Menü
Blog

5G Nedir ve 5G'nin Hayatımıza Katacakları

A+ A-

5G Nedir?

Kablosuz internet teknolojisinin 5. jenerasyonu olan 5G bağlantı, bizlere çok daha yüksek hız, neredeyse yok denebilecek kadar az bir gecikme, genişlemiş bağlantı kapasitesi ve esneklik sunacak. 5G ile internet hızının Telefonlarımızdaki hücresel veri bağlantısının 100 katına, evlerimizde kullandığımız geniş bant internet bağlantısının ise 10 katına çıkması bekleniyor. 

Sıfır gecikme (İngilizce karşılığı zero lag olarak geçiyor) hedefiyle ortaya çıkan bu teknoloji, artırılmış gerçeklik (augmented reality) ve dokunsal geri besleme (haptic feedback) gibi alanlarda çok ileri düzeyde uygulamaların hayata geçmesini sağlayacak. 4G bağlantılarda, çok da farkında olmasak da 40-50 milisaniyelik bir gecikme varken, 5G’de bu gecikme 1 milisaniye veya daha az olacak ki kullanıcının bunu hissetmesi mümkün değil.

Ağ dilimlenmesi (network slicing) ise bir bağlantının, o an internet erişimi sağladığı sistem ve aletlerin farklı ihtiyaçlarına göre bölünmesini ve bu sayede de hepsine en optimal düzeyde internet bağlantısı sağlamasına imkan verecek.  

Örneğin sürücüsüz bir otomobil, aracın gerçek zamanlı performansı için, inanılmaz derecede hızlı ve gecikme oranı neredeyse sıfır olan bir bağlantıya ihtiyaç duyar. Bir beyaz eşya ise, gücü ve hızı çok daha düşük bir internet bağlantısı ile yetinebilir, çünkü kendisinden anlık yüksek bir performans beklenmemektedir. Nesnelerin interneti (IoT) teknolojisi de güvenilirliği yüksek, salt veri bağlantısı ile gerekli performansı gösterebilir. Ağ dilimlenmesi işte bu gibi durumlarda, her teknoloji ve sistemin ihtiyaç duyduğu farklı bağlantı tiplerini sunabilir ki bu da bağlantı kalitesi ve verimini arttıracak bir durumdur.

 

4G ve 5G Arasındaki Farklar Nelerdir?

Uzak mesafelere sinyal göndermek için kapsamlı ve yüksek güçlü baz istasyonlarına ihtiyaç duyan 4G teknolojisinin aksine, 5G bağlantısı çok fazla sayıda ama boyut olarak küçük baz istasyonları ile internet dağıtımını yapacaktır. Bu küçük baz istasyonları, binaların çatıları veya lamba direkleri gibi yaygın yapılara entegre edilebilecek.

5G teknolojisi ile ön plana çıkacak olan, 30 ila 300 GHz frekans aralığında bulunan milimetrik dalga spektrumları, bugüne kadar cep telefonu teknolojisinde değil sadece uydu sistemlerinde kullanılıyordu. Cep telefonları radyo frekansları ile bağlantı sağlarken, 5G teknolojisi ile milimetrik dalgalara ilk kez geçecek. Bu milimetrik dalgalar bağlantı hızında çok yüksek düzeyde bir artış sağlarken, mesafe konusunda aynı performansı gösteremiyor; işte tam da bu nedenle küçük ama daha sık yerleştirilmiş baz istasyonlarına ihtiyaç duyulacak. Milimetrik dalgalar hava durumundan ve binalar gibi fiziksel engellerden çok kolay etkilenebiliyor ve bu yüzden de uzak mesafelere ulaşmaya çalışırken güç kaybı yaşıyor. Sık konumlanmış istasyonlar ile bu sıkıntı çözülecek. Tabi ki bu yepyeni altyapının oluşturulması biraz zaman alacak. 5G teknolojisinin en erken 2020 senesinde genel kullanıma açılması bekleniyor. Bu noktadan itibaren teknolojinin gelişim hızı da ivmelenecek.

 

5G Teknolojisi ile Hayatımız Nasıl Değişecek?

Günlük hayatımızdaki cep telefonu internet kullanımımızda hız açısından ciddi değişiklikler göreceğiz fakat asıl değişim yeni teknolojilerin hayatımıza girmesi ile olacak. Hayatımızdaki her nesne ve düzenin bir şekilde internetle entegre olması yaşamımızı çok farklı alanlarda geliştirecek.

Sürücüsüz araçların yaygınlaşması için 5G internete geçilmesi zorunlu. Araçların birbirleri ile iletişime geçebilmeleri ve anlık trafik güncellemelerini alıp buna uygun hamleleri yapabilmeleri için internet bağlantısının şu ankinden çok daha hızlı ve gecikmesiz olması gerekiyor. Şu an kendi başına performans gösteren sürücüsüz araçlar çok yakın zamanda bu sayede trafiğe çıkabilecek duruma gelecek.

Haptic feedback (dokunsal geribesleme) alanında ortaya çıkacak yenilikler de şu an yavaş yavaş ilk örnekleri ile önümüzde canlanıyor. Sağlık sektöründe özellikle hayata geçecek projeler tıbbın seyrini değiştirecek nitelikte. Sadece dokunsal geribesleme teknolojisi ile donanmış bir eldiven ve bir sanal gerçeklik (VR) gözlüğü ile bir doktor, hasta ile aynı odada olmadan, farklı bir lokasyondan ameliyatı gerçekleştirebilecek. Eldiven, doktora hastanın organlarına dokunuyor hissini birebir geçirebilecek noktaya gelmek üzere. Ameliyatların yanı sıra, giyilebilir teknoloji sayesinde hastaların uzaktan gözlem ve takibi de çok daha kolay olacak.

“Internet of skills” yani “becerilerin interneti” olarak da çevrilebilecek bu yeni konsepte göre, 5G teknolojisinin robotik cihazlar ve dokunsal geribesleme teknolojisi ile birleşimi sayesinde kişiler bilgi ve becerilerini uzak mesafelerden paylaşabilecek ve kullanıma geçirebilecek. Kısacası 5G teknolojisi ile değişime uğramayacak bir sektör yok denebilir. Bu alanda, globalde Huawei, Ericsson-LG, Samsung, Cisco ve Intel çalışmaları bulunurken ülkemizde de Turkcell, Aselsan gibi önde gelen teknoloji firmalarının test çalışmaları gerçekleşmektedir.

 

 

 

İlgili Görseller