Menü

SIP Telefon

SIP Telefon
SIP Telefon

Sip Telefon Nedir?

SIP telefonlar, multimedya iletişim oturumlarını entegre etmek için bir iletişim protokolü olan “Session Initiation Protocol  -Oturum Başlatma Protokolü” anlamına gelir.

VoIP telefonları olarak da bilinen SIP telefonları, internet servis sağlayıcının temel telefon özelliklerini web, e-posta, çevrimiçi sohbet ve daha fazlası ile IP ağı üzerinden entegre etmesini sağlayan IP telefonlardır.

Voip teknolojisini kullanarak görüşme yapılabilmesini sağlayan telefonlara SIP telefonlar denir. Bu telefonlar internet üzerinden ses protokolü kullanarak görüşme yapılabilmesine olanak tanır.

SIP telefonlar, ethernet kablosu veya WiFi bağlantısı kullanarak telefon servisine internet üzerinden bağlanır ve görüşme sağlanır. SIP telefonlar, ofis telefonuna benzeyen masa telefonlarını, kablosuz telefonları ve konferans telefonlarını içerir, çağrıları güçlendirmek için farklı bir teknoloji kullanır.

 

Sip Telefon Nasıl Çalışır?

SIP telefonlar, analog ses sinyallerini okuyup dijital sinyale dönüştürerek çalışır.   SIP telefonları, telefon görüşmelerini alarak ve VoIP sistemi olarak da bilinen bir SIP telefon sistemi aracılığıyla, bir ağ kablosu üzerinden, ağa, sonra dışarı ve internete yönlendirerek çalışır.

Bir VoIP telefon sistemine geçtikten sonra, sabit telefonlar çalışmayacak ve SIP telefonlarla değiştirilmeleri gerekecektir. Kullanıcılar açısından SIP telefonlar analog telefonlarla aynı şekilde çalışır. Aralarındaki en önemli fark iletimde yatmaktadır. SIP telefonları ses verilerini dijital olarak iletirken, sabit telefonlar sabit hatlarla sınırlıdır. SIP telefonların avantajı, dijital sinyallerin internet üzerinden herhangi bir yerden normal internet bağlantısından başka bir şey kullanılarak iletilebilmesidir, böylece telefon ve kablolar ayrıca telefon şirketleri tarafından belirlenen ücretler atlanabilir. 

SIP telefonlara olan talep, büyük ve küçük kuruluşlarda giderek artmaktadır. Avantajları ise oldukça fazladır. SIP telefonlar sabit hatlı telefonlarla neredeyse aynı görünür. SIP telefonların tuş takımı, alıcı, ekran ve düğmelerin tümü sabit telefonlardaki gibi yerleştirilir. 

Ciddi bir maliyet tasarrufu sağlarlar. Bir işletme telefon sistemini güncellemek ve uzun vadede maliyetlerden tasarruf etmek istiyorsa, SIP telefon ağı en iyi seçenektir. SIP telefonlar, arama yapmak ve almak için interneti kullanır, yani ofisin her yerinde analog sinyaller taşımak için bakır kablolara yatırım yapmak gerekmez. Telefonları bağlamak için ofislerdeki mevcut internet bağlantısı kullanılabilir ve kullanıcılar kuruluştaki diğer SIP telefonları ücretsiz arayabilirler.  SIP telefonlar mevcut internet bağlantısını kullanır, böylece karmaşık donanım ve masraflar ortadan kalkar.

SIP telefon sınırsız eşzamanlı çağrı yapma imkanı verir. Geleneksel sabit hatlı bir telefonda, aynı telefonda başka bir çağrıdayken çağrı yapmak isterseniz, ikinci bir çağrı yapmak için farklı bir numaraya ihtiyacınız olacaktır. SIP telefon sistemleri, sınırsız eşzamanlı çağrı yapılmasını sağlar.

SIP telefonların bir başka önemli özelliği, internet bağlantısının olduğu herhangi bir yerde kullanılabilmesidir. Telefon ofisin fiziksel konumuna bağlı değildir bu nedenle SIP telefonlar herhangi bir yerde kullanılabilir, bu da uzaktan çalışmayı kolaylaştırır.

 

Sip Telefon‘un Kullanım Alanı Nedir?

SIP telefonlar daha çok küçük işletmeler ve girişimler tarafından kullanılır ama büyük işletmelerin telefon sistemlerini değiştirip SIP telefona geçmeleri ile elde edecekleri avantajlar da hayli fazladır.                                                                                                                                                                      

SIP telefon fiyatları ise marka ve modele göre değişkenlik göstermektedir. En yeni SIP modelleri ve en ucuz fiyatlar için işletmelerin ihtiyaçları netleştirilmeli ve piyasa araştırması ile en uygun fiyatlı SIP telefonu bulunmalıdır.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım