Menü
Blog

Video Mülakatta Başarılı Olmanız İçin 10 İpucu

A+ A-

Video Mülakatta Başarılı Olmanız İçin 10 İpucu

COVID-19'un etkisi ve mevcut sosyal mesafe çağrıları göz önüne alındığında, bir sonraki röportajınız bir video görüşmesi olabilir. Başarılı bir video görüşmesi için ipuçlarını izleyebilir ve kamerayı yakından tanıyarak hazırlanabilirsiniz.

İş arama sırasında şimdiye kadar bir video görüşmesine katılmanız istenmediyse, yakında buna hazırlansanız iyi olur. Çalışma şeklimiz ve iş için rekabet etme şeklimiz kökten değişiyor. Sürekli artan sayıda çalışan için işe alım süreci de bu değişimin başında geliyor. 

İster geleneksel mülakat deneyimine sahip eski bir birey olun, ister iş piyasasına ilk kez katılın, video görüşmelerinin bir stres unsuru olması gerekmez. Evet, anlaşılması gereken farklı nüanslar var. Ancak bazı pratikler ve doğru zihniyetle, yüz yüze görüşmede olabildiğince kolay parlayacak bir pozisyona girebilirsiniz.

 

Video Mülakatları Nasıl Çalışır?

Video Mülakatları belirli teknolojilere dayanır. İnternet özellikli bir bilgisayar, tablet veya akıllı telefon ile birlikte, her katılımcının bir web kamerası, hoparlörler (veya kulaklıklar) ve bir mikrofona ihtiyacı vardır. Bu, tarafların birbirlerini görmesini, duymasını ve konuşmasını sağlar. Ayrıca, bağlantı kurmak için video konferans sistemleri veya görüntülü arama yazılımı gereklidir. En popüler çözümlerden bazıları şunlardır:

 • Zoom

 • GoToMeeting

 • Join.me

 • Skype

 

İşte bir sonraki aşamaya geçmenize yardımcı olacak video mülakatları ipuçları:

1. Teknolojinizi Test Edin

Röportajdan birkaç gün önce, ekipmanınızın doğru şekilde çalıştığından emin olmak için teknik bir deneme çalışması yapın. İhtiyacınız olan tüm uygulamaları veya eklentileri indirin. Skype Kurumsal veya başka bir video platformu kullanabilirsiniz, ancak, tıpkı e-posta adresiniz veya sosyal medya işlemcileriniz gibi profesyonel bir kullanıcı adınızın olduğundan emin olun. Bilgisayarınızın kamerasının, mikrofonunun ve internet bağlantısının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Mümkünse bir arkadaşınızla veya ailenizle bir deneme çalışması yapın, böylece ekipmanlarınızdan veya yazılımlarınızdan herhangi birinin arızalı olup olmadığını ayarlamak için yeterli zamanınız olur.

 

2. Şarj Edin

Bir dizüstü bilgisayar veya tablet kullanıyorsanız, görüşme gününde tamamen şarj edildiğinden emin olun. Ve güçlü Wi-Fi'ye sahip bir yer seçin. Tablet kullanıyorsanız, sabit tutmanın bir yolunu bulun. Aksi takdirde, cihazı tutarsanız ekran titrek görünebilir. Mümkünse video görüşmeleri için akıllı telefon kullanmaktan kaçının.

 

3. Başarı İçin Giyinin

Tepeden tırnağa yüz yüze görüşme gibi giyinin. Bunu yapmak kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlayacaktır. Sadece belden göreceğinizi varsayarak, eşofmanlı bir blazer giyerek eski haber spikeri hilesini denemeyin. Ayrıca, parlak, gösterişli renkler giymekten kaçının ve otururken düzgün bir şekilde görülen bir şey seçin. Deneme çalışmanız sırasında video görüşmesi kıyafetinizi giyin, böylece arkadaşınızdan veya aile üyenizden ekranda nasıl göründüğü hakkında geri bildirim alabilirsiniz.

 

4. Dikkat Dağıtan Video Görüşmesinden Kaçınmak İçin Zemin Hazırlayın

Çocukların, oda arkadaşlarının veya evcil hayvanların dikkatini dağıtamayacak bir yer seçin. Kapıya, kargocular dahil kapı zilini çalmamasını isteyen bir tabela asın. 

Arka planda çamaşır yığınları gibi karışıklık ve utanç verici öğeler olmadığından emin olun. Yüzünüzü önden aydınlatan ancak parlamayan bir aydınlatma ayarlayın. Doğal ışık en iyisidir.

Görüşme sırasında ekranda görünebilecek e-posta, metin ve sosyal medya uyarılarını, yazılım güncellemelerini ve diğer bildirimleri kapatın. Web kamerasını etkileyebilecek programları kapatın ve tarayıcı sekmelerini kapatın.

 

5. Erken Davranın

Video görüşmesi başladığında sakin ve ortalanabilmeniz için beş veya 10 dakika erkenden oturum açın. Özgeçmişinizi yazdırın ve iş tanımının yanı sıra vurgulamak istediğiniz konuşma noktalarının veya şirket pozisyonu hakkında aldığınız notları yazdırın. 

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı yaygın röportaj sorularının cevaplarına önceden çalışın:

 • Bana kendinden bahset.

 • Burada neden çalışmak istiyorsun?

 • Mevcut işinizden neden ayrılıyorsunuz?

 • Zayıf yönlerin neler?

 • Beklediğiniz maaş nedir?

 

6. İyi Göz Teması ve Vücut Dili Korumak

Konuştuğunuz kişi odada olmadığında gözlerinizin dolaşması daha kolaydır. Ekranda veya kendi fotoğrafınızda değil, doğrudan kameraya bakarak “göz teması” sağlayın. Yüzünüzün ortalandığından emin olun ve hareket etmemeye çalışın. Sırtınızı düz bir şekilde otururken, ayaklarınız yerde ve kollarınız kucağınızda veya masanızda dururken iyi bir duruş sergileyin.

 

7. Proje ve Duraklatma

Sesinizi yansıtın. Ses seviyesi kontrollerinizi kontrol edin ve mikrofonun sesinizi alması ve görüşmecinin sizi duymak için zorlanması gerekmeyen bir ortam oluşturun. Dijital bağlantıların bazen gecikebileceğini unutmayın. Görüşmeci üzerinde konuşmaktan veya ilk birkaç kelimenizi kesmekten kaçınmak için, görüşmecinin soruyu bitirmesine izin verin ve ardından cevabınızı vermeden önce birkaç saniye bekleyin.

 

8. Kulaklık Takın

Kulaklık takmıyorsanız yankılanmaya neden olan bir gecikme olabilir. Kulaklıklar ayrıca ses kalitesini artırır ve rahatsız edici seslerin engellenmesine yardımcı olur.

 

9. Çok Uzakta veya Çok Yakın Oturmayın

Tıpkı bir konferans odasında görüşmecinizden üç inç ya da sekiz feet uzakta oturmamanız gibi, bilgisayarınızdan rahatsız bir mesafede oturmak istemezsiniz. Sandalyenizi kurarken, çok küçük veya çok büyük görünmediğinizden emin olmak gerekir. Orantılı olması için, başınızın üstündeki ekranda biraz boş alan olduğundan emin olun ve omuzlarınızın ve üst göğsünüzün görünür olup olmadığını kontrol edin.

 

10. Takdirinizi Paylaşarak Video Görüşmesini Kapatın

Her röportajda yaptığınız gibi, verilen fırsat için mülakat yapan kişiye teşekkür edin. Ve 24 saat içinde görüşme sonrası teşekkür notunu gönderin. Notunuzda, işle neden ilgilendiğinizi ve rol ve şirket için neden harika bir eşleşme olacağınızı kısaca pekiştirin. Teşekkür mesajını daha kişisel hale getirecek görüşmede, siz ve işvereninizin tartıştığı bir şey eklemeyi düşünün. 

 

Video Mülakat Örnekleri

İşe alım süreçlerinde insan kaynakları uzmanının ne tür sorular sorabileceğini ve nasıl cevaplar verilmesi gerektiği ile ilgili çeşitli video mülakat örneklerini inceleyebilirsiniz. Video mülakat örnekleri size ne tür durumlarda ne gibi cevaplar verebileceğiniz hakkında fikir verecektir. Bunun üzerine kendi adınıza verebileceğiniz cevapları netleştirerek daha sağlam bir tavır sergilemenize olanak sağlayacaktır. Son olarak sizler için derlediğimiz video mülakat sorularına hazırlıklı olmanızda fayda var.

 

Video Mülakat Soruları

İnsan kaynakları uzmanları, sizi daha iyi değerlendirebilmek için sordukları mülakat sorularını günümüz şartlarında video mülakatlarına da taşıdılar. Bu video mülakat soruları kısa sürede sizi tanıyabilmek amacıyla sorulan bazı sorulardır. Mümkün olduğunca kısa, net ve dolaysız olarak kişiliğinizi, hedeflerinizi ve geçmişte yapmış olduğunuz çalışmalarınızı anlamaya yöneliktir. Bu video mülakat sorularından bazıları şöyledir.

 

 • Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Başvurduğunuz işin gereklilikleri ile daha önce almış olduğunuz eğitiminiz, geçmiş iş deneyimleriniz ve profesyonel yeteneklerinizin ne ölçüde uyuşmakta olduğunu anlamaya yöneliktir. Geçmiş deneyimleriniz ve projelerinizde ne gibi görevler aldığınızdan bahsedebilirsiniz.

 • Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?

Başvurduğunuz pozisyon için bir kariyer hedefiniz bulunuyor mu? Kariyer hedefiniz uzun süreli ve gerçekleştirilebilecek bir plan mı? Sorularının cevaplarını almaya yönelik sorulmaktadır. Özel hayatınız veya daha önce düşünmediğinizle ilgili bir cevap vermemeye özen göstermelisiniz.

 • Bize zayıf yanlarınızdan bahseder misiniz?

Burada önemli olan zayıf yönlerinizin farkında olmanız ve bunlardan bazılarının üstesinden nasıl geldiğinizden bahsetmelisiniz. Özellikle “Hiçbir zayıf yönüm yok” veya “bilemiyorum” gibi bir cevap vermemeye çalışmalı ve bu konu üzerine daha önceden düşünmelisiniz.

 • Sizi en çok ne motive eder?

Kendi kendinize çalışma disiplinine sahip misiniz? Yoksa çalışmanız için illa birileri sizi dürtmeli mi? İdeal bir çalışan kendi kendini motive edebilmelidir. İşiniz ile ilgili belirli bir hedefiniz olduğunda motive olabildiğinizden bahsedebilirsiniz. Geçmişte yapmış olduğunuz çalışmalarınızdan ve projelerinizden örnekler verebilirsiniz.

 • Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz?

Aradığımız pozisyon için kendini uygun görüyor musun? Bu şirkette gerçekten uzun süreli kalmaya niyetin var mı? Şirketin değerleri ve kariyer hedeflerinin ortak bir noktada buluştuğunu anlatabilmen gerekiyor. Sizin şirkete sağlayacağınız faydaların yanı sıra şirketinde sizin kariyerinize ve hedeflerinize ne gibi faydalar sağlayacağından bahsedebilirsiniz.


 

İlgili Görseller