Menü
Blog

Black Body - Kara Cisim Işıması Cihazı Nedir?

A+ A-

Black Body - Kara Cisim Işıması Nedir?

Günümüzde korona virüsle bir çoğumuzun hayatına giren termal kameralar başarılı bir hassasiyette çalışması için farklı bir cihaza da ihtiyaç bulunmaktadır. Kabul edilebilir insan ateşi ölçümü aralığında bir kızılötesi termal kamera seçilmesi önemlidir. Teknolojik CCTV ürünlerinin yanında black body - kara cisim ışıması dediğimiz temellerini Stephen Hawking ‘den alan ve Modern Fizik ‘de daha da komplike açıklamaları bulunan kara cisim ışıması teoreminden gelen bir ürün kullanılmaktadır.  Kara cisim veya kara cisim kalibrasyon kaynağı şeklinde adlandırılan veya İngilizcesi Black body - kara cisim ışıması calibration olarak bilinen geçen cihazla kızılötesi termal kameranın daha hassas bir ölçüm yapması sağlanabilir. Kara cisim ışıması sayesinde cismin sıcaklığına bağlı olarak elektromanyetik ışıma gerçekleştirir. Bu da, termal kamera ölçümünü önemli derecede arttırır. black body - kara cisim ışıması nedir veya black body - kara cisim ışıması cihazı nasıl çalışır soruları için daha detaylı incelemek gerekecektir.

Black Body - Kara Cisim Işıması Ne İşe Yarar?

İnfrared lensle (IR lens) sahip IR termal kameraların iki adet lensi vardır: optik lens ve termal lens. Termal kamera ısı ölçme hassasiyeti ±0.5 °C aralığındadır. Kameranın çözünürlük kalitesinin de etkisiyle ölçülen vücut ısısının bilgisayar ekranında görüntülenerek termal kamera görüntüsü alınmış olur. Bu vücut sıcaklığı ölçümünü, thermal kamera ‘ya ilave olarak black body-kara cisim ışıması kalibrasyonu (siyah cisim ışıması) ile hassasiyetini arttırmak mümkün. Black Body - kara cisim ışıması calibration Termal kamera kullanım sıcaklık aralığını ±0.5 °C ‘dan ±0.3 °C ve ya hatta ±0.1 °C ‘ya düşürerek kızılötesi kameranın güvenilirliğini destekler. Kızılötesi termal kameranın haricinde bir ürün olan blackbody aslında IR sıcaklık sensörünün kendine farklı merkez(cisimleri) baz alarak arka planda düzenli karşılaştırmalı ölçüm yapan bir pirometre (pyrometer) veya kalibratördür. Blackbody kalibrasyon cihazı ve kaynağı, termal kameranın gerçekleştirdiği vücut sıcaklığı ölçümünü kendi filtresinden geçirerek doğruluğunu test etmiş olur aslında.

Black Body - Kara Cisim Işıması Cihazı Özellikleri:

Black body - kara cisim ışıması cihaz olarak kameranın aksine dikdörtgen şeklinde bir kayıt cihazına benzemektedir. Ön yüzeyindeki termal dalga yayan boşluk alanı sayesinde aynı frekans dalga boyuna sahip bir noktadan her ölçümde aynı sıcaklığı ölçerek, değişen vücut sıcaklığını bu ölçümüne karşılaştırarak doğrular. Bu şekilde, daha doğru termal vücut sıcaklığı ölçümleri gerçekleştirmiş olur. Hikvision blackbody ürününü baz alırsak, yaklaşık 2 kg ağırlığındaki bu ürün 150 W, 220 vAC ile çalışmaktadır. Radyasyon kaynağı sıcaklık çalışması ise 5 °C - 50 °C arasındadır. Kara cisim ışıma cihazı TEK Başına kullanılmaz. Termal kameraya ilave bir kalibrasyon cihazıdır.

Black Body - Kara Cisim Işıması Kalibrasyon Markaları Nelerdir?

Blackbody - kara cisim ışıması kalibrasyon aygıtları üreticileri arasında bulunan Calex, Omega, Nagman gibi firmaların haricinde Hikvision ve Dahua gibi CCTV kamera üreticilerinin ürünleriyle uyumlu çalışan Hikvision black body - kara cisim ışıması ve Dahua black body - kara cisim ışıması ‘larında bulunmaktadır. Hikvision black body - kara cisim ışıması cihaz modeli DS-2TE127-F4A bu şekilde, Hikvision DS-2TD2617B-6/PA IR termal kamera çalışma hassasiyeti olan ±0.5 °C ‘ni ±0.3 °C ‘ye indirebilmektedir. Hassas vaka ve kalabalık ortamlar için black body - kara cisim ışıması cihazı ile gerçek zamanlı kalibrasyon (real time calibration) ile vücut sıcaklığı ölçümü yapılmalıdır.

 

İlgili Görseller