Menü

CCTV Aksesuarları

CCTV Aksesuarları
CCTV Aksesuarları

CCTV Aksesuarları Nelerdir?

CCTV aksesuarları, güvenlik kamerası ekipmanları olarak da adlandırılabilir. CCTV ekipmanları arasında hardisk, monitör, güç kaynağı, kamera montaj ayağı, dış ve iç ortam muhafazası, kamera oynatıcılar, mikrofonlar, kablosuz video vericileri, test monitörleri, kamera ayağı gibi türleri olan CCTV aksesuarları herhangi bir alana kurulan kamera sistemine işlevsellik ve ek özellikler kazandırmaktadır.

Tüm CCTV kamera sistemlerinin üç temel bileşeni vardır. Bunlar kamera, monitör ve kablodur. CCTV güvenlik sistemlerinin çekirdeğini oluşturan temel bileşenlere eklenen ekipmanlar ise CCTV aksesuarlarıdır Bu aksesuarlar güvenlik kamera sistemine fonksiyon ve ek özellikler katarak sistemin çalışmasını daha verimli ve etkin hale getirirler. Bu aksesuarlar arasında monitör, hardisk, güç kaynağı, iç ve dış ortam muhafazaları, kamera oynatıcılar, mikrofon ve kamera ayakları vb. vardır.

CCTV aksesuarları sistemde zaten olan gerekenler ve ek özellikler kazandıran aksesuarlar olarak sınıflandırılabilir. 

CCTV Kamera Lensi : İlk CCTV aksesuarı kameranın kendisidir. Kullanım alanlarına göre çok farklı modelleri vardır.

CCTV Monitör: kamera tarafından gönderilen sinyali alan ve sinyali televizyon ekranındaki bir resme dönüştüren aksesuardır. Kameralar tarafından sağlanan görüşü görebilmek için CCTV sistemindeki her izleme istasyonunda en az bir monitör bulunmalıdır. Bu açıdan monitör CCTV aksesuarlarının ilki ve olmazsa olmazıdır.

Çok sayıda kameranın bulunduğu CCTV sistemlerinde, genellikle kameraların gruplara bölünmesi ve farklı alanların görüntülenmesini sağlamak için ikinci bir ikinci bir monitör kullanılması daha etkin sonuçlar verir.

CCTV Kamera Jack: Kameraların montajında kullanılan ürünlere CCTV kamera jakı adı verilmektedir. Bu jacklar aracılığıyla kamera sistemi kablolama sürecinde güç, ses, görüntü bağlantıları gerçekleştirilir.

Kamera Montaj Ayağı: Güvenlik kamerası montaj ayağı, güvenlik kamerasının takılmasında yardımcı olan bir üründür ve genellikle metal ya da plastikten yapılırlar. Metal ayaklar daha dayanıklıdır. Güvenlik kamerası montaj ayağı kullanılacağı yere göre değişiklik gösterir.

CCTV Mikrofon: Güvenlik kamerasının görüntü kaydı yaparken aynı zamanda ses kaydı da yapabilmesini sağlayan aparatlardır. Mikrofonlar kameralarda zaten olabildiği gibi daha sonra da eklenebilirler.

CCTV Güç Kaynakları:  Herhangi bir nedenle gerçekleşen elektrik kesintinse kameranın devre dışı kalmaması için UPS’ler kullanılır. UPS’ler sayesinde kayıt kesintisiz devam eder.

CCTV Muhafazaları: İç ve dış mekan CCTV muhafazaları olarak ikiye ayrılırlar.

  • İç ortam muhafazası:  Kameranın konumu iç mekandaysa, genellikle kamerayı saldırıdan korumak veya görünmesini önlemek bir muhafaza gerekir. İç ortam  kamera muhafazasının montajı için iç ortam muhafaza ayağı kullanılır.
  • Dış ortam muhafazası:  CCTV dış ortamda kurulacaksa çevresel aksesuarların eklenmesi gerekir. Bu muhafaza ile kamera, hava koşullarından korunur ve güneş ışınları, aşırıcı sıcak ya da soğuk kameranın görüntü kalitesini etkilemez. Dış ortam kamera muhafazasının montajı için dış ortam muhafaza ayağı kullanılır.

CCTV Kamera Ayağı: Güvenlik kameralarının farklı açılardan görüntü almasını sağlayan ekipmanlardır. Güvenlik kameralarına doğrudan bağlanabilen kamera ayaklarının yanı sıra güvenlik kamerası muhafaza ürünlerine bağlanabilen türleri de vardır.

CCTV Harddisk: Kameralardan gelen video sinyallerinin kayıt edildiği bileşendir. Kameraların içinde dahili olarak da bulunan harddiskler kapasitelerine göre kayıt yapabilirler. Harddisklerin kapasitesi ne kadar yüksekse kayıt süresi de o kadar artmaktadır.

Kamera Test Cihazları:  Güvenlik kamerası kurulumunda kolaylıklar sağlayan cihazlardır. Test monitörü ile kameranın görüntü kalitesini belirleyen etkenler ölçülür. Test cihazları ile kameranın çözünürlük, odaklama, renk gibi özellikleri ölçülür ve alınan sonuçlara göre kamera devreye alınır.  

Kamera Buatları: CCTV buatları dış ortamda, kamera soketlerini yağmur, toz gibi etkilerden korumak için bir kutu içinde muhafaza etmek için gereklidir. İç ortamda ise kameranın bağlantı soketlerini ve adaptörü buat içine almak montajı daha temiz ve estetik hale getirir. Öte yandan montaj alanı metal ise veya metal bir iskelet içeriyorsa, kameraya buradan kaçak enerji ulaşmasının önüne de buat kullanılarak geçilebilir.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım