Menü
Blog

Güneş Enerjisi Panellerinde Yangın Algılama Çözümleri

A+ A-

Güneş (solar panel) enerjisi panelleri, gelen güneş ışığını emerek (fotovoltaik prensibine göre) ışığı fotonlarından ayırırken, biriken taneciklerdeki enerjiyi güneş paneli yardımıyla elektriğe dönüştürürler. Yenilenebilir enerjinin en çok tercih edilen yöntemlerinden olan güneş enerjisi panelleri hem endüstriyel hem de bireysel kullanımda ülkemizde her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Solar enerji sistemlerinin popülaritesi arttıkça kurulum ve kurulum sonrası riskleri göz önüne almak gerekir. Şu ana kadar güneş panellerinde meydana gelebilecek yangını algılamanın en genel yöntemi, yoldan geçen birinin raporlamasıydı. Uluslararası ve lokal regülasyonların limitli olması sebebiyle güneş panellerindeki yangın riski göz ardı edilmiş oldu. Güneş enerjisi (PV) panellerinde, kısa devre, bakım sorunları, hayvan yuvaları, çatı açıları, fiziksel zarar ve panelin yüksek ısınmasından dolayı yangın vakalarına rastlandığı görünmektedir.

Honeywell, Kidde ve Protectowire gibi bu alanda öncü olan markaların kablo tipi lineer ısı dedektörü (Linear Heat Detector – LHD) çözümleri, güneş enerjisi panellerindeki yangın riskini minimuma indirmek için ideal görünmektedir. Belirli bir ısıya ulaşınca alarm durumuna geçen bu çözüm, herhangi bir fiziksel hareketlilikten/dokunmadan bağımsız olarak çalışmaktadır. Yangın algılama ve alarm sisteminin kurulması, güneş panellerinin yangından korunması için önemlidir. Tüm kablo tipi lineer ısı algılama sistemlerinde belirli bir minimum çalışma sıcaklığı bulunmaktadır. Özel fluoropolimer kılıfla kaplı olan kablo, mor ötesi (ultra-violet) ve aşınmaya karşı dayanıklıdır. Güneş panellerinde, yangın koruma mühendisliğiyle uygulanan bu çözümde, kablonun bilgiyi ilettiği arayüz modülleri bulunmaktadır. Form C röle kontakları bulunan bu iletişim modülleri, kontrol paneli ve bina sistemiyle daha kolay entegrasyon yapılması sağlanır. Güneş enerjisi sistemlerinde yapılan hataların, tek merkezden algılanması ve

Çatıya veya bulunduğu yere yüksek bir ek ağırlık getiren, güneş enerjisi panelleri, yangın durumunda yüksek tehlike arz etmektedir. Yangın anındaki en önemli parametre, zamandır. Kendisine ve etrafına yangın riski teşkil eden güneş panelleri yangınlarında, uygun bir yangın algılama sistemi sayesinde en hızlı şekilde algılama sağlanabilir. Class A veya Class B sınıfına göre projelendirmeyle zon/bölge hesaplaması yapılarak uzunluk ve açı gibi bilgileri göz önünde bulundurarak kablo tipi lineer ısı dedektörü kurulumu gerçekleştirilmelidir. Kablonun ve modüllerin montajında, paslanmaz çelik klipsler (Protectowire, OHS-SS tip klipsler önermektedir) kullanılarak hat boyunca desteklenmelidir. Kablonun gerilim ve salınım potansiyeli de göz önüne alınara bu montajlama işlemi yapılmalıdır. Güneş panellerindeki bu riski, doğru ürün seçimi, uygun projelendirme ve yetkin mühendislik ile minimize edilmelidir. Büyük yatırımların ve yüksek geri dönüşlerin hedeflendiği yenilenebilir enerji uygulamalarında eksik bir çözümle yangın güvenliği sağlanmalıdır.

İlgili Görseller