Menü

UPS Sistemi

UPS Sistemi
UPS Sistemi

UPS Sistemi Nedir?

UPS sistemi daha açık adıyla kesintisiz güç kaynaklarıdır. Kesintisiz güç kaynaklarını jeneratör ile karıştırmamak gerekir.

Günümüzde daha çok yerde kullanılmaya başlanan UPS sistemleri, şebeke voltajı belli bir seviyenin altına düşünce ya da en bilinen şekli ile elektrikler kesilince devreye girer ve sistemin kurulu olduğu bölgeleri büyük kayıpların önüne geçer. Sisteme bağlı bir bilgisayar çalışmaya devam ederek çok önemli bir dosyanın ortadan kaybolmasının önüne geçebileceği gibi, yine UPS’e bağlı güvenlik kameraları kayıt almaya devam eder. Örnekleri çoğaltmak mümkün ama sadece bu kısıtlı örnekler bile UPS sisteminin hayati öneme sahip sistemler arasında oldun göstermektedir.

UPS sistemi elektrik sorunları nedeniyle veri kaybını en aza indirmek için kullanılan sistemlere verilen isimdir. Diğer adı kesintisi güç kaynağıdır. Kolay kullanılabilen, ilk alımından sonra lazım olmadığı sürece varlığı bile hatırlanmayan, ancak lazım olduğunda da hayat kurtaran nitelikte olan UPS sistemi çok sık tercih edilen sistemler arasında gelmektedir.

Sistem, Aniden ortaya çıkan elektrik kesintilerinde ya da voltajın çok düştüğü/yükseldiği anlarda devreye girerek veri kayıplarının önüne geçer. Bu açıdan UPS sistemi kullanıcılarına yüksek verim sağlamaktadır.

Öte yandan güç kaynakları bağlı oldukları elektronik cihazların elektrik kesintileri nedeniyle zarar görmesini engelleme görevini de görür. Bu açıdan da kullanıcı dostu sistemler arasında içinde yer almaktadırlar.

 

UPS Sistemi Nasıl Çalışır?

UPS sistemi veya kesintisiz güç kaynağı, jeneratör değillerdir. Elektriklerin beklenmedik bir anda kesilmesi durumunda verilerin yedeklemesi ve cihazların kullanıcı tarafından kapatılması için zaman kazandıran bir sistemdir.

Güç kaynağı enerjisini akülerden alır. Elektrik kesintisi ya da voltaj değişikliğinde bu aküler devreye girer. Çalışmakta olan bilgisayar, televizyon, güvenlik kamerası gibi elektronik cihazlar bu sayede belirli bir süre daha (5/10 dakika) çalışmaya devam eder. Güç kaynağının enerjisi bitince cihazlar da kapanır.  UPS güç kaynağı kullanım yerlerine göre farklı büyüklükte ve özellikte üretilmiştir, sistemi ne kadar besleyeceğini büyüklüğü ve özellikleri belirler.

Kullanıcılar da bu süre içinde gerekli önlemleri alıp, elektronik cihazları kendileri kapatıp, fişlerini prizden çekebilir. Böylece veri kaybı yaşanmadığı gibi cihazların voltaj düşüş ya da yükselmesi nedeniyle bozulmasının da önüne geçilmiş olur.

 

Kamera CCTV Sistemi için UPS Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kesintisiz güç kaynaklarının kullanım alanlarının en önemlilerinden biri güvenlik kameralarıdır. Elektrik kesintileri nedeniyle bu kameraların devre dışı kalmadan kayda devam etmesini isteyen işletmeler kameralar için de UPS sistemi kullanırlar.  Kameralar için kullanılacak UPS ‘in büyüklüğü ve özellikleri bu açıdan önemlidir.

Kesintisiz güç kaynağını kullanacak kamera sayısı ve bu kameraların kullanacağı enerji, kamera sistemi için UPS hesaplama işleminde önemli olan değerlerdir. Bu hesaplamayı yapan çeşitli güç hesaplama araçları bulunmaktadır. Ancak bu hesaplamayı yapıp, kameralar için kullanılacak UPS’İ sistemi kuracak uzmanlara bırakmak en doğru hareket olacaktır.

Toplam yükten yüze 20-25 daha yüksek bir watt çıkış kapasitesine sahip bir UPS seçilmesi sistemin devamlılığını sağlama açısından daha doğru olacaktır.

UPS sistemi fiyatları, kullanılacak kesintisiz güç kaynağının kapasitesi ve özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Kullanılan sistemi kaldırmayacak kapasitede bir UPS sistemini sadece fiyatı daha makul diye seçmek yanlış bir hareket olacaktır. Bu nedenle ihtiyaca en uygun UPS’i en ekonomik fiyatlarla almak için öncelikle ihtiyaç belirlenmelidir.

UPS takip sistemi ise UPS’in çalışma durumu hakkında güncel bilgi almak için kullanılır. Sistem ile üreticiler ve satıcılar; satış sonrası servis süreçlerinde sahaya UPS ile ilgili kritik bilgileri uzaktan edinebilir. Alarm, hata ve uyarı gibi durumlarda sorumlu kişilere bilgilendirme yaparak sistemin sürekli çalışır olması sağlanır.

Takip sistemi, UPS’in çalışır durumda kalması için hayati önem taşımaktadır.

 

UPS Sistemi’nin Kullanım Alanı Nedir?

UPS sistemi veri kaybının önemli olduğu her ortamda kullanılabilir. Özellikle bilgisayar, güvenlik kamerası gibi teknolojik aletlerin bulunduğu her ortamda rahatlıkla kullanılabilen kesintisiz güç kaynakları evlerde, iş yerlerinde, ofislerde, fabrikalarda ve/veya işletmelerde kullanılır.

Kesintisiz güç kaynağı alırken, kaç tane cihazın sisteme bağlanacağını ve belirlene cihazların tüketim değerleri göz önüne alınmalıdır. 

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım