Menü
Blog

5G Nedir? 5G Ne Zaman Kullanılacak?

A+ A-

5G Nedir?

Yaklaşık her on yılda bir iletişim şirketleri yeni kablosuz standartları ortaya koyuyor ve daha sonra bunu gerçeğe dönüştürmek için altyapıyı kullanıyorlar. 1982 yılında, ilk 1G ağları analog cep telefonları için meyve verdi. 1992 dijital cep telefonları için 2G tanıtımı görüldü ve daha sonra 3G 2003 yılında çıktı. Gelişmiş 4G ağları 2012 yılında dünyamızın bir parçası haline geldi. Şimdi ise sıra 5G teknolojisinde.

5G (Beşinci nesil kablosuz), kablosuz ağların hızını ve yanıt verebilirliğini büyük ölçüde artırmak için tasarlanmış hücresel teknolojinin geldiği en son seviyedir. 5G ile kablosuz geniş bant bağlantıları üzerinden iletilen veriler, bazı tahminler ile saniyede 20 gigabit (Gbps) kadar yüksek potansiyel hızları ile multigigabit hızlarda hareket edebilir. Bu hızlar kablolu ağ hızlarını aşar ve gerçek zamanlı geri bildirim gerektiren kullanımlar için 1 milisaniye (ms) veya daha düşük bir gecikme süresi sunar. 5G teknolojisinin, daha fazla bant genişliği ve gelişmiş anten teknolojisi sayesinde kablosuz sistemler üzerinden iletilen veri miktarında da keskin bir artış sağlaması bekleniyor.

5G ağları ve hizmetleri, mobil ve internet özellikli cihazlara olan güvenin artması için önümüzdeki birkaç yıl içinde kademeli olarak devreye alınacaktır. Genel olarak, 5G'nin teknoloji kullanıma sunuldukça çeşitli yeni uygulamalar, kullanımlar ve iş örnekleri üretmesi bekleniyor.

Dünya genelinde yaygınlaştıkça, 5G'nin 4G'de çeşitli şekillerde iyileşmesi muhtemeldir. 4G'den çok daha fazla veri gönderecek ve alacak ve bataklığa düşmeden daha fazla sayıda kullanıcıyı destekleyebilecektir. Veri hızlarınızın çılgınca yavaşladığı büyük bir konser veya stadyuma gibi yerlerde yaşanan sorunların artık olmayacağı anlamına gelir.

5G, akıllı, ucuz sensörler ve elbette her yerde bulunan kablosuz ağlar sayesinde hızla genişleyen çok sayıda kablosuz cihaz ve sistemle Nesnelerin İnterneti ile sorunsuz bir şekilde entegre olacaktır. Bu, otonom arabalardan dronlara, akıllı kapılara kadar her şeyi içerir.

 

Superonline 5G Nedir?

Turkcell, Türkiye'nin entegre telekom operatörü olup, 35.7 milyondan fazla aboneye yüksek kalitede sabit ve mobil iletişim hizmetleri sunmaktadır. Turkcell'in ağ trafiği yıllık %35 oranında artıyor ve 5G, bulut bilişim ve Büyük Veri'nin (Big Data) ortaya çıkmasıyla birlikte hizmet trafiği önümüzdeki beş yıl içinde üç katına çıkması bekleniyor. Turkcell 5G'ye hazır olmak için Superonline ile, fiber altyapıların inşası, ekipman, teknolojinin gelişimi ve zorluklarıyla başa çıkmak için yeni adımlar atmaktadır.

Turkcell, 5G çalışmalarında bizi bekleyen teknolojinin daha iyi anlaşılması için testler yapmaktadır. Bu testlerin birinde Turkcell, dünyada bir akıllı telefonla en yüksek mobil internet hızına ulaştığını duyurdu. Turkcell, Ericsson telekomünikasyon ile ortaklaşa 2.283 Gbps hıza ulaşarak dünya rekoru kırdı.

Hız testi, 1.000 MHz bant genişliği kullanılarak tahsis edilen 3.5GHz frekansına sahip 5G özellikli bir akıllı telefonda gerçekleştirildi. Turkcell birkaç yıldır 5G teknolojisi üzerinde çalışmaktadır. Bu süreçte Huawei, Samsung ve Ericsson gibi GSM devleri ile işbirliğini sürdürmektedir.

 

5G Teknolojisi Zararlı Mıdır?

Tüm gelişen teknolojilerde olduğu gibi, 5G ile ilgili detaylar parçalar halinde ortaya çıkmaya devam edecektir. Ne olursa olsun, 5G'nin hayatınızı önemli şekillerde değiştireceğine bahse girebilirsiniz.

Yine de, 5G ile gelen tüm özellikler, yükseltmeler ve iyileştirmelerle, teknoloji aynı zamanda insan sağlığına zarar verebileceği konusunda endişelendiriyor. Bazı araştırmacıların gerçekten endişe ettiği şey, 5G'nin milimetre dalga teknolojisinden gelen radyasyon. Bu kadar yeni bir teknoloji olduğu için, insan fizyolojisi ve hatta hayvanlar ve bitkiler üzerinde ne tür etkileri olabileceğine dair hiçbir fikrimiz yok, çünkü 800.000 yeni anten alanının oluşması bekleniyor.

Endişe, belki biz insanların daha basitçe "radyo dalgaları" olarak adlandırabileceğiniz RF (radyo frekansı) radyasyonunun uzun vadeli etkilerini henüz tam olarak anlamamamızdan kaynaklanıyor olabilir. Ultra yüksek frekanslı radyo dalgaları gerçekten DNA'nızı bozabilir ve büyük sağlık sorunlarına neden olabilir. Gama ışınları dahil olmak üzere bu iyonize radyo dalgaları, tümörler, kanser ve diğer potansiyel ölümcül kanserojen etkilere yol açabilir. Ancak cep telefonu sinyalleri iyonlaştırıcı olmayan radyasyon kategorisine girer.

Yine de, ABD Ulusal Toksikoloji Programı (NTP) tarafından yapılan 30 milyon dolarlık bir araştırma sırasında, cep telefonu radyasyonları laboratuvar farelerinin DNA'sı zarar verdiği ve kanser oranlarında bir artışa yol açtığını görüldü.

NTP ve ABD Çevre Koruma Ajansı bugüne kadar 5G'yi potansiyel olarak tehlikeli olarak sınıflandırmamıştır. Bununla birlikte, dünya çapında, bazı araştırmacılar boyun ve baş bölgesini etkileyen tümörlerin günümüzde daha fazla yaygın olduğuna dikkat çekmektedir. Bunlar toplumumuzda her yerde cep telefonlarının kullanılmasından kaynaklanıyor olabilir ya da olmayabilir.

Ancak, uzmanlar herkesin rahat bir nefes almasını söylüyorlar. 5G radyo dalgalarının, bu gezegende her gün maruz kaldığımız elektromanyetik spektrumun sadece bir parçası olduğunu belirtiyorlar. Ve uzmanlar, açıkça kanser veya diğer olumsuz sağlık etkilerini, cep telefonlarına bağlayan hiçbir kanıt olmadığını tekrar ediyorlar.

Sağlık sorunlarına yol açıp açmayacağı net olmasa da, 5G geliyor. Ve tahminlerden daha erken hayatımızda olacak. Şehir sakinleri, bu teknolojinin ciddi hız artışlarından ilk yararlanıcılar olacak. Kırsal kesimde olanlar ise teknolojiyi biraz daha bekleyebilirler. 5G fantezisi gerçekleştiğinde, yüksek teknoloji yaşamımızı hayal edemeyeceğiniz yeni yollarla kesiştirecektir.

 

5G Ne Zaman Kullanılacak?

5G için gerekli altyapı, daha hızlı radyo frekans dalgaları sağlamak için hücre kulelerine bağlanan antenleri içerir, bu nedenle 5G yoğun nüfuslu şehirlerde kullanılabilir.

Ayrıca, 5G kablosuz bağlantı sadece 5G altyapısı değil, 5G özellikli telefonlar gerektirir. Huawei ve Samsung gibi telefon üreticileri, 5G özellikli telefonlar satmaya başladı ancak Apple ve Google gibi ABD teknoloji devleri henüz kendi telefonlarını piyasaya sürmedi.

5G ağlarını daha hızlı oluşturmak için kablosuz endüstrisi, daha fazla kablosuz frekansı ve altyapı inşasını yöneten daha az düzenleme kullanma iznine ihtiyaç duyduğunu savunuyor. En yaygın olarak 5G ile ilişkilendirilen fikir, kullanılmayan bant genişliğinin olduğu kablosuz spektrumun çok yüksek ucundan yararlanan milimetre dalga teknolojisidir. Milimetre dalga sinyalleri uzun mesafelerde daha az güvenilirdir ve ağaçlar, insanlar ve hatta yağmur gibi engeller tarafından kolayca bozulur. Mobil kullanımı pratik hale getirmek için, operatörlerin bugün olduğu gibi birkaç büyük baz istasyonuna güvenmek yerine, şehirlerde çok sayıda küçük erişim noktası kullanmaları gerekecektir.

Milimetre dalgası erişim noktaları duman detektörleri kadar küçük olabilir, ancak hemen hemen her yerde olmaları gerekir. Evdeki Wi-Fi yönlendiriciniz gibi, bu erişim noktalarının kablolu ağlara bağlı olması gerekir. Tüm bu ekstra erişim noktalarının dağıtılması ve internete bağlanması pahalı ve zaman alıcı olacaktır.

Bu maliyetleri dengelemek için kablosuz endüstrisi teknik düzeltmeleri araştırıyor. Örneğin, Facebook ve bir dizi telekomünikasyon firmasını içeren Telekom Altyapı Projesi, kablosuz erişim noktalarının yalnızca ana taşıyıcı için kablolu bağlantılara güvenmek yerine birbiriyle bağlantı kurmasını sağlayacak Terragraph adlı bir anten üzerinde çalışıyor. Eğer işleri kolaylaştıracak bir çözüm bulunursa süreç oldukça kısalabilir. Fakat görünen o ki, 5G teknolojisinin kullanımı ve yaygınlaşması uzun yıllar alacak.

 

5G Türkiye: Ülkemize 5G Ne Zaman Gelecek?

Yeni teknoloji 5G mobil interneti hala dünyanın büyük bir kısmında test aşamasında. Sadece birkaç bölgede sınırlı sayıda insan tarafından kullanılan bu süper hızlı hizmet için altyapı çalışmaları devam ediyor. Ülkemizde ise bu yeni nesil kablosuz teknoloji için yol haritası belirlenmiş durumda. Uzun vadeli altyapı çalışmaları artık belli bir düzeye ulaşmış ve 5G hizmetinin sunulacağı noktalar belirlenmiştir.

Yeni İstanbul Havalimanı, 5G için başlangıç ​​noktası olacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, altyapı çalışmalarımızın halen devam ettiğini ve 2020 yılı içinde İstanbul Havalimanı'nda hizmet verebilmek için çalışıldığını duyurdu. Dünyanın en fazla yolcu trafiğine sahip havalimanlarından biri olan İstanbul Havalimanı, bu kadar önemli bir test için çok stratejik bir nokta.

Sektör lideri şirketler, yani Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, ülkenin en büyük üç şehri olan İstanbul, İzmir ve Ankara'da 5G teknolojisini test etmek için izin aldı ve hazırlıklara başladı. Demolar ve testler devam etmektedir; fakat, şu anda ticari 5G dağıtımı yoktur. Ancak, 5G altyapısı hazır olduğunda bu operatörlerin 5G hizmetlerini 2023'ten önce başlatabileceğine inanılıyor.

COVID-19 salgınının 5G altyapı piyasasını etkileyecek gibi görünüyor. Örneğin, Huawei, Avrupa'da 5G mobil ağlarının kurulmasında gecikmeler olduğunu açıkladı. Buna ek olarak, COVID-19 ne kadar uzun süre hayatımızda olacağı belli değil, ancak süre uzarsa, hammadde erişimi, üretimi ve dağıtımındaki darboğazlar nedeniyle altyapı pazarındaki tedarik zincirinin işleyişi zorlaşabilir.

Türkiye'nin mobil internet geçmişi

5G’ye ne zaman geçilecek ve hayatımıza etkisi ne olacak gibi sorular uzayıp dururken ülkemizin internet geçmişini hatırlamakta fayda var.

2G - 2000

2000'de Türk halkı, ilk mobil internet olan yepyeni bir teknoloji olan 2G ile tanıştı. O günlerde WAP teknolojisi daha önce kullanılıyordu, ancak bir süre sonra GPRS teknolojisi yerini aldı. Mobil internet çağının başladığı günler olan 2G zamanları, operatörler için önemli bir eğitim dönemiydi.

3G - 2009

2009 yılında Türkiye 3. nesil kablosuz ağı kullanmaya başladı ve bu yeni teknoloji her şeyi değiştirdi. Akıllı telefonlar, uygulamalar, mobil ödemeler, sosyal medya ve daha fazlası. 3G'den sonra hiçbir şey eskisi gibi kalmadı. 3G, 2G'den çok daha hızlıdır ve birçok yeni kavramın hayatımıza girmesine izin verdi. Örneğin, e-bankacılık, e-ticaret.

4.5G - 2016

Türkiye 2016'dan bu yana 4.5G'yi kullanıyor ve 5G mobil internet aşamasına tamamen geçmek çok fazla zaman alacak gibi görünüyor.

 

Turkcell 5G Ne Zaman Gelecek?

5G teknolojisinden yukarıda ayrıntılı bir şekilde bahsettik. Peki, bu ayrıcalıkları Türkiye’nin önde gelen operatörlerinden olan Turkcell müşterilerine ne zaman sunacak? 5G teknolojisinde durum bildiklerimizden biraz farklı. 5G çok önemli bir teknoloji olduğu için altyapının tamamen milli olması için uğraşılıyor. Bu sebeple 3 büyük operatör bu teknoloji için sırt sırta vererek çalışıyor. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, yerli ve milli 5G ekipmanlarının üretilmesi için birlikte çalışmaya başladırlar. Turkcell, bu kapsamda 5G’nin mili ve yerli çalışmalarına destek vererek ULAK Haberleşme ile 4 yıllık bir anlaşma imzaladı.

5G’nin, Sanayi 4.0 oluşturacağını söyleyebiliriz. Bunu başarmak için Turkcell 5G'nin yerel ve ulusal teknoloji ve ekipmanlarını geliştirmesi çok önemlidir. Bugün, 5G'nin önündeki en büyük engel, fiber optik altyapı eksikliğidir. Fiber yatırımlar, yerli ve ulusal teknolojilerin yaygınlaşması ve gelişmesi için son derece önemlidir.

Türkiye'nin endüstriyel dönüşümü ve 4.0'ın 5G'ye ulaşması, dünyanın önde gelen 10 ekonomisinin sıralamasında belirleyici bir rol oynayacaktır. Sektörlerin dönüşümü şüphesiz 5G ile yaşam tarzımızı etkileyecek. Turkcell 5G ile tüm üretim sistemleri değişecek, istihdam olanaklarını artıracak yeni iş alanları oluşturulacak. 5G ile öncelikle abonelere daha fazla veri sunulacak ve İnternet kullanıcı deneyimi hızlandırılacak.

5G ile iletişimde gerçekleşecek dönüşümlere ek olarak sürücüsüz araçlar, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, uzaktan cerrahi ve nesnelerin interneti gibi teknolojiler de hayatımızda mevcut olacak. Bulut hizmetleri, akıllı cihazlar ve konuşan cihazlar işimizi tamamen değiştirecek.

Saatte 500 km veya daha yüksek bir hızda sürerken 5G ile kesintisiz iletişim mümkün olacaktır. Gecikme süresi 1-10 milisaniye seviyesine düşecek, böylece doktorlar başka bir şehirdeki bir hastayı kontrol veya ameliyat edebilecek.

Turkcell, 5G teknolojisinin test aşamalarına başladı, ancak görünen o ki altyapı yetersizliği ve teknolojide millileşme hamleleri 5G’nin yaygınlaşmasını biraz geciktirecek. Ayrıca koronavirüs salgınının neden olduğu gecikmelerde yeni teknolojiyle tanışma umutlarını biraz daha erteliyor.

 

5G Modem Kullanımı Ne Zaman Başlayacak, Nasıl Alabilirim? 

Gerçek şu ki, resmi olarak bir modemin 5G modem olarak adlandırılabilmesi için yapılması gereken çok şey var. 5G modemler için hala küresel bir standart yoktur, ancak bu modem muhtemelen 2018, 2019 ve 2020'de belirlenen tüm standartlara uyacaktır. Şuan Qualcomm 5G modem testlerine ağırlık vererek 5G modemlerin piyasaya sürülmesi için büyük yatırım yapıyor. Sadece Qualcomm 5G modem geliştirmiyor; Intel ve Samsung Electronics kendi 5G teknolojilerini geliştirmek için oldukça yoğun çalışmalara sahip. Ancak, Ericsson, Huawei Technologies, Nokia ve Samsung gibi diğer 5G oyuncularının çoğu modemler değil altyapı oluşturmak istiyor.

Qualcomm'a göre 5G modem cipleri oluşturulmaya başlandı. Qualcomm, bu 5G çiplerini üretmek için hangi teknoloji birimini kullandıklarını söylemedi, ancak 10 veya 7 nm gibi önde gelen TSMC düğümlerinden (node) birinde üretileceği düşünülüyor. Dünyanın ilk 5G modemini çıkaran Qualcomm, Snapdragon X50 ile nihayet 5G bağlantı elemanlarından birini bize sağlıyor ve bize hangi performansı bekleyebileceğimiz hakkında bir fikir veriyor.

Intel, dünyanın önde gelen bilgisayar üreticilerinin Dell ve HP'nin, CPU'ları, WiFi ve diğer mobil yongalarla eşleştirmeyi planladığı ve 5G modeme dayalı dizüstü bilgisayarları ilk kez satmaya başlayacağını söyledi. Intel, bilgisayarlarda kullanılan CPU pazarının %80'inden fazlasını elinde bulunduruyor.

Anlaşıldığı üzere şu an piyasada birkaç tane 5G modem bulunuyor ve asıl mesele ve gündem 5G teknolojisinin alt yapısını oluşturmak gözüküyor. Bu sebeple 5G modem kullanımı biraz bekleyecek gibi görünüyor. Koronavirüs etkilerini de hesaba katarsak bu bekleme uzayabilir. Tahmini olarak 1ile 3 yıl arasında bir süreden yaygınlaşma için bahsedebiliriz. Eğer 5G modem almak istiyorsanız biraz daha beklemeniz gerekecek.

 

5G Kullanan Ülkeler Hangileridir?

ABD, Japonya, Güney Kore ve Çin’de bulunan kablosuz ağ operatörleri büyük ölçüde ilk 5G yapılarını kullanıyor. Yapılan araştırmalara göre, şebeke operatörlerinin 2030'a kadar 5G’ye geçiş için milyarlarca dolar harcaması bekleniyor, ancak 5G hizmetlerinin bu yatırımdan nasıl getiri sağlayacağı açık değil. 5G'nin avantajlarından yararlanan gelişen kullanım örnekleri ve iş modelleri, operatörlerin gelir endişelerini giderebilir.

Aynı zamanda, standart kuruluşlar evrensel 5G ekipman standartları üzerinde çalışmaktadır. 3. Nesil Ortaklık Projesi (3GPP) , Aralık 2017'de 5G Yeni Radyo (NR) standartlarını onayladı ve 5G hücresel hizmetler için gereken 5G mobil çekirdek standardını tamamlaması bekleniyor. 5G radyo sistemi 4G radyolarla uyumlu değildir, ancak son zamanlarda kablosuz radyo satın alan ağ operatörleri, yeni ekipman satın almak yerine yazılım yoluyla yeni 5G sistemine yükseltebilir.

Raporlar, 5G kablosuz ekipman standartlarının neredeyse tamamlandığını gösteriyor. 2019'da piyasada bulunan ilk 5G uyumlu akıllı telefonlar ve ilgili kablosuz cihazlar ile 5G kullanımı 2020 ve 2025 arasında ortaya çıkması bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, yaklaşık 30 şehirlerde 5G teknolojisine geçilmiş durumda. Şu anda, Verizon Atlanta; Boise, Idaho; Boston; Chicago; Dallas; Detroit; Houston; New York; Providence ve Washington DC dahil belirli şehirlerde 5G sunuluyor. Zaman geçtikçe, 5G ağına San Diego ve Kansas City gibi daha fazla şehir ekleyecek. Mo-T-Mobile'ın 5G ağı, Atlanta, Cleveland, Dallas, Las Vegas, Los Angeles ve New York gibi şehirleri içeriyor. Diğer teknoloji altyapısına geçen Japonya, Güney Kore ve Çin’de ise kabaca 60-90 şehir 5G uygulamasını kullanıyor.

 

5G Destekleyen Telefonlar Hangileridir?

İnterneti telefonlarımızda kullanma konusunda uzun bir yol kat ettik ve “beşinci nesil” kısaltmasıyla 5G geliyor. İndirme ve yükleme hızlarında iyileştirmeler getirecektir, ancak hemen erişim beklememek gerekiyor. Şimdilik 5G’nin çoğalması zaman alacaktır.

Telefon üreticileri 5G'yi çalıştırabilecek modelleri planlamaya ve piyasaya sürmeye çoktan başladı. 5G'ye ihtiyacınız olup olmadığını ayrı bir konu, ancak, 5G özellikli bir telefon satın almayı planlıyorsanız, hem piyasada olan hem de söylentileri çıkan modelleri aşağıda listeledik.

 

Apple

Apple'ın sonunda 5G'yi geçeceği şüphesiz, bu yüzden tek soru ne zaman? Şu anda, fısıltılar iPhone devinin  iPhone 5G piyasaya sürmek için pek aceleci olmadığı yönünde. Bu yüzden 2020 sonuna kadar iPhone 5G açıklaması beklenebilir.

Bu hiç de şaşırtıcı değil. Apple yeni teknolojiyi benimsemede yavaş olabilir, sadece kablosuz şarj ve su direncini benimsemenin ne kadar sürdüğü düşünülürse böyle bir teknolojide ağırdan alması son derece normal. Bu Apple’ın tembel olduğu anlamına gelmiyor, sadece temkinli olduğunu gösteriyor. Bu sebeple, Apple geçişi, sadece yeni teknolojinin iyi çalıştığından ve zaman kaybı olmadığından emin olduktan sonra kullanılacaktır. Baskın bir piyasa konumunda olan Apple beklemeyi göze alabilir.

Apple telefonların 5G'yi desteklediği söylenen modelleri

 • iPhone 2020

 

Google

Google'dan Pixel serisi için 5G güncellemesi hakkında herhangi bir söylenti olmadı. Pixel 4, 5G varyantı olmadan geldi ve gitti, birçoğunun Pixel 5'in ilk 5G destekli Google telefonu olabileceğinden şüphelenmesine yol açtı. Ancak, Pixel 4a'nın 5G modelinin söylentileri dolaşmaya başladı. Eğer öyleyse, bu gerçek bir sürpriz olurdu. Google'ın orta kademe Pixel hattı yalnızca geçen yıl piyasaya sürülmüş olabilir, ancak 5G'nin söz konusu olduğu Pixel hattının öncü dalı olması beklenmiyordu. Şayet, doğruysa, büyük paralar harcamak istemeyen herkes için 5G piyasasına girmesi için mükemmel bir yol olabilir.

Google telefonlarının 5G'yi desteklediği söylenen modelleri

 • Piksel 4a 5G

 

HMD Global (Nokia)

Sevenlerini uzun süre bekletse de HMD Global nihayet Nokia 8.3 5G'yi (ilk 5G özellikli Nokia telefonu) ortaya çıkardı.

Bu telefon beklenirken, nihayetinde geleceği tahmin ediliyordu. Nokia, 5G altyapısının oluşturulmasında çok aktif sorumluluklar üstlenmiştir ve 2020 Olimpiyatlarına 5G hizmeti sağlamak için çalışan ekiplerin içinde girmeyi başarmıştır. Temmuz 2018'de T-Mobile, bir ABD 5G ağı oluşturulmasına yardımcı olmak için Nokia ile birlikte çalıştığını duyurdu. Nokia, standarttaki çalışmaları sayesinde piyasaya sürülen her 5G telefon için 3,50 dolar kazanabilir.

5G'yi destekleyen HMD Global (Nokia) telefonlar

 • Nokia 8.3 5G

 

Honor

Huawei ve Honor'u çevreleyen Android lisans sorunları nedeniyle, Honor'un ilk 5G telefonunun ( Honor V30 5G (Honor View 30 5G olarak da bilinir)) piyasaya sürülmesi  biraz sessiz bir olaydı. Yine de, Huawei'nin kardeş şirketi için 5G kapılarını açıyor. 5G'li daha fazla Honor telefonu görecek miyiz? Kesinlikle evet. 

5G'yi destekleyen Honor telefonları

 • Honor V30

5G'yi desteklemesi beklenen Honor telefonları

 • Honor 30S

 

HTC

2019'un ikinci yarısında 5G HTC akıllı telefon göreceğimize dair söylentilere rağmen, HTC çok sessiz kaldı. Yeni söylentiler, 5G HTC telefonunun 2020 yılı içinde geleceğini söylüyor. Ancak, HTC'nin korkunç 2019'u göz önüne alındığında, böyle bir telefonun çıkmaması şaşırtıcı olmaz. Hala HTC'den 5G telefon görmedik, ancak HTC, telefonunuzun 5G ağına bağlanmak için kullanabileceği 5G hub yazılımını yayınladı.

 

Huawei

Huawei, 5G için tutkularını gizlemedi ve ilk olarak Şubat 2018'de 5G destekli bir telefon hakkında bilgi verdi. O zamanlar 2019, piyasaya sürülme hedefiydi ve Huawei, katlanabilir, 5G özellikli Huawei Mate X'in piyasaya sürülmesiyle bunu gerçekleştirdi. O zamandan beri Huawei, MatePad Pro 5G ve Mate 20 X Pro 5G'yi piyasaya sürerek adından söz ettirdi. Ayrıca önümüzdeki P40 serisinin en az bir modelde 5G'yi desteklemesini bekleniyor. Huawei'nin İngiltere'nin 5G ağının çoğunu oluşturmakla görevlendirilmesiyle 5G geleceği Huawei için parlak görünüyor.

5G'yi destekleyen Huawei telefonlar

 • Huawei MatePad Pro 5G

 • Huawei Mate X

 • Huawei Mate 20 X 5G

5G'yi desteklemesi beklenen Huawei telefonları

 • Huawei P40 serisi

 

LG

2019'un başlarında LG V50 ThinQ'yu sunmak için Sprint ile birlikte çalışarak piyasaya çıkan ilk 5G cihazlarından birinin sahibi oldu. Aslında LG, 5G trendine girmeye çok istekliydi ve V50 ThinQ'yu beklenenden çok daha önce çıkararak telefonu 20 Haziran'da piyasaya sürüldü. LG, 5G'yi LG G8 ThinQ için dinlendirdi ve görünüşte bir V aralığı zirve yaptı ve çift ekranlı LG V60 ThinQ'ya 5G ekledi.

5G'yi destekleyen LG telefonları

 • LG V60 ThinQ 5G

 • LG V50 ThinQ

 

Motorola / Lenovo

Motorola, bu listede benzersiz bir konumda bulunuyor çünkü sadece 5G özellikli birden fazla telefon yayınlamakla kalmadı, aynı zamanda özel bir Moto Mod aracılığıyla 5G bağlantılı eski telefonları da güncelledi.  2017 amiral gemisi olan Moto Z2 Force, Android Pie güncellemesinden sonra mod aracılığıyla 5G'ye erişecek, ancak bu güncellemeyi sadece Verizon modelleri alacak.

Motorola'nın erken 5G’ye girmesi nedeniyle yavaşlamasını beklemeyin. 2020, 5G'ye sahip birkaç Motorola telefona daha şahit olabilir. Listenin başında Motorola Edge Plus var. Motorola başkanı Sergio Berniac, yaklaşmakta olan amiral gemisi cihazının piyasadaki en hızlı 5G bağlantısına sahip olacağını iddia etti.

5G'yi destekleyen Motorola telefonları

 • Moto Z4 (5G Moto Mod güncellemesiyle)

 • Moto Z3 (5G Moto Mod güncellemesiyle)

 • Moto Z2 Force - Verizon (5G Moto Mod , Android Pie güncellemesiyle)

5G'yi desteklemesi beklenen Motorola telefonları

 • Motorola Edge Plus

 

OnePlus

OnePlus, OnePlus 7 Pro ile erken dönemde 5G trenine atladı. OnePlus 7T Pro OnePlus ikinci 5G telefon oldu ve OnePlus, OnePlus 8 Pro’nun  5G desteğini sürdürmüştür. Ayrıca, daha ucuz donanım hayranları için OnePlus 8  5G desteğini de içerir.

5G'yi destekleyen OnePlus telefonları

 • OnePlus 8 Pro

 • OnePlus 8

 • OnePlus 7T Pro 5G

 • OnePlus 7 Pro 5G

 

Oppo

5G ağına ilk erişenlerden olmasına rağmen Oppo, 5G cihazları çok konuşulmadı. Ancak bu, herhangi bir kusur anlamına gelmez. Şimdilerde ise birkaç 5G modeli bulunuyor.

5G'yi destekleyen Oppo telefonlar

 • Oppo Find X2 Pro

 • Oppo Reno 3 Pro 5G (yalnızca Çin)

 • Oppo Reno 10x Zoom 5G

 

Realme

Realme, şimdiye kadar makul fiyatlarla güçlü telefonlar sağlama konusunda mükemmel bir rota izliyor ve bu felsefe ilk 5G telefonunu da kapsadı. Realme X50 Pro 5G sadece 650 dolardan başlayan fiyatları ve sağlam kamera sistemi ile piyasanın amirel gemisi olma yolunda ilerliyor.

5G'yi destekleyen Realme telefonlar

 • Realme X50 Pro 5G

 

Samsung

Samsung dünyanın en büyük mobil üreticisidir ve 5G'yi görmezden gelmesini beklemek olmaz. S10'un 2019'un başlarında Samsung'un ilk 5G cihazı olmayacağını söylemesine rağmen, Samsung Galaxy S10 5, Samsung’un ilk 5G telefonuydu, Galaxy Note 10 Plus ikinci 5G telefonu oldu. Beklendiği gibi, Galaxy S20 serisi 5G telefonlardan adil bir pay alıyor. En küçük telefon olan Galaxy S20, 5G'yi desteklemese de, S20 Plus ve büyük S20 Ultra'nın her ikisinde de 5G özellikli modeller var.

Samsung, 2018’de orta kademe telefonlarına yeni bir odaklanma duyurdu ve orta kademe Galaxy A90'ın 5G versiyonunun tanıtmaya karar verdi. Bununla birlikte, Samsung'un daha pahalı amiral gemilerinden daha ucuz olsa da, hala yaklaşık 800 dolar maliyeti bulunuyor, bu yüzden uygun fiyatlı olarak adlandırmak zor. Samsung, Galaxy A71 5G (600 dolar) ve A51 5G'yi (500 dolar) piyasaya sürerek bu durumu biraz düzeltti.

5G'yi destekleyen Samsung telefonları

 • Samsung Galaxy S20 Ultra

 • Samsung Galaxy S20 Plus

 • Samsung Galaxy Note 10 5G

 • Samsung Galaxy S10 5G

 • Samsung Galaxy Fold

 • Samsung Galaxy A90 5G

 • Samsung Galaxy A71 5G

 • Samsung Galaxy A51 5G

 

Sony

2019'da 5G’li Sony telefonu görmedik, ancak 2020’de, Sony'nin ilk 5G telefonu olan Sony Xperia 1 II'nin ortaya çıktı. Sony'nin yeni amiral gemisi telefonu, yükseltilmiş bir kamera, Snapdragon 865 ve devasa bir CinemaWide OLED ekrana sahip.

Daha fazla 5G Sony telefonu olacak mı? Sony, Qualcomm'un 5G iş ortakları listesinde yer aldığından, yıl boyunca Sony'den 5G özellikli daha fazla telefon göreceğimiz kesin gibi görünüyor.

5G'yi destekleyen Sony telefonlar

 • Sony Xperia 1 II

 

Xiaomi

Xiaomi, kartlarını herkesten daha önce masaya yatırdı ve Mi Mix 3'ün 5G özellikli bir modelinin çalışmalarda olduğunu duyurdu. Xiaomi, telefonunu Mayıs 2019'da piyasaya sürdü ve 5G telefonu piyasaya süren ilk şirketlerden biri oldu. O zamandan beri, Xiaomi Mi 10 ve konsept telefon Xiaomi Mi Mix Alpha da dahil olmak üzere Xiaomi'nin mütevazı bir 5G serisi bulunuyor.

5G'yi destekleyen Xiaomi telefonları

 • Xiaomi Mi 10

 • Xiaomi Mi Mix Alpha

 • Xiaomi Mi Mix 3 5G

 

ZTE

ZTE'nin ilk 5G telefonu 2019'un başlarında piyasaya sürüldü. Axon 10 Pro 5G, Mayıs 2019'da Avrupa ve Çin'de piyasaya çıktı. ZTE, 2019'un geri kalanı için biraz sessiz kaldı, ancak 2020'de ZTE Axon 10s Pro ile tekrar sahalara döndü. Diğer akıllı telefon markalarının çoğu gibi, bu 5G cihazları amiral gemisi seviyesindeki telefonlardır ve en iyi özelliklere sahiptir. 

5G'yi destekleyen ZTE telefonlar

 • Axon 10s Pro

 • Axon 10 Pro 5G

 • Nubia X 5G


 

İlgili Görseller