Menü

İris Tanıma

İris Tanıma
İris Tanıma

İris Tanıma Sistemleri Nedir?

İris, korneanın arkasındaki gözün renkli, halka şekilli kısmıdır. Bir kişinin iris modeli benzersizdir ve yaşam boyunca değişmeden kalır. Ayrıca, kornea tarafından kaplanan iris, hasardan iyi korunur ve biyometrik kimlik doğrulaması için uygun bir vücut parçası haline gelir.

İris, gözümüzün gözbebeği etrafındaki, boyutunu kontrol eden ve alınan ışık miktarını düzenleyen renkli halkadır. Parmak izi gibi, iris benzersiz bir insan fizyolojik özelliğidir, yani gezegende iki özdeş desen yoktur. Bir insanın iris paterni uterodayken morfogenez adı verilen bir süreçle rastgele gelişir ve yaklaşık bir yaşında tamamlanır.

Iris tarama biyometri kimliğinizi doğrulamak için gözünüzün renkli çemberindeki benzersiz desenleri ölçer. Temassız, hızlı ve doğruluğu ile tanınan biyometrik iris tanıma, bir kullanıcıdan sadece bir bakış gerektiren modaliteyi kullanan bazı çözümlerle uzun mesafelerde çalışabilir.

İris tanıma, göz deseninin bir fotoğrafını çeken, fotoğrafı ikili bir şablona dönüştüren ve daha sonra verileri gelecekteki eşleşme için bir sunucuya kaydeden biyometrik bir yöntemdir. İris kameraları, gözlerinde belirli bir mesafeden gözle görülür şekilde rastlanan rastgele, benzersiz desenleri analiz ederek bireyin benzersiz kimliğini tanımak için kullanılır. Optik, istatistiksel sonuçlar, örüntü tanıma ve bilgisayarla görme gibi birçok teknolojiyi kullanır.

İris tanıma biyometrisi, şu anda piyasada bulunanlar arasında en doğru biyometrik yöntem olarak kabul edilmektedir. Çoğu insan iris tanıma teknolojisinin diğer biyometrik alternatiflere göre güvenilirliğine ve doğruluğuna daha çok güveniyor.

 

İris Tanıma Sistemleri Nasıl Çalışır?

İris, göz bebeğini bir kamera deklanşörü gibi açan ve kapatan renkli kas halkasıdır . İrislerimizin renkli deseni rahimdeyken genetik olarak belirlenir, ancak yaklaşık bir yaşına gelene kadar tam olarak oluşmaz. Melanin adı verilen bir pigmentten gelir, bir kişinin iki gözünün desenleri oldukça farklıdır. Hatta genetik olarak aynı ikizlerin farklı iris desenleri vardır.

Bir iris tarama sistemini aşmak için, gözünüzün benzersiz deseninin tanınması gerekir, böylece pozitif olarak tanımlanabilirsiniz. Bu, iris taramasında iki ayrı aşama olması gerektiği anlamına gelir: Kayıt (sistemi ilk kez kullandığınızda) ve doğrulama / tanıma.

 • Kayıt

İlk olarak, sistemin bilmesi gereken tüm insanlar gözlerini taramak zorundadır. Bu bir defalık işleme kayıt adı verilir. Her insan bir kameranın önünde durur ve gözleri hem sıradan ışık hem de görünmez kızılötesi ( normal kırmızı ışıktan biraz daha uzun dalga boyuna sahip gece görüş sistemlerinde kullanılan bir ışık) ile dijital olarak fotoğraflanır. İris tanımada, kızılötesi, sıradan ışıkta net bir şekilde göze çarpmayan koyu renkli gözlerin benzersiz özelliklerini göstermeye yardımcı olur. Bu iki dijital fotoğraf daha sonra bir bilgisayar tarafından analiz edilir gereksiz ayrıntıları kaldırır (kirpikler gibi) ve yaklaşık 240 benzersiz özelliği tanımlar. Her göze özgü bu özellikler, bir bilgisayar veritabanında adınızın ve diğer ayrıntıların yanında saklanan IrisCode adı verilen 512 basamaklı basit bir sayıya dönüştürülür. Kayıt işlemi tamamen otomatiktir ve genellikle birkaç dakikadan fazla sürmez.

 • Doğrulama

Sistemde saklandıktan sonra kimliğinizi kontrol etmek basit bir konudur. Sadece başka bir iris tarayıcının önünde durursunuz ve gözünüzün tekrar fotoğrafını çekersiniz. Sistem, veritabanında depolanan yüzlerce, binlerce veya milyonlarca değerle karşılaştırmadan önce görüntüyü hızlı bir şekilde işler ve IrisCode aygıtınızı ayıklar. Kodunuz depolanan kodlardan biriyle eşleşiyorsa, pozitif olarak tanımlanırsınız; değilse, erişim izni alamazsınız. Bu, sistem tarafından tanınmadığınız veya iddia ettiğiniz kişi olmadığınız anlamına gelir.

 

İris taramasına daha yakından bakış

Kayıt ve doğrulama, bir kişinin irisinin fotoğraflanmasını ve temel özelliklerinin çıkarılmasını içerir. İşte tarama sürecinin basit bir taslağı:

 1. Bir kamera kişinin gözünü tarar ve dijital bir görüntü üretir.

 2. Görüntü işleme yazılımı, iç sınırında ve diğeri dış sınırında (limbus olarak bilinir, iris ve beyaz, dış sklera arasında) iki daire çizerek irisi izole etmeye çalışır. İç sınırın algılanması nispeten kolaydır. Dış sınırın bulunması için geniş ölçüde benzer bir işlem kullanılır, ancak göz kapaklarının irisin bir kısmını bloke etme olasılığı hesaplanmalıdır.

 3. Kutupsal koordinatlar (kökenlerinden gelen eşmerkezli daireler ve radyal çizgiler) daha sonra ayrı "analiz bölgeleri" tanımlamak için görüntüye eklenir, böylece irisin temel özellikleri iki boyutlu uzayda doğru bir şekilde yerleştirilebilir ve karşılaştırılabilir. Bu sistem, farklı ışık koşullarında büyüdükçe (dilate) ve küçüldükçe (daralma) irisin değişmesine akıllıca izin verir.

 4. İrisdeki aydınlık ve karanlık alanların deseni daha sonra bant geçiren filtreler kullanılarak dijital forma dönüştürülür (kabaca konuşursak, belirli bir alandaki parlaklık belirli bir miktardan fazla ise, filtreler 1 kaydedebilir, aksi takdirde 0 kaydeder ) ve biraz matematiksel beceri ile benzersiz dijital IrisCode üretir. Bir göz, gözbebeği genişlemiş olsun veya olmasın kabaca aynı kodu üretecektir.

 

İris Tanıma Sistemlerinin Teknik Özellikleri Nelerdir?

İris gözde bulunan bir kastır. Göz doktorları 1980'lerde iris desenlerinin her bireye özgü olduğunu keşfettiler. Bu, 90'ların ortalarında kimlik doğrulaması için iris tanıma teknolojisinin geliştirilmesine yol açtı.

İris tanıma için geniş bir patent 2005 yılında alındı ve bu da daha büyük bir pazarın önünü açtı. Günümüzde iris tanıma teknolojisi, bir bireyin benzersizliğini olağanüstü bir doğrulukla doğrulayabilen bir biyometrik tanımlama biçimi olarak kullanılmaktadır.

 

İris tarama işlemi

Bir biyometrik kimlik doğrulama biçimi olarak kullanmak için iris tanıma kaydında dört ana adım vardır:

 • Görüntü yakalama

Kişinin sol ve sağ irisinin yüksek kaliteli görüntüsü, özel bir iris kamera kullanılarak yakalanmalıdır. Bu kameralar, irisin dakika ve karmaşık ayrıntılarını, örneği kirletebilen görünür ışıktan (VIS) çok daha yüksek doğrulukla yakalamak için yakın kızılötesi (NIR) sensörler kullanır.  Görünür ışık, bir öznenin gözlerine tutulduğunda rahatsızlık ve kasılmalara neden olabilir.

 • Uyumluluk kontrolü ve görüntü geliştirme

Bir sonraki adım, yakalanan görüntünün gelecekteki iris taraması için biyometrik şablon olarak uygun olduğundan emin olmak için kalite ve uygunluk kontrolleri yapılmaktadır. Bu, her görüntüyü kaliteyi belirten, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, anahtar özellikler için analiz eden özel bir yazılım gerektirir:

 • Keskinlik.

 • Gri seviye yayılımı.

 • Marj.

 • İris sklera kontrastı.

 • İris kontrastı ve pupiller dilatasyon.

 • Kirpik varlığı.

 • Göz kapağı tıkanıklığı.

İris gözün geri kalanından segmentlere ayrıldıktan ve kalite açısından değerlendirildikten sonra, numune biyometrik bir şablon olarak ileride kullanılmak üzere saklanabilir.

 • Görüntü sıkıştırma

Her iris tarama şablonu JPEG 2000 formatı kullanılarak sıkıştırılmalıdır. Bu biçim görüntü kalitesini korur ve diğer sıkıştırma yöntemlerinden kaynaklanan yapay nesnelerin (görüntü bozulmaları) oluşumunu en aza indirir.

 • Eşleştirme için biyometrik şablon oluşturma

Son olarak, yüksek kaliteli örnek iris taraması için şablon olarak kullanılmaya başlanır.

Bire bir kimlik doğrulamasında, bir bireyin irisinin her canlı taraması, tanımlama ve kimlik doğrulama için mevcut şablonla karşılaştırılır. Bire çok kimlik doğrulamasında, canlı bir tarama analiz edilir ve bir eşleşme veya eksikliğini belirlemek için mevcut bir galeriyle karşılaştırılır.

 

İris Tanıma Sistemlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

İris tanımanın kullanım örnekleri, ulusal vatandaş kimlik programlarından kuruluşlar için fiziksel erişim kontrolüne, sınır yönetimine ve savunmaya kadar uzanmaktadır. İris tanıma özel IR özellikli kameralara sahip cihazlarda bir mobil kimlik doğrulama biçimi olarak da kullanılabilir; örneğin, Samsung Galaxy S8 ve S9.

İris tanıma biyometrisinin tanımlama ve kimlik doğrulama için kullanıldığında birçok benzersiz avantajı vardır. Bunlar:

 • Tarama sırasında fiziksel temas yok (daha hijyenik).

 • Doğru eşleme performansı.

 • Uzaktan yakalanabilir (gelişmiş yazılım ve optik ile).

 • İris kornea tarafından korunur, bu nedenle insanlar yaşlandıkça değişmez.

 • Kimlik sahtekarlığını ortadan kaldırır.

İris tanıma dezavantajları şunları içerir:

 • Normal bir kamera kullanılamaz; IR ışık kaynağı ve sensör gerektirir. Arama için gereken en yüksek doğruluk için görünür ışık en aza indirilmelidir.

 • Genellikle kameraya yakınlık gerektirir, bu da bazıları için rahatsızlığa neden olabilir.


 

  Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım