Menü
Blog

Telefon Dezenfekte ve Telefon Temizliği Nasıl Yapılır?

A+ A-

Telefon Dezenfekte ve Telefon Temizliği Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonlarımızı günde en fazla kullandığımız ve elimizden düşmeyen cihazlar oldu. Cep telefonu ekran kullanım sürelerini takip eden uygulamalar kullanıyorsanız, günde ortalama 3 saat-5 saat arasında kullandığınızın farkındasınızdır. Bu açıdan, telefon dezenfekte etme işlemini herkesin günde en az bir defa yapması gerekiyor. Akıllı telefonunuzu, eliniz, kulağınız, yüzünüz olmak üzere birçok farklı noktaya temas ettirerek aslında mikrop taşıma riskini de arttırıyorsunuz. Özellikle, korona virüsünün etkin olduğu bu dönemde telefon hijyenine her zamankinden daha çok dikkat etmek gerekiyor. Covid-19 salgını sonrası cep telefonlarının hijyen hassasiyeti herkes için arttığından Apple Ürünlerini Temizleme rehberini de güncellediğini hatırlatalım. Bu açıdan, telefon temizliği, tablet temizliği ve bilgisayar temizliği gibi elektronik ürünlerin temizliği zorunlu hale gelmiştir.

 

5 Adımda Telefon Temizliği

Turkcell ‘in yayınlamış olduğu evde telefon temizliği kapsamında sizleri bilgilendirmek adına ufak eklemeler ile sunmak istedik.  Dezenfekte öncesi cep telefonunuzu enerjiden çıkarıp ve hatta kapayarak işe başlayabilirsiniz.

 1. Antibakteriyel temizleme spreyi alın. Cep telefonunu temizleme spreyiniz yoksa, küçük bir sprey şişesine %70 izopropil alkol ve %30 distile su ile doldurun. Bu içerikleri internet üzerinden veya en yakın eczaneden edinebilirsiniz.
 2. Telefonun üzerindeki tüm aksesuarları çıkartın. Telefon kılıfı, kulaklığı, şarj aleti ve kulaklık gibi tüm cep telefonu aksesuarları dezenfekte öncesi ayrı tutulmalı.
 3. Mikrofiber bezinize hazırladığınız dezenfeksiyon karışımı veya antibakteriyel temizleme spreyini sıkarak telefonunuzu ve tüm aksesuarlarını iyice silin. En az 10 saniye süresince cep telefonun yüzeyini mikrofiber ile sildiğinize emin olun.
 4. Kamera merceği, logo, tuş bölümlerinin olduğu girintileri kürdan ya da kuru pamuklu çubuk ile temizleyerek, mikrofiber bezle tekrar kurulayın. Telefon ahize temizliği de ufak kir ve tozların biriktiği yer olabilir. Ancak, telefonunuzun bu açık kısımlarını kesinlikle neme maruz bırakmayın.
 5. 15 dakika kurumsa süresince aksesuarlarınızı tekrar takabilirsiniz. Sonrasında cep telefonunuzu açarak kullanıma hazır hijyenik hale gelmiştir.

 

Telefon temizliğinde kullanılmaması gereken maddeler:

Telefon temizleme sırasında bilinçsiz de olsa telefona ve sonrasında bize zarar verebilecek temizlik ürünleri kullanıyor olabiliriz. Bu amaçla, telefon dezenfekte ve hatta tablet temizleme sırasında yasak olan maddeleri listeliyoruz. Aşağıdaki maddeleri telefon dezenfektanı olmadığı için herhangi bir temizlik maddesi telefon renk ve fonksiyonlarında değişikliğe sebep olabilir.

 • Çamaşır Suyu
 • Amonyak
 • Aşındırıcı Tozlar
 • Hidrojen Peroksit
 • Ev Temizlik Ürünleri
 • Sıkıştırılmış Hava
 • Aerosol Sprey Temizleyiciler
 • Sert Çözücüler(aseton, benzen, tol)
İlgili Görseller