Menü

RFID Çözümleri

RFID Çözümleri
RFID Çözümleri

RFID Çözümleri Nedir?

Radyo Frekansı Tanımlama (RFID çözümleri), teorik olarak barkod tanımlamaya benzer bir teknolojidir. Nesnelere ekli etiketleri otomatik olarak tanımlamak ve izlemek için veri aktarmak için radyo frekansı elektromanyetik alanlarının kablosuz temassız kullanımıdır.

Etiketler elektronik olarak depolanmış bilgiler içerir. Bazı etiketler manyetik alanlarla kısa mesafelerde güçlendirilir ve okunur. Diğerleri, pil gibi yerel bir güç kaynağıyla çalışır veya bazı durumlarda piller olmayabilir, ancak sorgulanan EM alanından enerji toplar ve daha sonra mikrodalgalar veya UHF radyo dalgaları yaymak için pasif bir istasyon görevi görür.

 

RFID Çözümleri Nasıl Çalışır?

RFID çipinin bilgileri elektronik olarak kalıcı bir bellekte saklanır. Etiket küçük bir RF vericisi ve alıcısı içerir. Bir RFID okuyucu, etiketi sorgulamak için kodlanmış bir radyo sinyali iletir. Etiket, iletiyi alır ve yalnızca benzersiz bir seri numarası olabilecek veya stok numarası, lot veya parti numarası, üretim tarihi veya ürüne özgü diğer bilgiler gibi ürünle ilgili kimlik bilgileriyle yanıt verir.

RFID sistemleri, ihtiyaç duydukları etiket ve okuyucu türüne göre sınıflandırılabilir. Pasif Okuyucu Aktif Etiketi (PRAT) sisteminde, yalnızca aktif etiketlerden radyo sinyalleri alan pasif bir okuyucu bulunur. Bir PRAT sistemi okuyucunun alım aralığı, varlık koruması ve denetimi gibi uygulamalarda esneklik sağlayarak 1-2.000 feet arasında ayarlanabilir.

Aktif Okuyucu Pasif Etiket (ARPT) sistemi, sorgulayıcı sinyalleri ileten ve aynı zamanda pasif etiketlerden kimlik doğrulama cevapları alan aktif bir okuyucuya sahiptir. Aktif Okuyucu Aktif Etiket (ARAT) sistemi, aktif bir okuyucudan gelen sorgulayıcı sinyali ile başlatılan aktif etiketleri kullanır. Bu sistemin bir varyasyonu, pasif bir etiket gibi davranan ancak etiketin iade raporlama sinyalini beslemek için küçük bir pile sahip olan bir Pil Destekli Pasif (BAP) etiketi de kullanabilir.

Yerine sabitlenen okuyucular, sıkı bir şekilde kontrol edilebilen belirli bir sorgulama bölgesi oluşturmak için ayarlanabilir. Bu, etiketlerin sorgu alanına girip çıktığı zaman için yüksek oranda hedeflenmiş bir okuma alanına izin verir.

 

RFID Çözümlerinin Teknik Özellikleri Nelerdir?

RFID, inşaat, mühendislik, kimya endüstrileri, imalat, perakende, lojistik ve kamu sektöründe ve diğer pek çok alanda kullanılmaktadır. Bununla birlikte, RFID'nin çeşitli faydalarının değeri farklı sektörlerde genellikle farklıdır.

 • Düşük Maliyet ve Yüksek Verimlilik

RFID uygulamaları varlıkların, bileşenlerin, stokların veya diğer öğelerin hareketi ve konumu hakkında bilgi toplanmasını otomatikleştirebilir; Veri toplama, form doldurma çabalarını ortadan kaldırarak diğer etkinliklerin bir yan ürünü olabilir. RFID kullanarak ürünleri tanımlamak, barkod taramasından veya ürün ayrıntılarının manuel olarak girilmesinden daha hızlıdır.

 • Veri Yakalama için Geliştirilmiş Kalite

Bir RFID yaklaşımı kullanmak, verilerin hızlı ve doğru bir şekilde yakalanabileceği anlamına gelir. RFID ile elektronik veri toplama, aynı anda çok sayıda öğe üzerinde veri toplamak için kullanıldığında veri transkripsiyon hatalarını önler ve kaçırılan öğelerin sayısını minimize eder.

 • Azalan Sermaye Maliyetleri

RFID teknolojileri, stokların veya varlıkların daha iyi kontrol edilmesini sağlayarak maliyetleri düşürmeye yardımcı olur. Test ekipmanı, nakliye ambalajı, bilgi işlem teknolojisi ve diğer taşınabilir cihazlar gibi ticari varlıkların takibine yardımcı olabilirler.

 • Daha İyi Güvenlik

RFID kullanan erişim kontrol sistemleri, işyeri güvenliğinin artmasına katkıda bulunur. Stokların ve varlıkların RFID etiketlemesi, envanter izlemeyi kolaylaştırır ve etiketler, ürün sahteciliğiyle mücadele için kullanılabilir.

 • Artan Gelirler

Stokları azaltarak, siparişler için mevcut kavramsal stok ile depoda mevcut gerçek stok arasındaki güvenilirlik boşluğunu önleyerek ve müşterilere ürün hareketleri hakkında iyileştirilmiş bilgi sunarak, fark oluşturan bir hizmet sağlanabilir. Böylece daha yüksek satış ve daha iyi marj fırsatları ile müşteri memnuniyeti sağlanır.

 • Kısa Süreçler

RFID teknolojileri diğer imalat veya tedarik zinciri teknolojileriyle (otomatik palet taşıma, stok toplama sistemleri, vb.) Entegre edilebildiği için siparişten sevkiyata kadar teslimat ve teslimat süresi azaltılabilir.

 • Geliştirilmiş Yasal Uygunluk

Cihazların ne zaman denetlendiğini kontrol etmek veya hareketlerini kısıtlamak için RFID kullanmak, sağlık ve güvenlik konularını ele almak veya süreçlerin izlenen sigortacıları veya düzenleyici kurumları tatmin etmek için bir stratejinin parçası olabilir.

 • Daha Doğru, İlgili, Mevcut Yönetim Bilgisi

RFID, stoklar veya varlıklar ayrıntılı olarak taşındıkça verilerin gerçek zamanlı olarak yakalanmasına izin verdiği için, planlama ve operasyonel yönetim amaçları için yönetim bilgileri mevcuttur.

 

RFID Çözümlerinin Kullanım Alanı Nedir?

RFID teknolojisine olan talep, II. Dünya Savaşı'ndan beri kullanılmasına rağmen, kısmen ABD Savunma Bakanlığı (DoD) ve Wal-Mart tarafından tedarikçilerinin ürünlerin izlenebilir olmasını sağlamasını zorunlu kılması nedeniyle hızla artmaktadır.

RFID teknolojisi birçok endüstride aşağıdaki gibi görevleri yerine getirmek için kullanılır:

 • Envanter yönetimi
 • Varlık takibi
 • Personel takibi
 • Kısıtlı alanlara erişimi denetleme
 • Kimlik Kartı
 • Tedarik zinciri yönetimi
 • Sahteciliği önleme (örneğin ilaç endüstrisinde)

RFID çözümleri birçok farklı endüstride kullanılmaktadır. Üretim sırasında bir otomobile bağlanabilirler ve montaj hattı üzerinden ilerlemesini izlemek için kullanılabilirler. Ek RFID uygulamaları, depolar aracılığıyla, teslimatlar sırasında ve varış noktalarına ulaştıklarında izlenebilen farmasötik ürünleri içerir. Hayvan ve evcil hayvanlara, hayvanın pozitif tanımlanmasına izin veren etiketler enjekte edilmiş olabilir. RFID çözümleri, hayat kurtarmak için de kullanılabilir. RFID çözümleri, güvenlik önlemi olarak personel tarafından giyilir ve günün 24 saati yerleştirilmelerine ve acil durumlarda hızla bulunmalarına olanak tanır.

  Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım