Menü

Sabit Telefon

Sabit Telefon
Sabit Telefon

Sabit Telefon Nedir?

Sabit telefon günümüzün cep telefonu teknolojisinde geri planda kalan bir hizmettir.  Sabit hat, ev telefonu, sabit telefon gibi değişik adlandırmaları olan, kablolu veya kablosuz çalışarak ev ya da işyerlerinde kullanılan telefonları ifade eden sabit telefon veya sabit hatlar geçmişte iletişimin en önemli aracıydı.

İngilizce’de “landline” olarak kullanılan sabit telefon, iletim için bakır tel veya fiber optik telefon hattı kullanan bir telefon olarak tanımlanabileceği gibi iletişim kurmak için sabit hat ağına bağlı bir cihaz olarak da adlandırılabilir.

Cep telefonundan farkı iletim yönetimidir. Mobil telefonlarda radyo dalgaları kullanarak iletim gerçekleştirilir.

Bu tanım genel olarak ev ve işyerlerinde kullanılan masaüstü ya da kablosuz telefonları ifade etmektedir. Yerinden oynamayan, yerinde duran durağan anlamına da gelen sabit telefon, icat edilişinden cep telefonu teknolojisi gelişene kadar iletişimin baş aktörüydü. Ancak 21. yüzyılın başlarında hem mobil telefon sisteminin gelişmesi hem de bakır tel ağının eskimesi nedeniyle ciddi bir gerileme göstermiştir.

Sabit telefonların farklı kullanım şekilleri vardır. Yerinden oynamayan kablolu sabit telefonlar olduğu gibi kablosuz sabit telefonlar da kullanımdadır. Hatta son dönemde kablosuz sabit telefon kullanımı kablolu modellere göre daha da artmıştır.

Pille çalışan kablosuz sabit telefonlar, elektrik kesintisi veya doğal afet benzeri durumlarda acil yedek olarak kullanılabilir.

 

Sabit Telefon Nasıl Çalışır?

Sabit telefon şebekesi kullanılacağı yerde başlar. Bir çift ​​bakır tel, dışarıdaki  bir kutudan telefonun kullanılacağı yerdeki kutuya gider. Kablolar telefonun jakına bağlanır ve telefon büyük bir iletişim ağına bağlanmış olur.  Artık ahize kaldırıldığında iletişim başlayabilir. Ahize kaldırıldığında telefon devresi açılmış olur.

Sabit hatlı bir telefonla konuşulduğunda ses küçük ses dalgalarıyla hareket eder. Elektrik enerjisi teller üzerinden başka bir telefona gider ve telefonun diğer ucundan biri tarafından duyulabilen ses tekrar elektrik enerjisinden ses dalgalarına dönüştürülür.

Sabit telefon hizmeti, telefon operatörleri tarafından verilen bir hizmettir. Operatör şirketler sabit telefon tarifeleri ile kullanıcıların kotalarını ve ödeyecekleri ücreti belirlerler. Bu tarifeler genellikle aylık periyotlar için düzenlenmiştir ve sabit telefondan sabit telefonu arama,şehir içi ve şehir dışı arama,  sabit telefondan cep telefonunu arama gibi opsiyonları vardır. Bireysel ve kurumsal müşteriler için tarifeler farklıdır.

Kullanım alışkanlıklarına göre en uygun paketi tercih etmek kişi ve kurumların elindedir.

Telefon üreticileri her şeye rağmen sabit telefon kullananlar için kablolu ya da kablosuz sabit telefon üretmeye devam etmektedirler. Piyasada farklı fiyatlarla satılan değişik sabit telefon modellerinden ihtiyaca en uygun olanını, en uygun fiyatlarla almak mümkün

 

Sabit Telefon‘un Kullanım Alanı Nedir?

Sabit telefonlar günümüzde cep telefonlarının gerisinde kalsa da hala tercih edilmektedirler. Evlerden, akla gelebilecek her iş yerinde iletişim için sabit telefonlar kullanılmaktadır. Bu noktada cep telefonu teknolojisinin tam ulaşmadığı kırsal alanlarda sabit telefonların kullanımı daha fazladır.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım