Menü
Blog

Zoom Nedir? Zoom Uygulaması Güvenli midir?

A+ A-

Zoom Nedir? Zoom Video Görüşme Uygulaması Güvenli midir?

Korona virüs ile artan evden çalışma ve uzaktan çalışma düzeniyle beraber tüm kurumsal firmalar, telekonferans ve video konferans gibi alternatif iletişim yollarına gittiler. Bu da doğal olarak, görüntülü görüşme yazılımları, video konferans cihazları ve çağrı merkezi kulaklıkları gibi ürünlerin satışlarını ve kullanımını arttırdı. Zoom Windows, bireysel ve kurumsal ölçekte görüntülü görüşme sağlayan yenilikçi ve çıkışta olan bir video konferans uygulamasıdır. Zoom App kullanımı öncesi herhangi bir eğitime veya giriş bilgisine gerek olmaması ise BYOD (bring your own device) kültürünü destekleyerek çalışanın evden veya uzaktan çalışma özgürlüğü getirmektedir. Zoom görüntülü konuşma daveti gelen biri, bu konuşmaya katılmak için Zoom hesabına sahip olmak zorunda değildir.

 

Zoom Uygulaması Nedir?

Zoom Cloud Meetings ‘de bu anlamda popüler görüntülü görüşme uygulaması olarak parladı. Peki, Zoom nedir ve Zoom nasıl kullanılır? Daha da önemlisi, Amerika ‘da eski bir Cisco çalışanı olan Eric Yuan tarafından 2011 yılında kurulan Zoom Video Communications güvenli midir? Video ve ses (audio) deneyimi olarak muadil video konferans programlarından olan Webex, Facetime, Skype gibi daha kaliteli olduğu için ön plana çıkmaktadır. Bunda internet hız testiniz ve internet hızınızın da önemi var. Fiber internet ile ADSL veya VDSL arasındaki fark, bu tarz yüksek görüntü tüketen uygulamalarda fark edilmektedir.

Uzaktan toplantılar için Android, iOS, Windows veya macOS farketmeksizin tüm cihazlara indirip kurabileceğiniz Zoom uygulamasıyla görüntülü konuşma ve hatta webinar-online eğitim yapabilirsiniz. 100 kişiye kadar aynı anda konferansa alma özelliği bulunan Zoom ‘da, 1:1 (birebir) görüşme kısıtlaması ise bulunmamaktadır. Zoom meeting Türkçe uygulaması içinde arama(sohbet,kişiler arasında search), PSTN aramaları yapmak için tuş takımı bulunması, ses kayıt aramalarının yapılabilmesi, video konferans toplantı planlaması ve takvimi olması Zoom ‘u farklılık gösterdiği noktalardır. Bu arada, altını çizmek önemli; Zoom Phone özelliği şu an için (Mart, 2020) sadece Amerika ve Kanada bölgelerinde 50 kişiden fazla çalışanı olan işletmeler tarafından kullanılmaktadır.

 

Zoom Güvenli mi?

Zoom uygulmasının güvenliği konusunda bir çok yorum ve haber çıkmış olabilir. Haberleşme alanında videokonferans ve telekonferans çözümlerinin şifreli şekilde E2E uçtan uca anlamına gelen şifreleme sistemi kullanılması gerekiyor. Ancak, AES(Advanced Encryption Standard) olarak şifreleme kullanıldığı açıklandı ki bu da yüksek derecede gizlilik gerektiren bir videokonferans uygulaması için azdır. Zoom uygulmasının bu kadar popüler olmasıyla sosyal medyada farklı terimlerde ön plana çıkmış bulunuyor;  zoombombing gibi. Tanımadığını kişiler tarafından sohbet gruplarına davet edilmek anlamında gelen bu terim Zoom görüntülü konuşmanın yaygınlaşmasının siber güvenlik önlemlerinin aynı hızda olmamasından kaynaklanıyor. Rakip uygulama olan Cisco Webex OTP(one time password) yani tek seferlik şifre uygulaması kullanmaktadır. Bu da, kullanıcının video konferansa girmek için farklı bir cihazdan kontrolünü sağlamaktadır.

Video konferans uygulamalarını bu anlamda açık kalan güvenlik sorunlarını kamera kapatıcı veya kamera kilidi olarak geçen fiziksel kameranın görüntüsünü engelleyen önlemleri almamız gerekiyor. Bununla ilgili Google ‘da “ n11 netser kamera kapatıcı “ olarak arayarak ilgili ürünü tedarik edebilirsiniz. 

 

Zoom Programı Ücretli mi?

Zoom uygulamasının 4 farklı paketi bulunmaktadır. Bunlardan en basiti tabiki de ücretsiz şekilde kullanabileceğiniz 100 kişiye kadar katılımcı kaydedilebilirken görüşmeler 40 dakika ile sınırlıdır. Sınırsız adette görüşme yapabilirsiniz. Nisan 2020 itibariyle Zoom tarifeleri aşağıdaki şekildedir. Muadil olan Avaya ve Cisco video konferans lisans fiyatları için satis@netser.com.tr‘ye email atarak güncel bilgileri Uzman Satış Temsilcimizden alabilirsiniz. Zoom fiyatlarına aşağıdaki görsellerden ulaşabilirsiniz.

 

Zoom Nasıl Kurulur?

Zoom uygulamasının internet sitesine girerek önce kaydolmanız gerekmektedir. Zoom giriş yapmak ücretsizdir. Zoom meeting indir işlemini tamamladıktan sonra kullanıma hazırsınız. Zoom görüşmesi yapacağınız kişi veya kişilerin de yüklemiş olması gerekmektedir.

 

İlgili Görseller