Menü
Blog

VoLTE Nedir? VoLTE Açma ve VoLTE Kapama Nasıl Yapılır?

A+ A-

VoLTE Nedir? VoLTE Ne Demek?

İletişimin son derece önem kazandığı günümüzde, akıllı telefon kullanıcılarının sayısı arttığı gibi, yeni telefon modelleriyle birlikte yeni iletişim teknolojileri de ortaya çıkıyor. Telefon görüşmelerinin kesintisiz ve kaliteli olması adına önce 3G, daha sonra 4.5G teknolojisi geliştirildi. Tam da bu noktada volte teknolojisi devreye giriyor.

Peki, volte ne demek? 4.5G telekomünikasyon hizmeti; yüksek mobil internet hızı, artırılan data kapasitesi ve düşük gecikme süresi sunan bir hizmet. Bu hizmetle birlikte volte teknolojisi hayatımıza girdi. Volte özelliği, telefon görüşmelerinde sesin anlaşılamaması veya görüşmenin kesilmesi sorunlarına çare oluyor. Burada hem sesli hem de görüntülü konuşmalarda yüksek netlik sağlayan berrak ses kalitesinden bahsediyoruz. Aynı zamanda telefonla konuşurken yaşanan mobil veri bağlantısının kesilmesi, arka planda çalışan uygulamaların durdurulması gibi problemler ortadan kalkıyor. Volte nedir sorusuna verilebilecek en net yanıt bu şekildedir.

Bu özellik telefon görüşmelerinde kullanıldığı için şimdi de volte araması nedir sorusunu yanıtlayalım. Volte araması ile hem görüşmenin kalitesi artıyor hem de ilk arama anında telefonun çalma süresi kısalıyor. Sesli aramaların bağlanma süresi 1 saniyenin altına kadar düşüyor. Volte araması yaptığımızda, karşı tarafa konumumuz da iletiliyor. Bu özelliğe sahip akıllı telefonlar sayesinde mobil data hattı üzerinden sesli aramalar yaparak, hızlı ve kesintisiz iletişim kurmak mümkün kılınıyor. Mobil data şebekesi ve WiFi üzerinden bağlantı kurarak volte araması yapmak için 4.5G abonesi olmak ve 4.5G uyumlu SIM kart kullanmak gerekiyor.

 

VoLTE Servisi Nedir?

VoLTE servisi nedir? Aynı anda veri ile ses kullanımına olanak tanıyan bir 4.5G hizmeti diyebiliriz. HD kalitede görüşmeler yapmayı sağlayan Voice Over LTE (Volte) servisi, ülkemizdeki telefon operatörlerinin verdiği bir telekomünikasyon servisidir. iPhone ve Android telefon modellerinde volte hizmetine geçmek mümkün ve kolaydır. Volte servisi aktif edilerek, gürültülü bir ortamda dahi sessiz bir alanda konuşuyormuş gibi üstün bir ses deneyimi yaşanmaktadır.

VoLTE servisi bu dönemde ülkemiz için büyük bir nimettir. Deprem, su baskını, acil sağlık sorunları gibi zor durumlarda telefonla iletişim kurmanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Eskiden şebekeye bağlı problemler yaşanıyordu. Sinyal alınmaması, telefonun çekmemesi gibi durumlar volte gibi ileri teknolojiler sayesinde ortadan kalktı.

Modern çağda internet üzerinden yapılan sesli ve görüntülü görüşmeleri WhatsApp, BİP, Telegram gibi uygulamalarla yapabiliyoruz. Fiber güçlü HD+ görüşme imkanı sunan Volte hizmeti de yine interneti olan akıllı telefonlarda mevcut. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bu hizmeti kullanabilmek için SIM kartın 4.5G uyumlu olması ve 4.5G'yi aktif edecek olan telefon operatörüne başvuru yapılması gerekiyor. Başvurular bayilere giderek, çağrı merkezinden veya SMS gönderilerek yapılabiliyor.

 

VoLTE Açma: VoLTE Nasıl Açılır?

VoLTE teknolojisini kullanabilmek için telefonun LTE teknolojisini desteklemesi şarttır. Harika bir iletişim imkanı sunan bu servis nasıl kullanılır? Volte nasıl açılır?

Öncelikle 4.5G uyumlu SIM karta sahip olmak ve telefon operatörü tarafından volte teknolojisinin aktif olarak kullanıma açılması gerekir. Daha sonra kullanıcı eğer isterse volte özelliğini kapatabilir.

Volte açma işlemi oldukça kolaydır.

 

Android telefonlar için;

Ayarlar > Bağlantılar > Mobil Ağlar menüsündeki VoLTE aramaları özelliği aktif hale getirilmelidir. Bu özelliği açtığınızda, telefonun üst kısmında VoLTE logosu görülecektir.

 

İPhone telefonlar için;

Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri Seçenekleri > LTE'yi Etkinleştir menüsünü takip ettikten sonra Ses ve Veri seçeneği aktif hale getirilmelidir.

 

VoLTE servisi için yapılan başvurunun ardından cihazın bu teknolojiyi destekleyip, desteklemediğinden emin olunabilir. Volte hizmetini destekleyen akıllı telefon markaları şunlardır:

Apple, Samsung, Huawei, LG, General Mobile, Sony, Vestel, Nokia, Xiaomi ve Oppo.

Telekomünikasyon hizmetleri ile alakalı herhangi bir problem karşısında profesyonel iletişim çözümleri sunan NETSER markasına güvenebilirsiniz. 1990 yılından bu yana müşterilerimizin farklı iletişim sorunlarına yenilikçi çözümler sunmaya çalışıyoruz. Telefon ve internet iletişiminde karşımıza çıkabilecek en ufak bir probleme karşı hazırlıklıyız. Volte özelliği dahil iletişim servislerinde yaşadığınız sorunları çözmek veya bilgi almak için netser.com.tr adresindeki iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz. Türkiye'nin her lokasyonunda kesintisiz hizmet sunuyoruz.

 

Turkcell VoLTE Açma Nasıl Yapılır?

Turkcell operatörünün HD kalitesinde sesli görüşme sunan VoLTE ve VoWifi servisi mevcut. Turkcell hat kullanıcıları akıllı telefonlarında bu servisi nasıl kullanabilir? Turkcell volte açma işlemi nasıl yapılır?

Turkcell volte, sesli aramaların 4.5G üzerinden HD olarak yapılmasını mümkün kılıyor. VoWifi ise, hem sesli hem de görüntülü aramaların HD kalitede yapılmasını sağlıyor. Bu özelliği aktif etmek oldukça pratik. Öncelikle Turkcell volte teknolojisini destekleyen cihazınızın yazılım seviyesi güncel olmalıdır. 4.5G aboneliğiniz varsa, volte hizmetinden hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz.

HDSES yazıp 2200'a SMS göndererek bu servisi kullanmaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz 532 Müşteri Hizmetlerinden abonelik işlemini yapabilir veya Dijital Operatör Uygulaması üzerinden volte işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Turkcell kullanıcıları telefonlarının Ağ - Bağlantı - Hücre ayarlarından LTE teknolojisini kolayca aktif hale getirebilir. Tekrar hatırlatalım; bu menülerin düzeni telefon markasına ve modeline göre değişmektedir.

Örneğin; Huawei modellerinde volte açmak için Ayarlar > Kablosuz Bağlantı ve Ağlar > Mobil Ağ > Volte Aramaları yolu izlenmelidir.

NETSER Grup, akıllı telefon, operatör ve hizmet seçme konusunda profesyonel destek sunmaktadır. Turkcell Çözümlerimiz, oldukça kapsamlı hizmetlerdir. Volte ayarları, operatörle ve cihazla ilgili çözümlerde Netser'i güvenle tercih edebilirsiniz. Turkcell Çözümlerimiz arasında;

  • Turkcell Superonline Fiber Çözüm Merkezi
  • Turkcell Kurumsal Çözüm Merkezi hizmetleri yer almaktadır.

Kurumsal İnternet Hizmetleri ve Kurumsal Hat Hizmetleri departmanımızla, operatörle ilgili her türlü teknik desteği sağlamaktayız. Volte açma, volte kapatma, 4.5G ve volte başvurusu, yazılım güncellemesi, volte ayarları, operatör işlemlerinde netser.com.tr'den destek alabilirsiniz.

 

VoLTE Kapama: VoLTE Nasıl Kapatılır?

Telefon operatörlerinin sunduğu ileri teknolojiler sayesinde birçok iletişim problemi geride kaldı. Artık pek çok akıllı telefon modelinin ve operatörün desteklediği Volte özelliği, kolayca açılıp kapatılabiliyor. Bu özelliğin nasıl açıldığını açıkladık. Peki, volte nasıl kapatılır?

Volte kapatma işlemi, tıpkı volte etkinleştirme gibi yine telefonun Ayarlar menüsüne girilerek bu işlem yapılabilmektedir. Ayarlar > Bağlantılar > Mobil Ağlar yolunu takip ederek VoLTE Aramaları butonu pasif hale getirilmelidir. Vodafone hat kullanıcıları telefonlarında Volte ayarını bulamayacakları için Vodafone müşteri hizmetleri ile görüşmelidir.

Genel olarak, volte açma ve volte kapatma işlemleri yukarıda açıkladığımız şekilde yapılabilmektedir. Ancak menü adları ve alt menüler, her telefon markasında ve modelinde değişiklik göstermektedir. Makalemizde en sık sorulan operatör ve markaya ait işlemleri açıklamak istedik.

Volte özelliği hakkında bilgi almak ve yaşadığınız telekomünikasyon problemlerini çözmek için NETSER'i arayabilirsiniz. Türkiye'nin her bölgesinde 7/24 hizmet veren uzman ekibimiz, cihazınızla ilgili gereken müdahaleleri sizin için yapacaktır.

 

Samsung VoLTE Kapatma Nasıl Yapılır?

Makalemizde bahsettiğimiz gibi, akıllı telefonlardaki volte özelliğini açmak ve kapatmak için izlememiz gereken yol oldukça basittir. Fakat, her telefon markasında volte özelliği farklı bir menüde yer alıyor. Bu sebeple şimdi, Samsung volte kapatma işlemini anlatacağız.

Samsung'un birçok akıllı telefon modelinde volte özelliği kullanılabilmektedir. Samsung volte açmak için;

Ayarlar > Bağlantılar > Mobil Ağlar yolu izlenmelidir.

Burada Volte Aramaları özelliği aktif hale getirilebilir.

Bu işlemi yaptıktan sonra akıllı telefon aramalarınız daha kaliteli hale gelecektir.

Samsung volte kapatmak için aynı yöntem izlenmeli ve son adımda Volte Aramaları özelliği devre dışı hale getirilmelidir. HD+ görüşme özelliğini Arama Ayarları menüsünden de aktif hale getirebilirsiniz. Giden Sesli Arama Ayarları kısmında Uygun olduğunda VoLTE kullan seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Bu makalede yeni nesil telefon görüşmelerinde bir imza haline gelen volte konusuna değindik. Volte nasıl etkinleştirilir, hangi operatörlerde ve hangi cihazlarda kullanılır, nasıl avantajlara sahiptir, nasıl kapatılır sorularını yanıtladık.

Telekomünikasyon dünyasında 30 yıllık bilgi ve tecrübe birikimi ile hizmet veren NETSER, sunduğu iletişim çözümleriyle, çalıştığı markaların başarısına katkıda bulunmaktadır. Kurumsal ve bireysel anlamda sayısız müşterisi olan Netser; danışmanlık hizmetleri, teknoloji seçimi, sistem tasarımı ve bütünleşik sistem çözümleri sunmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa ofislerimiz dışında Türkiye'de pek çok bölgedeki bayi ağımızla kesintisiz hizmet vermekteyiz. Marka değerinize katkıda bulunmak için alanında uzman ekibimizle daima yanınızdayız.

Sunduğumuz hizmetler:

Kişisel olarak günlük hayatta kullanılan internet ve kurumsal internet hizmetlerinde en hızlı ve güvenilir çözümlerle sizlerleyiz. Netser.com.tr adresindeki iletişim bilgilerinden bizlere 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz.

 

İlgili Görseller