Menü

Tamamlayıcı Çözümler

Tamamlayıcı Çözümler
Tamamlayıcı Çözümler

Tamamlayıcı Çözümler Nelerdir?

Zayıf akım sistemleri içinde yer alan, başlıca sistemlerin dışında görülmelerine rağmen, tesislerin yaşantısında önemli yer tutan farklı teknoloji ve sistemler de vardır. Bu sistemler tamamlayıcı özellikleri ile öe çıktı için “Tamamlayıcı çözümler” olarak adlandırılırlar.

Zayıf akım projelerinde esas sistemlerin dışında görünse de tesislerin yaşantısında önemli yer tutan farklı teknolojilere sahip sistemler de yer alır. İnsanların hayatlarını kolaylaştıran ve gelişen teknolojiyle çeşitliliğini de artarak hayatımızın en ince ayrıntısına giren bu zayıf akım sistemlerine tamamlayıcı çözümler denmektedir.

Tamamlayıcı çözümler içinde yer alan başlıca sistemler şunlardır:

 • Interkom Sistemleri,
 • Merkezi Saat Sistemleri,
 • TV Çözümleri,
 • UPS Sistemi
 • Plaka Tanıma Sistemleri
 • Otopark Yönlendirme Sistemleri
 • Otopark Bariyer Sistemleri
 • Araç altı görüntüleme sistemleri
 • RFID Çözümleri
 • Asansör Haberleşme Sistemleri
 • Tünel Haberleşme Sistemleri
 • Çit ve Çevre Güvenlik Sistemleri
 • IoT Çözümleri
 • Sıramatik Sistemleri
 • Müşteri Memnuniyet Anket Sistemleri

Interkom Sistemleri: Klasik diafon sistemleri gibi işyeri ve apartmanlarda kullanılan sesli iletişim altyapılarının daha detaylı versiyonları olan interkom sistemi dahili bir iletişim kanalıdır. İnterkom sistemleri bas konuş prensibi ile çalışan klasik sistemlerin aksine iletişim dışında güvenliği sağlama fonksiyonu ile de öne çıkar. İş yerleri, siteler ya da apartmanlarda farklı ihtiyaçlar için kullanılan interkomlar kullanıcılarına çok yönlü kullanım olanağı verirler.

Merkezi saat sistemleri: Metro, tren, tramvay hatları, havalimanları gibi toplu taşıma sistemlerinde kullanılan saatlerin bir merkezden yönetilmesini ve bütün elektronik sistemlerin senkronize olmasını sağlar. Sistem analog ve dijital saatlerden meydana gelmektedir. Ayrıca yolcu bilgilendirme, anons, CCTV, ücret toplama gibi diğer elektronik sistemlerin bir arada yapılabilmesini sağlar. Raylı sistem işletmeleri, fabrikalar, hastaneler gibi alanlarda tek bir saat referansı oluşturarak merkezi kontrol sağlar.

TV Çözümleri: Merkezi bir anten sistemi ile alınan görüntülerin herhangi bir yapı içindeki tüm izleme noktalarına dağıtılmasıdır. Otel yurt hastane gibi çoklu kullanıcıların bulunduğu alanlar için tek merkezden yayınların kontrol edilmesini sağlar.

UPS Sistemi: Kesintisiz enerji kaynaklarına verilen isimdir. Elektrik enerjisi ile beslenen sistemleri, hem şebekede meydana gelen kesintiler ya da ani değişimlere karşı koruyan ve enerji kesintisi sırasında enerji üreterek sistemin devamlılığını sağlayan elektronik cihazlara UPS sistemi denir.

Plaka Tanıma Sistemleri: Herhangi bir aracın plakasının okunmasına yönelik geliştirilmiş sistemlerdir. Araç giriş çıkışlarının kontrollü olarak yapıldığı alanlarda kullanılan bir güvenlik önlemidir. Siteler, ücretli otoparklar ya da otoyollar en çok kullanıldıkları alanlardır.

Otopark Yönlendirme Sistemleri: Otoparkların daha verimli kullanılmasını sağlayan sistemlerdir.  Otoparkın dolu ya da boş olduğunu gösteren simgelerin yanı sıra, araçları otoparkın boş alanlarına yönlendiren uyarı ışıkları ya da yönlendirme levhalarıdır. Bu sayede otoparka giren bir araç ve sürücü boş yer bulmak için tüm otoparkın tüm koridorlarını dolaşmak zorunda kalmaz.

Otopark Bariyer Sistemleri: Genel kullanıma açık otoparklarda kontrolü ve güvenliği sağlamak amacıyla kullanılan sistemlerdir. Bu bariyerler ile sitelerde, havaalanları, iş merkezleri, siteler, plazalar vb alanlarda otoparklar daha güvenli hale gelmektedir.

Araç altı görüntüleme sistemleri: Araçların altını farklı açılardan görerek, görüntüler elde eden kameralardan oluşur. Uygun noktalara yerleştirilen kameralar araç hareket halinde bile olsa aracın altını görüntüleyerek kontrol notasından uzakta kurulmuş olan merkezde görevli kişiler tarafından izlenir ve böylece tehlikeli bir durum olup olmadığı denetlenir.

RFID Çözümleri: Radyo dalgalarının nesneleri tekil veya toplu otomatik olarak tanımlamak için kullanılması ile oluşan teknolojiklere verilen genel addır. RFID sistemi, içerisinde programlanabilir devre bulunan etiket ve RFID okuyucudan meydana gelir. Bu sistem stok kontrolünün çok kısa sürede tamamlanmasını sağlayarak, özellikle zincir marketler ve mağazaların işlemlerini kolaylaştırır.

Asansör Haberleşme Sistemleri: Asansörlerde yaşanabilecek herhangi bir acil durumda haberleşmenin gerçekleşebilmesini sağlayan sistemlerdir. Bu siteme acil durum butonları ve acil durum telefonları dahildir. Bu sistemler, asansörde kalınması durumunda hırsızlık ya da bir sağlık problemi yaşanması halinde kullanılır.

Tünel Haberleşme Sistemleri: Tünellerde yaşanacak bir kaza ya da olası bir aksaklık durumunda kullanılacak haberleşme sistemleridir. Haberleşmenin kesintisiz devamını sağlaması açısından hayati önem taşımaktadır. Genellikle kablosuz haberleşme sistemleridir, dış ortam ile iç ortam arasındaki iletişimin devamını sağlar.

Çit ve Çevre Güvenlik Sistemleri: Güvenliği sağlanmak istenen bölgenin en dış bölgesine kurulan çevre güvenlik sistemleridir. Bu sistemler geniş bir güvenli alan oluşmasını sağlar. Sistem, bahçe, duvar veya çit gibi alanın en dış sınırındaki hat boyunca kurulur. Sistem izinsiz giriş yapmak isteyenlerin uzaktan fark edilmesini sağlar.

IoT Çözümleri: Nesnelerin interneti adı verilen bu sistem birbiriyle ilişkili bilgi işlem cihazları, mekanik ve dijital makineler, nesneler ile sağlanan, insanlara ve insandan ağa gerek duymadan bir ağ üzerinden veri aktarabilen sistemlerin tümünü ifade eder.

Sıramatik Sistemleri: Aslı numaratör sistemleri olan  bu sistemler, yoğun iş akının oldu hastane, banka gibi bir çok kişin işlem yapmak istediği alanlarda düzeni sağlayıcı sistemlerdir. Sistemin kullanıldığı alanlarda kişi adını ya da sıra numarasını ekranda gördüğünde işlem yapmak istediği alana doğru ilerler.

Müşteri Memnuniyet Anket Sistemleri: Bir kurumun sunduğu ürün ve hizmetlerin müşteri kitlesinde yarattığı memnuniyet ya da memnuniyetsizliği anlamak adına yaptığı anketlere müşteri memnuniyet anketi denir. Bu anketleri sağlayan sistemlerin genel adı ise müşteri memnuniyet anket sistemleridir.

  Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım