Menü

Analog Telefon

Analog Telefon
Analog Telefon

Analog Telefon Nedir?

Analog telefon birbirinden uzak alanlarda bulunan kişiler ya da düzenekler arasında bilgi alışverişini sağlayan elektrikli ses alıp vermeye yarayan aygıttır.

Analog telefon sistemleri; günümüz teknolojisinin vazgeçilmez iletişim sistemlerinin başında gelmektedir.  Analog telefon, ses sinyallerini taşımak ve iletmek için farklı teknolojiler ve yöntemler kullanan sistemlerdir.

Analog telefon sistemleri geçmişten günümüze işletmelerde ve evlerde tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Analog telefonlar oldukça güvenlidir. Bu sistemler oldukça iyi ses kalitesine sahiptir. Tekrar arama, hızlı arama ve aramayı tutma gibi tipik bir ev telefonunda bulabileceğiniz tüm temel özelliklere sahiptir.

Analog telefonlar dahili telefonlar arasındaki çağrıları kolayca aktarabilmektedir. Sade yapıları ve sınırlı genişleme potansiyeli nedeniyle bu sistemleri satın almak diğer sistemlere nispeten daha ucuzdur.

Bütün bunlara ek olarak daha az modüler donanım kullandıkları için analog sistemler desteklenmesi, yapılandırılması ve yükseltilmesi daha pahalı olabilmektedir. Örneğin bir uzantının konumunu değiştirmek bir profesyonel tarafından panonun yeniden sarılmasını gerektirmektedir.

Dijital telefon sistemleri analog telefon sistemlerine nazaran daha modern sistemlerdir. Dijital telefonlar PBX’ler, özellikler ve yetenekler eklemek için özel bir veri yolu yapısıyla tasarlanmıştır. Analog, dijital ve IP telefonlar için sistemlere kartlar eklenmektedir. Bekletme müziği, VoIP entegrasyonu ve alarm sistemleri gibi özellikler modüler eklenti kartlarıyla desteklenebilmektedir.

 

Analog Telefon Nasıl Çalışır?

Analog telefon aynı zamanda düz eski telefon hizmeti(POTS) olarak da bilinmektedir. Bu telefon sisteminde her abonenin kendilerine atanmış bir telefon numarası bulunmaktadır. Bu numaralar abonelerin birbirlerini arayabilmeleri için kullanılmaktadır.

Analog telefon çalışma prensibinde ana ilke ağızdan çıkan ses dalgalarının önce elektrik sinyallerine çevrilmesi ve bu sinyallerin kullanılan çeşitli gönderme yöntemleriyle uzağa aktarılmasından sonra elektrik sinyallerinin yeniden kulakla duyulabilecek ses dalgalarına çevrilmesi yöntemidir.

Kullanıcılar analog telefon santralinde yer alan bakır kablolardan yapılmış olan bir abone döngüsü üzerinden bağlantı yapmaktadırlar. Bu döngü birey ya da işi merkezi bir anahtar ofisine bağlamaktadır.

Bir çağrı yapıldığının da, ses sinyalleri analog telefon sistemi tarafından elektronik sinyallere dönüştürülmektedir. Sonrasında ise bu sinyaller telefon hattı üzerinden başka bir abonenin evi veya işi olan nihai hedefe taşınmaktadır.

 

Analog Telefonun Kullanım Alanı Nedir?

Analog telefonlar, analog santral sistemlerinin kullanılmasında etkin rol oynamaktadır. Telefon santralleri günümüzde vazgeçilmez olan iletişim sistemlerin başında gelmektedir. Dünyanın her yerinde hemen hemen her işletme ve evde telefon santrali kullanılmaktadır.

Küçük ve orta işletmelerde ağırlıklı olarak kullanılan analog telefonlar sayesinde iç ve dış haberleşmeyi kolaylıkla yapabilmektedir. İhtiyaçlara göre bu telefonların büyük işletmeler tarafından da kullanıldığını görebiliriz.  Analog santrale bağlı olarak analog telefonların kullanıldığı alanlar aşağıda olduğu gibidir.

Küçük Ölçekli İşletmeler:

  • Büro
  • Ofis
  • İrtibat Bürosu
  • Dükkan
  • Mağaza

Orta Ölçekli ve Büyük İşletmeler:

Analog telefon fiyatlarına bakacak olursak piyasada bulunan birçok analog telefon taşıdığı fonksiyonel özelliklere ve modeline göre fiyatlandırılmakta ve piyasadaki yerini almaktadır.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım