Menü
Blog

Silahlı Saldırı Algılama Sistemi Nedir?

A+ A-

Silahlı Saldırı Algılama Sistemi Nedir?

Değişen Dünya’da hayati riskler ve gerçekleşen kayıplar her an, her yerde meydana gelebiliyor. Silah İhlalleri Arşivi’ne (Gun Violence Archive) göre Amerika’da yılda ortalama 340 silahlı saldırının gerçekleşmiş. Bu gibi güvenlik ve can kaybı riski taşıyan olaylara karşı bir teknoloji geliştirilmiş. Alışveriş merkezlerinde, stadyumlarda, okullarda, konferans merkezlerinde veya benzer toplu alanlarda gerçekleşebilecek silahlı saldırıyı algılamak ve ona göre önlemi anında almak çok önemlidir. Böyle bir saldırının gerçekleşme süresi ortalama 12,5 dakika iken, polisin cevap süresi ise 18 dakikaya kadar çıkabiliyor. Bu ortalamalara paralel olarak birçok terörist veya bombalı saldırı, polis veya kolluk kuvvetlerinin müdahalesinden önce sona eriyor.  Aradaki zaman farkını minimize ederek, yaşanan zarar, yaralanma ve ölüm gibi üzücü sonuçları önemli derecede azaltmak mümkün. Öncelikle en yakın güvenlik görevlilerine ve sonrasında emniyet güçlerine, bir silahın ateşlendiğini sıfır hatayla algılayarak anında iletebilecek silahlı saldırı veya tehdit algılama sistemi, can ve mal güvenliğini açısından olması gereken bir donanım haline gelmiştir.

The Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) (Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı), ve Amerikan ordusu tarafından geliştirilen bu teknoloji, zamanla ticarileşerek günlük hayatımızdaki güvenliği arttırma amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Sadece Amerika’da avm, şirket binaları, rezidans, okul, kültür merkezi, bankalar gibi birçok lokasyonda insan güvenliği açısından tercih edilmektedir.

Silahlı saldırı algılama sistemi, IR sensor ve mikrofon sayesinde çapraz kontrol yaparak herhangi bir silah barutu patlamasını saniyeler içinde güvenlik merkezine aktararak güvenlik senaryosunun çalışmasını sağlıyor. İç ortam ve dış ortam olarak farklı mekânlar için mevcut olan silahlı saldırı algılama sistemi elemanları ve sensörleri, birçok uygulamada başarıyla alarm vererek kendini kanıtlamıştır.

 

Güvenlik Sistemleri Entegrasyonu

Kamera ve güvenlik sistemiyle kolay bir şekilde entegre edilebilen bu sistem sayesinde silahlı saldırı algılandığı anda kamera yönü algılamanın yapıldığı yere dönerek, kamera izleme merkezinde alarma geçen mahalin kamera görüntüleri yansıtılıyor, otomatik aramalar yapılarak polislere ve itfaiyeye haber veriliyor, yangın algılama sistemine dahil olan siren ve flaşörler çaldırılarak acil anons sisteminden önceden kayıtlı anons devreye girerek etraftakiler bilgilendiriliyor. Aynı anda, kartlı geçiş sistemine dahil olan manyetik kilit, elektrikli kilitler ve manyetik kontaklar sayesinde kapıların kilitli kalması veya açılması otomatik olarak düzenleniyor.

Yangın algılama, hırsız alarmı, CCTV, acil anons sistemi, kartlı geçiş sistemiyle sağlanan can ve mal kaybı önleyici sistemleri destekleyici görülebilecek ateşli silah yeri tespit mekanizması sayesinde, tam kapsamlı güvenliğe ve fiziksel koruma sistemine bir adım daha yaklaşılmış oldu. Hepsini tek marka, tek yazılım ve tek platformdan entegre bir şekilde yönetebilmek ise 2019 ilk çeyreği itibariyle Honeywell markasıyla mümkün olmaktadır.

 

 

İlgili Görseller