Menü
Blog

Anons Sistemi Nedir? Nasıl Kurulur?

A+ A-


Anons Sistemi Nedir? Nasıl Kurulur?

Anons sistemi denince akla hemen acil anons sistemi gelse de bu sistemler aslında genel seslendirme sistemleri olarak da adlandırır. İşyerleri, alışveriş merkezleri, fabrikalar, stadyumlar, okullar, hastaneler, tiyatro ve sinema salonlarının yanı sıra daha pek çok alan ve mekanda kullanılan anons sistemleri büyük kalabalıkları bilgilendirme, gerektiğinde yönlendirme amaçlıdır. Bir statta yapılan gol anonsu da, herhangi acil bir durumdaki tahliye anonsu da bu sistemlerin kullanılmasıyla yapılabilir.

 

Anons Sistemi Nedir?

Anons sistemi insanların yoğun olarak bulunduğu her alanda vardır dersek yanlış bir şey söylemiş olmayız. Hastanelerde doktor anonsları, spor salonlarında ya da tatil köylerindeki müzik anonsları, tiyatro ve sinemalarda antrakt anonsları, askeri alanlardaki ziyaretçi anonsları, maçlarda gol, alışveriş merkezlerinde kayıp çocuk anonsları, tren istasyonları ya da otogarlarda yaklaşan seferin anonsları ilk akla gelenler arasındadır. Belediyelerin cenaze anonsları bile bu örnekler içinde kendine yer bulur ve bu örnekler hayatın içinden daha da çoğaltılabilir.

Ancak anons sistemi dendiğinde genel anonslardan ziyade acil anons sistemi anlaşılmaktadır.

 

Acil Anons Sistemi Yönetmelikleri ve Standartları

Acil anons sistemi dendiğinde ise anonsun kapsamı diğerlerine oranla biraz değişir. Zira bu duyuruda amaç tamamen farklıdır. Acil anonsta amaç kalabalıkların yönlendirilmesi, olası acil durumlarda, kamu kurum ve kuruluşları, okul, yurt, hastane, stadyum, askeri alanlar, tatil köyleri, iş merkezleri, fabrikalar, sanayi siteleri gibi mekanlarda bulunan çok sayıda insanın önce bilgilendirilmesi sonra da tahliye edilmesidir.

Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’e göre 200 yataktan fazla kapasiteli tüm oteller, 5000 metrekareden büyük yapı inşaat alanı olan veya kullanıcı sayısı 1000 kişiyi aşan tüm yapılarda ve yüksekliği 51.5 metreyi geçen tüm binalarda acil anons sistemi olması zorunluluğu vardır.

Söz konusu binalarda yaşanacak yangın, sel ve ya deprem gibi afet durumlarında bu sistemler devreye girer ve can kaybının önüne geçilmesi için insanlar binadan bir plan dahilinde tahliye edilirler. Bu sistemde önceden kaydedilmiş mesajlar, tahliyesi yapılmak istenen kişilere belli bir merkezden iletilebileceği gibi anonsların canlı yapıldığı durumlar vardır.

Burada önemli olan nokta sesin iyi duyulması ve anonsun anlaşılır olmasıdır. Bu nedenle doğru projelendirme ve uygulama çok önemlidir. Aksi durumda en gerekli zamanda sistemden sadece gürültüden ibaret sesler duyulur.

 

Anons Sistemi Nasıl Kurulur?

Anons sistemi kurulması için öncelikle yayın yapılması düşünülen mekanların özelliği ile büyüklüğünün, kullanılacak cihazların ve cihaz sayısının, hatta akustiğinin tespiti gerekir. İhtiyaca en uygun sistem bu aşamadan sonra belirlenir ve montajı yapılır. Yeterli sayıda hoparlör, doğru yerlerde kullanılarak, sistemin kurulduğu yerin tamamında yeterli duyulabilirlik sağlanmalıdır. Anonsun anlaşılır olması da gerekir ki, acil durumda doğru yönlendirmeler yapılabilsin. Ayrıca  sistemin kurulacağı alandaki insan yoğunluğu da uygulama anında göz önüne alınması gereken bir kriterdir.

 

Acil Anons Sistemleri Çalışma Prensibi

Acil anons sistemleri çalışma prensibi genel olarak sistemin kurulduğu alandan yayın yapılmasına dayanır. Ana kumanda olarak nitelendirebilecek bu alandan belirli bölgelere yerleştirilmiş hoparlörlere bağlantı kurulur ve anonsların yapılması sağlanır. Sistemin içinde amfi, hoparlör, ses kayıt cihazı, mikrofon gibi ekipmanlar da kullanılır. Anons sistemlerinde genellikle masa mikrofonları, kürsü mikrofonları ya da gişe mikrofonu türündeki mikrofonlar kullanılmaktadır.

Sistem genel olarak mikrofon aracılığı ile verici sistemlerden, alıcı sistemlere iletim sağlanması üzerine kuruludur.

Anonsun canlı yapıldığı sistemler olduğu gibi, kayıttan anons ya da müzik yayınının yapıldığı durumlar da vardır. Yaşanan acil bir durumda mevcut kayıtlı anons devreye girer ve tehlike altındakiler uyarılır ve tahliye işlemi başlatılır.

Anons sistemleri ve acil anons sistemlerinin çalışma prensibi hakkında detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

İlgili Görseller