Menü

Sanal Sunucu

Sanal Sunucu
Sanal Sunucu

Sanal Sunucu Nedir?

Gelişen internet ve dijital gereksinimlerle beraber birçok firmanın sanal sunucu ihtiyacı oluşmaktadır. Bunun farkına, ancak bir felaket (sel, yangın vb), işyeri hırsızlığı, yetkin personel kaybı, veri çalınması sonrası varmaktadır. Ancak sanal sunucu kiralamalıyım, sanal sunucu firmaları, sanal sunucu hosting planları gibi bi çok sorunun cevabına da bu sürede cevap bulmaya çalışmaktadır. İnternet sitenizin barındırılması, e-ticaret sitesi altyapısıi blog kurulması dışında FTP, veri ve e-posta depolama gibi farklı amaçlarla kullanılan sanal server hizmeti kullanıcıya özel ayrılan fiziksel sunucu alanının sanallaştırılarak çoklu kullanılmasıdır.

Virtual Private Server ‘dan gelen sanal sunucu hizmeti MySQL VPS Server, WordPress VPS Server, IIS VPS Server gibi farklı sunucu yazılımları kullanılmaktadır. Bunun haricinde, en önemli özellikler, sunucunun CPU, RAM ve seçilen hosting firmasının internet altyapı ve internet yedekliliği özelliğidir.

VPS olan kısaltmasını VDS ile karıştırmamak da fayda var. Zira, Virtual Dedicated Server açılımına sahip olan hizmetin Türkçe karşılığına Paylaşımlı Ayrılmış Özel Sunucu denebilir. VDS ‘in VPS ‘den en önemli farkı daha özelleşmiş bir yazılım ve sistem gereksinimleri yapısındadır. Dolayısıyla, kullanıcı kontrolü ve yetkinlikleri açısında VDS hosting ‘de bir kademe daha ileri sanal sunucu olarak görülebilir.

 

Sanal Sunucu Nasıl Çalışır?

Sanal sunucu hizmeti, sunucunun ilk yüksek alım maliyeti, sunucu yönetimi için gerekli IT personeli, sunucu barındıracak ideal şartların bulunmaması, artan veya değişken sunucu ihtiyacı olan firmalar tarafından tercih edilmesi gereken yöntemdir. Değişen sunucu teknolojisini de bulut sunucu servisleriyle takip etmek zorunda kalmazsınız. Sanal vps sunucu ve vds sunucu hosting sayesinde fiziksel sunucu bakım, yönetim ve yenileme maliyetleri yerine işinize odaklanarak fiziksel olarak çalışan sunucu alanınızın idari işlerinden kurtulursunuz. Windows sanal sunucu ile mevcut kurumsal iş uygulamaları da entegre olabilmektedir.

 

Sanal Sunucu‘nun Teknik Özellikleri Nelerdir?

Sanal sunucu CPU hızları ve RAM özellikleri teknik ve hosting fiyatı açısından önem taşır. İstenilen bellek, veri depolama, işletim sistemi seçimi ve işlemci gücünü düşünerek ihtiyaçla uyuşması beklenir.

Sanal sunucu hizmetleri (VDS ve VPS) paylaşımlı hostinge göre daha fazla yetki, daha fazla alan ve kaynak vaat etmektedir. Yasal gereklilik gereği sanal sunucu hosting ‘i ülke sınırları içerisinde bulunması gerektiği için teknik özellikleri Türkiye ‘de bulunan yetkinlikler içinde değerlendirmeliyiz. İdeal Seçilen sanal sunucu sağlayıcısının network altyapısı uptime garantisi çok önemlidir. Bir çok firmada %99,9 olan network uptime, bazı sunucu hizmetleri sağlayan firmalarda %99,8 ‘e düşmektedir.

Veri merkezinin Tier sertifikasyonu, internet yedek adedi ve internet çıkış hızı kesinlikle kontrol edilmesi gereken özelliklerdendir. Bunlara ek olarak, kabinet veya enerji (elektrik kullanım) ücretleri de veri merkezlerinde bu anlamda gizli bir maliyet olarak görünebilir. IP adresi ve farklı ücretler içinse ihtiyaç durumunda sorulması gereklidir.

 

Sanal Sunucu‘nun Kullanım Alanı Nedir?

Esneklik, avantajlı yatırım maliyeti ve yönetim kolaylığı isteyen dijital firmaların kullanması gereken çağımızın gelişen bir servisidir. Sanal sunucu ile, Veri merkezi ve network altyapısı olarak (seçeceğiniz sunucu kiralama firmasına bağlı olarak) son teknoloji ürünleri, minimum kesintiyle kullanma garantisi de almış olursunuz. Cloud sunucu kullanımı, daha çok internet üzerinden iş yapan tüm firmaların kullanması gereken ve internet trafiğinin değişkenliğine göre ölçeklendirmesi zor olan işletmelerde daha da yaygınlaştırmaktadır.

 

Hangi Markalarla Çalışıyoruz?

Turkcell sanal sunucu kiralama hizmetlerinin sunulduğu İstanbul, Ankara ve İzmir ‘deki veri merkezlerinde bulunan binlerce metrekarelik Tier 3 standartlarındaki Turkcell Superonline sunucularına yedeklenecek şekilde çalışılabilir. Bunun dışında, sektördeki irili ufaklı diğer bulut sunucu firmalarıyla da Netser anlaşması bulunmaktadır. Doruknet, Natro, İsnet, Teknotel bu kurumsal sanal sunucu kiralama firmalarından sadece birkaçıdır.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım