Menü
Blog

Araç Altı Görüntüleme ve Kontrol Sistemleri Nedir?

A+ A-

Araç Altı Kontrol Sistemleri ve Kullanım Alanları

Araç altı kontrol sistemleri güvenlik protokolü yüksek alanlarda, kamu kuruluşlarında ve alışveriş merkezi otoparkı girişleri gibi yoğun alanlarda kullanılan teknolojilerdir. Özellikle terör saldırısı riskinin ve güvenlik zaafının yüksek olduğu alanlarda kullanılan araç altı görüntüleme sistemleri, kamu güvenliğinin sağlanması kapsamında oldukça önemli bir seçenektir. Araçların altında ateşli silah ya da bomba gibi patlayıcı maddelerin tespit edilmesine olanak veren sistem, genel güvenlik altyapısı ile de kolaylıkla entegre edilebilir.

 

Araç Altı Kontrol Sistemleri Nasıl Çalışır?

Araç altı kontrol sistemleri, diğer güvenlik sistemi uygulamalarından olan güvenlik kamerası sistemi ile oldukça benzer bir işleyişe sahiptir. Kullanılan sensör ve kameralar yardımı ile araç altının izlenmesine olanak veren sistem, elde edilen görüntüleri bilgisayara gönderir. Görüntüyü işleyerek anlamlandıran bilgisayar, yabancı madde olması durumunda uyarı vererek diğer güvenlik bileşenlerinin en hızlı şekilde aktive edilmesine olanak verir. Güvenlik görevlileri aksiyon alarak duruma müdahale eder. Daha da riskli bir durum olması halinde kolluk kuvvetlerine otomatik çağrı gönderimi gibi işlemler de gerçekleşir. Tüm bunların yanı sıra, plaka izlencesine de olanak veren sistem, elde ettiği plaka bilgilerini veri tabanındakilerle karşılaştırarak çalıntı tespiti yapması durumunda da uyarı verecektir. Bu sayede terör saldırısı gibi risklerin daha önceden saptanmasını sağlayarak erken önlem alınmasını sağlayacaktır.

 

Araç Altı Güvenlik Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Araç altı güvenlik detektörleri çok amaçlı kullanım amaçlarına sahip olan teknolojiler arasında yer alırlar. Sadece askeri amaçlarla olmamakla birlikte kamu güvenliğinin sağlanmasında da büyük fayda sağlayan araç altı güvenlik sistemleri alışveriş merkezleri, kabalık otopark girişleri ve benzeri alanlarda yaygınlıkla kullanılır Bunun yanı sıra araç altı güvenlik ekipmanları otogar ve havalimanı gibi stratejik lokasyonlar şehir giriş çıkışlarının güvenliğinin sağlanmasına da yardımcı olur.

 

Araç Altı Güvenlik Sistemi Entegrasyon ve Kullanım Opsiyonları

Araç altı güvenlik sistemleri diğer güvenlik sistemleriyle entegre kullanım seçenekleriyle zenginleştirilmiş donanım ve teknolojilere sahip olan ürünlerdir. Kullanılan alanlarda güvenlik çemberini sağlamlaştıran araç altı güvenlik sistemleri, istenilen alanlarda giriş çıkışlar üzerinde tam kontrol kurulmasına olanak verir. Bu bağlamda ürünün sahip olduğu özellikler ve kullanım seçenekleri de şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Yüksek Çözünürlüklü Sensör & Kameralar

Yüksek çözünürlüklü sensör ve kameralar sayesinde araç altı detektörleri; ekstrem durumlarda yabancı maddelerin ve riskli etkenlerin en hızlı şekilde saptanmasına olanak verir. Bu gibi durumlarda, çok yönlü sistem entegrasyonlarıyla gerekli güvenlik birimlerine eş zamanlı bildirimlerin gönderilmesine de olanak verir.

 

  • Otomatik Araç Geçiş Algılama Sistemi

Otomatik araç geçiş algılama sistemi, güvenlik görevlilerin herhangi bir fiziksel kuvveti olmaksızın sabit sensörler vasıtasıyla uygulanır. Veri tabanı ve nesne tabanlı teknolojiler kullanılarak yabancı patlayıcı maddelerin saptanması daha kolay bir hal alır.

 

  • Gece Gündüz Aralıklarında Üst Düzey Görüntü Kalitesi

Farklı görüntü teknolojilerinin kullanıldığı kamera ve sensörleri, gün içerisindeki farklı zaman dilimlerinden ve atmosfer koşullarından bağımsız bir ürün performansı sergilerler. Özellikle ışık yoğunluğu nedeniyle görüntü kayıpları yaşanmaz. Dolayısıyla otomobil altı güvenlik sistemi sıfıra yakın hata ile çalışır.

 

  • Çift Yönlü & Eş Zamanlı Tarama Seçenekleri

Özellikle trafik akışının yoğun olduğu lokasyonlarda araç altı güvenlik sistemleri yüksek performans hacmi ile faaliyet gösterirler. Çift yönlü trafik akışının olduğu alanlarda bile eş zamanlı olarak kontrolleri hatasız gerçekleştiren sistem, tüm raporlamaları da anlık olarak bilgisayara iletir. Bu sayede tüm gün içerisinde tüm trafik akışı kontrol altına alınmış olur.

 

  • Alternatif Sistem Entegrasyonları

Yüksek teknoloji olanakları sayesinde araç altı güvenlik sistemleri, genel güvenlik sistemi ve diğer güvenlik bileşenleriyle entegre edilebilir. Bu entegrasyon seçenekleri sayesinde kullanım verimini maksimum seviyeye çıkartan sistem; performans odaklı bir kullanım deneyimi vaat eder.

 

İlgili Görseller