Menü
Blog

Termal Kamera Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Özellik

A+ A-

Termal Kamera Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Özellik

Termal kamera seçerken, IR (infrared) özelliği, lens adeti, yazılımı, ekipmanı, garanti süresi gibi sorgulamanız gereken bir çok soru bulunmaktadır. Hikvision, Honeywell, Axis, Flir, Mobotix gibi bir çok evrensel kamera üreticisinin termal kamera ürettiğini göz önüne alırsak, neye göre hangi marka ve hangi satıcıdan thermal kamera alacağınıza karar vermek önemlidir. Ürün ve modeli karar verdikten sonra ise, desteğini ve kurulumunu güvenilir şekilde gerçekleştirecek bir satıcı ve entegratör tercih edilmeli. Tüm bu süreçleri ve termal kamera alırken dikkat edilmesi gereken on özeliği sizin için analiz ettik

       1. Kızılötesi Kamera Çözünürlüğü

Yüksek termal kamera çözünürlüğü daha küçük ısı ve ateş öbeklerinin algılanmasını sağlar. Bu da, vücut ısı ve ateş ölçümünü için gereken daha sağlam ve daha net bir termal kamera ölçümü demektir. Bu da, sizin korona virüs hastalık ve termal vücut ateş konusunda daha net karar almanızı sağlar.

       2. Dahili Işık / Flaşör Seçimi

El termal kameraları için geçerli olan bu özellik, düşük ışık yoğunluğuna sahip ortamlarda kullanılacak ise tercih edilmelidir. Bullet termal kameralarda ve box termal kameralarda bu özellik çok aranmadığı için termal kamera tripod ve termal kamera tripod aparatıyla aydınlık alandaki ideal mesafe kullanımında bu özelliği aramanız gerekmez.

       3. Doğru ve Tekrarlanabilir Sonuç Veren Kamera

Termal kameraların çalışma ve ısı bildirme hassasiyeti aralığı teknik dökümanlarda belirtilmektedir. Güvenilir bir ip termal kamera almak için her değer ölçümünde aynı veya yakın vücut ısı derecesi verebilen kameralar daha doğru bir seçim olacaktır.

       4. Kızılötesi Termal Kamera Kayıt Formatı

Aktarım ve kayıt kolaylığı için termal kameraların elde ettiği görüntülerin hangi dosya formatlarında kaydedildiği de önem arz etmektedir. Otomatik ayarlanabilen infrared lensler sayesinde, termal kameraların görüntü kalitesi ön plana çıkmaktadır. JPEG ve MPEG 4, global erişim konusunda tercih edilebilecek ve termal kamera alırken dikkat edilebilecek özelliklerdendir.

       5. Termal Kamera Yazılımı ve Kamera Yönetimi

Termal kameraların yönetimi ve kurulu olduğu bilgisayardan ve uzaktan erişim için IR kameranın yazılımını da sorgulamak gerekmektedir. Uluslararası ve sektöründe önde gelen üreticilerin ve bu kameralar konusunda tecrübesi bulunan firmalardan alınmasın da fayda bulunmaktadır. Uzun süreli kullanılacak ve maliyeti yüksek olan bir ürün olduğu için bakım/servis desteği de alınabilecek yazılım ve kurulum termal kamera firmalarına başvurmakta fayda var.

       6. Termal Kamera Kullanım Alanı ve Kurulum-Kullanım Kolaylığı

Termal kamera ve beraberin de satın alabileceğiniz hassasiyeti arttıran black body cihazının kurulumu ve devreye alınması da önemli bir süreçtir. Güvenilir verileri termal kameradan elde etmek için kızılötesi kameraların kullanım kolaylığını da sorgulamanız gerekir.

       7. Termal ve Optik Lens Görüntüyü Birleştiren Termal Kameralar

İki lense (hem optik hem de termal) sahip termal kameraları kullanarak elde edilecek görüntü ve videolar sayesinde iki farklı görüntü birleştirilebilir. Kombine edilmiş bu görüntüler sayesinde fiziksel özellikleri de termal görüntüyle birleşmiş olur. Picture in Picture olarak da geçen bu özelliği thermal kamera data sheetlerinde PiP olarak da kontrol edebilirsiniz.

       8. Termal Kameraların Garanti Süresi

Termal kamera fiyatları araştırması yaparken elektronik ürünlerin garanti sürelerini de kontrol etmeniz de fayda var. Yüksek teknolojiye sahip (high tech goods) bu ürünlerde kullanılan IR (infrared) lens, optik ve termal lens ve devrelerden dolayı en ufak bir arızası bile önemli bir maliyet teşkil edebilir. Satın alacağınız termal kameranın garanti başlangıç ve bitiş tarihlerini muhakkak sorun.

       9. Çalışma Sıcaklık Aralığı ve Ölçme Hassasiyeti Derecesi

Termal kameranın çalıştığı sıcaklık aralığına ve ölçme hassasiyetine de dikkat etmelisiniz. Örneğin, Hikvision termal kamera modellerinden DS-2TD2617B-6/PA için bu aralık 30°C to +45 °C ‘dır. Hikvision DS-2TD2617B-6/PA vücut ısı kamerasının çalışma hassasiyeti ise ±0.5 °C ‘dir.

       10.Termal Kamera Çevre Ekipman ve CCTV Yazılımı

Termal Kameralarını çalıştırmak için çeşitli çevre ekipman ve yazılımı da gerekmektedir. Kameranın nerede, hangi yükseklikte ve nasıl bir merkezi video izleme yazılımına dahil olacağıyla ilgili olarak farklı ihtiyaçlarda bulunmaktadır. Termal kamera tripodu, tripod montaj aparatı ve kamera tripod adaptörü gibi termal kamera aksesuar fiyatlarını da sorgulamak gerekiyor.

İlgili Görseller