Menü

Termal Kameralar

Termal Kameralar
Termal Kameralar

Termal Kameralar Nedir?

Termal kameralar; termal görüntüleme ismi verilen bir işlemde nesneden etrafa yayılan kızılötesi radyasyon kullanarak bir nesnenin görüntüsünü yakalayarak oluşturur. Oluşturulan görüntü nesnenin sahip olduğu sıcaklığını temsil etmektedir.

Başka bir örnekle açıklamak gerekirse sıcaklığı 0 Kelvin yani -273 ºC üzerinde olan tüm cisimler etrafına kızılötesi bir enerji yaymaktadır. Termal kameralarsa etrafa yayılan bu kızılötesi ışınların görüntülenmesini sağlayan cihazlardır.

Her cismin sahip olduğu sıcaklığa göre etrafa yaymış olduğu ışınım farklılık göstermektedir. Termal kameralar ise etrafa yayılan ışınımları algılayarak ortama yayılan ısı enerjisinin kritik seviyelere ulaşıp ulaşmadığını belirlemek amacı ile kullanılmaktadır.

Termal kameralar sıcaklığı olan ve etrafa ısı enerjisi yayan tüm canlı ve cansız varlığı kızılötesi ortamda görüntüleme özelliğine sahip olan ileri bir teknolojidir. Kısacası bu kameralar, elektromanyetik spektrumdaki kızılötesi dalga boylarını görülebilir hale getirerek resmeder.

Ayrıca bu kamera sistemleri etrafa yayılmış olan ısı enerjisinin meydana getirebileceği tehlike anlarını önceden belirleyerek tedbir alınması avantajını sağlamaktadır. Termal kamera fiyatları ise günümüzde ihtiyaç duyulan özelliklerine ve kullanım alanlarına ve markalarına göre değişiklik göstermektedir.

 

Termal Kameralar Nasıl Çalışır?

Termal kameraların çalışma prensibine bakacak olursak bu kameralar ekranda net bir şekilde görüntülenebilen ve kullanılabilir bir görüntü oluşturmak için sensör birleşimini kullanmaktadır.

Sonrasında ise termal görüntüleme kamerasının merceği bir nesneye veya alana işaret edilir. Kameranın merceği, merceğin bakış açısı içindeki tüm nesneler tarafından yayılan kızılötesi ışığı odaklar ve daha sonra odaklanan ışık aşamalı bir dizi kızılötesi dedektör tarafından taranır.

Dedektör elemanları daha sonra saniyenin yaklaşık otuzda birinde termogram olarak bilinen ayrıntılı ve hassas sıcaklık modelini oluşturur. Sıcaklık bilgisi dedektörün görüş alanına birkaç bin noktadan toplanır.

Dedektör elemanları tarafından oluşturulan termogram daha sonra elektrik uyarılarına dönüştürülür. Uyarılar, dedektör elemanlarından gelen bilgileri kameranın ekranı için kullanabilir verilere dönüştüren özel bir yonga ile bir devre kartına gönderilmektedir.

Son olarak sinyal işleme ünitesi çevrilmiş kızılötesi bilgileri ekrana göndererek kızılötesi emisyonun ısı yoğunluğuna bağlı olarak çeşitli renklerde bir görüntü oluşturur. Genel olarak soğuk olan sıcaklıklara mavi, mor veya yeşil bir renk verilirken daha sıcak olan sıcaklıklara kırmızı, turuncu ya da sarı renk atanmaktadır.

 

Termal Kameraların Kullanım Alanı Nedir?

Termal kameralar genel olarak ısı yayan cisimlerin ısı değişimlerini ayırt edebilmek amacı ile pek çok alanda kullanılmaktadır. Özellikle elektrik sistemlerindeki bağlantılarda, ekipmanlarda veya parçalarında meydana gelebilecek ısı değişimlerinin kontrolünü yapmak amacıyla yoğun olarak tercih edilmektedir.

Elektronik sistemlerde yapılacak olan ölçümler sayesinde sistem üzerinde meydana gelebilecek ısınmalar ve hatalar daha büyük hasarlara sebebiyet vermeden önceden tespit edilebilmektedir.

Yapılan termal ölçümler sayesinde sistem işleyişini durdurmadan bağlantı noktalarındaki sorunları ısınmadan kaynaklı herhangi bir hasara sebebiyet vermeden sistemin değiştirilmesi ve bakımının yapılması sağlanmaktadır.

Termal kameralar ilk zamanlarda askeri alanlarda kullanılmak amacı ile üretilmiştir. Sonraki yıllarda ise endüstriyel alanlarda da yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Enerji sektöründe de kullanılan bu kameralar genel olarak ısı kayıplarının tespitinde ve çatı nem denetlemelerinde tercih edilmektedir. Tıpta yüksek ateşli hastaların belirlenmesinde ve tespit edilmesinde ateş ölçer kameralar kullanılmaktadır. Elektrik tesislerinde arızadan kaynaklı meydana gelebilecek maliyetleri azaltmak amacı ile termal kameralar yoğun olarak tercih edilmektedir. Son olarak bu kameralar mühendislikte elektrikli sistemlerin sağlamlık kontrolü yapılacağı zamanlarda tedbir amacı ile kullanılmaktadır.

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım