Menü

Termal Kameralar

Termal Kameralar
Termal Kameralar

Termal Kamera Nedir?

Termal kamera; termal görüntüleme ismi verilen bir işlemde nesneden etrafa yayılan kızılötesi radyasyon kullanarak bir nesnenin görüntüsünü yakalayarak oluşturur. Oluşturulan görüntü nesnenin sahip olduğu sıcaklığını temsil etmektedir.

Başka bir örnekle açıklamak gerekirse sıcaklığı 0 Kelvin yani -273 ºC üzerinde olan tüm cisimler etrafına kızılötesi bir enerji yaymaktadır. Termal kameralarsa etrafa yayılan bu kızılötesi ışınların görüntülenmesini sağlayan cihazlardır.

Her cismin sahip olduğu sıcaklığa göre etrafa yaymış olduğu ışınım farklılık göstermektedir. Termal kameralar ise etrafa yayılan ışınımları algılayarak ortama yayılan ısı enerjisinin kritik seviyelere ulaşıp ulaşmadığını belirlemek amacı ile kullanılmaktadır.

Termal kameralar sıcaklığı olan ve etrafa ısı enerjisi yayan tüm canlı ve cansız varlığı kızılötesi ortamda görüntüleme özelliğine sahip olan ileri bir teknolojidir. Kısacası bu kameralar, elektromanyetik spektrumdaki kızılötesi dalga boylarını görülebilir hale getirerek resmeder.

Ayrıca bu kamera sistemleri etrafa yayılmış olan ısı enerjisinin meydana getirebileceği tehlike anlarını önceden belirleyerek tedbir alınması avantajını sağlamaktadır. Termal kamera fiyatları ise büyük değişkenlik göstermektedir. Kullanıldığı alan ve yere göre (havalimanı, alışveriş merkezi, kültür merkezleri, iş merkezleri gibi toplu kullanıma açık yerler) flir termal kamera fiyatları için satış temsilcisine sorulması gerekmektedir. Teknolojisi ve kamera çalışma prensipleri için aşağıdaki yazıyı hızlıca okumanızı tavsiye ederiz.

 

Termal Kamera Nasıl Çalışır?

Termal kameranın çalışma prensibine bakacak olursak bu kameralar ekranda net bir şekilde görüntülenebilen ve kullanılabilir bir görüntü oluşturmak için sensör birleşimini kullanmaktadır.

Sonrasında ise termal görüntüleme kamerasının merceği bir nesneye veya alana işaret edilir. Kameranın merceği, merceğin bakış açısı içindeki tüm nesneler tarafından yayılan kızılötesi ışığı odaklar ve daha sonra odaklanan ışık aşamalı bir dizi kızılötesi dedektör tarafından taranır.

Dedektör elemanları daha sonra saniyenin yaklaşık otuzda birinde termogram olarak bilinen ayrıntılı ve hassas sıcaklık modelini oluşturur. Sıcaklık bilgisi dedektörün görüş alanına birkaç bin noktadan toplanır.

Dedektör elemanları tarafından oluşturulan termogram daha sonra elektrik uyarılarına dönüştürülür. Uyarılar, dedektör elemanlarından gelen bilgileri kameranın ekranı için kullanabilir verilere dönüştüren özel bir yonga ile bir devre kartına gönderilmektedir.

Son olarak sinyal işleme ünitesi çevrilmiş kızılötesi bilgileri ekrana göndererek kızılötesi emisyonun ısı yoğunluğuna bağlı olarak çeşitli renklerde bir görüntü oluşturur. Genel olarak soğuk olan sıcaklıklara mavi, mor veya yeşil bir renk verilirken daha sıcak olan sıcaklıklara kırmızı, turuncu ya da sarı renk atanmaktadır.

 

Termal Kamera Ne İşe Yarar?

Termal kamera ne işe yarar sorusuna cevabı yaygın kullanımla endüstriyel sektörler daha kolay verse de, su ve gaz kaçaklarının bulunması, CCTV çözümlerinde kullanılması gibi farklı fonksiyonları vardır. Son zamanlarda, termal kamera kullanımına insanların ateşlerini ölçmede eklendi diyebiliriz. Koronavirüs salgını ile birlikte, havaalanları ve sınırlara yerleştirilen termal kameralar, hastalığı tespit edemese bile kişilerin ısı farklarını resmederek, potansiyel tehlikede olan kişileri belirler. Genelde bu tarz virütik enfeksiyonlarda ilk belirtilerden biri ateş yükselmesi olur. Termal kameralar insan sağlığına zarar verecek derecede radyasyon yaymazlar, bu nedenle yaygın kullanımında bir sakınca yoktur. Ayrıca temassız ve uzaktan ölçüm yaptığı için, görevlileri de herhangi bir hasta ile yakın temas riskine sokmaz.

 

Çin’de termal kamera üretiminde bir numara olan şirket, talebe yetişmekte zorlandığı için askeri görüntüleme sistemlerinin üretimini bir kenara bırakıp tamamen Koronavirüs ile savaşmak adına yolcuların ateşlerini ölçen termal kameralara yoğunlaştı. Borsadaki hisseleri de yükselişe geçen firma, şirket değerlemesi açısından kendi rekorunu aştı. Gelişen dünyada sıkça artan sağlık tehditleri ile bundan sonra termal kameraların daha da önemli ve yaygın hale gelmesi bekleniyor ilerleyen senelerde.

 

2003’teki SARS salgını ile ilk kez yaygınlaşan termal kameralar, bugünlerde birçok havaalanında tekrar ortaya çıktı. Koronavirüsün kuluçka süresinin uzunluğu nedeniyle yetkililer bu ısı ölçümün sadece havaalanlarında değil; şehirlerin müze, stadyum, alışveriş merkezleri gibi kalabalık alanlarında yapılmasının gerekliliğini belirtiyor.

 

Termal Kameraların Kullanım Alanı Nedir?

Termal kameralar genel olarak ısı yayan cisimlerin ısı değişimlerini ayırt edebilmek amacı ile pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle elektrik sistemlerindeki bağlantılarda, ekipmanlarda veya parçalarında meydana gelebilecek ısı değişimlerinin kontrolünü yapmak amacıyla yoğun olarak tercih edilmektedir.

Elektronik sistemlerde yapılacak olan ölçümler sayesinde sistem üzerinde meydana gelebilecek ısınmalar ve hatalar daha büyük hasarlara sebebiyet vermeden önceden tespit edilebilmektedir.

Yapılan termal ölçümler sayesinde sistem işleyişini durdurmadan bağlantı noktalarındaki sorunları ısınmadan kaynaklı herhangi bir hasara sebebiyet vermeden sistemin değiştirilmesi ve bakımının yapılması sağlanmaktadır.

Termal kameralar ilk zamanlarda askeri alanlarda kullanılmak amacı ile üretilmiştir. Sonraki yıllarda ise endüstriyel alanlarda da yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Uzak mesafeli ve gece görüş imkânı, sınırdaki hareketlerin tespiti, sahil güvenliği gibi işlevleri olan termal kameralar askeriyede hem gündüz hem gece şartlarında tehdit oluşturan unsurların kolaylıkla tespit edilmesini sağlar. Termal kameralar görüntüleme için ışığa ihtiyaç duymazlar, bu nedenle her türlü koşulda görüntüleyebilen bu kameralardan saklanmak mümkün değildir. Farklı markaların öncülük ettiği bu sektörde Flir Termal kameralar ve Testo Termal kameralar bulunmaktadır. Netser stoğunda bulunan Hikvision ip termal kamera DS-2TD2617B-6/PA ve Hikvision black body aparatı DS-2TE127-F4A'da hızlı tedarik açısında önemlidir.

Termal kameralar endüstriyel alanlarda hem arızaların tespit edilmesinde hem de enerji kaybının hesaplanmasında büyük rol oynar. Arızalanmadan önce ısınan ve yüksek ısı yayan parçaların termal kameralar sayesinde tespiti ile artık günümüzde birçok sıkıntıya daha ortaya çıkmadan müdahale edilebilir. Elektrik panoları, trafolar, elektrik motorları, basınçlı gaz ve buhar taşıyan sistemler, enerji iletim hatları gibi birçok yaygın kullanım alanı vardır endüstride.

Çoğu zaman gözle görülmesi mümkün olmayan problemler bu sayede kolayca fark edilebilir. Enerji kaybının yüksek olduğu noktaların tespiti ile de anında, hedef odaklı ve çözüm odaklı müdahalelerde bulunulabilir. Yangın riski, buna bağlı olarak da can ve mal kaybı riskini de minimize etmek mümkündür termal kameralar ile. Temassız tespit sayesinde yüksek risk bulunan alanlarda çalışan görevlilerin de sağlığı koruma altına alınmış olur.

 

Termal Kamera Özellikleri Nelerdir?

Termal kamera özelliklerini sıralamak gerekirse 10 ana başlıkta toparlayabiliriz. Termal kamera fiyatı ve kullanım şekli de aslında bu aşağıda sıralanan termal kamera özelliklerine bağlıdır.

 • Termal Kamera Çözünürlüğü
 • Termal Kamera Lens Modeli
 • Termal Kamera Ölçüm Sıcaklığı Ayarı
 • Termal kamera Odak Ayar Opsiyonları
 • Görsel Kayıt Formatı ve Kayıt Yeri
 • Termal Renk Haritası
 • Termal Kamera Alarmı
 • Yoğunluk Gösterme Özelliği
 • Farklı Noktaların Baz Alınabilmesi
 • Pil/Elektrik Gücü ve Ömrü

 

Termal Kamera Fiyatları Ne Kadar?

Termal kamera fiyatları marka, model ve özelliklerine göre büyük değişkenlik göstermektedir. Termal kamera fiyat araştırması yaparken hızlı tedarik anlamında stoklu çalışan tedarikçiden marka seçmektir. Termal kamera fiyatı için ikinci adım, mevcut CCTV sistemiyle entegre mi olup olmayacağıdır. Termal kamera fiyatlarını belirleyen en önemli nokta, aşağıda da belirtmiş olduğum dikkat edilmesi gereken püf noktalardır. Termal kamera özellikleri geniş aralıkta değişkenlik gösterdiği için termal kamera fiyatlarını aynı özellikteki ürünler için karşılaştırma yapılmalıdır. Termal kamera fiyatı haricinde, termal kamera setinde, termal kamera tripod ve termal kamera aparatı da ufak bir maliyet teşkil etmektedir. Bunun haricinde, black body - kara cisim ışıması cihazı önemli bir maliyet olarak karşımıza çıkmaktadır. Termal kamera fiyatları için ilgili markaların modellerini incelemek gerekirse; Honeywell, Hikvision, Axis, Mobotix ve Flir gibi partneri olduğumuz birçok global firma, farklı kullanım alanlarına uygun olarak sunduğu çeşitli termal kamera modelleri ile bu alandaki ihtiyaç ve taleplere başarılı bir şekilde cevap vermektedir. Termal kamera fiyat aralığı Nisan 2020 kur ve maliyetler kapsamında 3.000,00 USD 'den başlayarak çok üst tutarlara kadar çıkmaktadır. Nisan 2020 itibariyle Netser stoğuna giren Hikvision termografik IP termal kamera DS-2TD2617B-6/PA ve Hikvision black body kalibratörü olarak DS-2TE127-F4A modelleri için satis@netser.com.tr 'den fiyat ve stok bilgisi alabilirsiniz.

  Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım