçekli İşletmeler
  Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım