Menü

Akıllı Telefon ve Tablet

Akıllı Telefon ve Tablet
Akıllı Telefon ve Tablet

Akıllı Telefon ve Tablet Nedir?

Mobil aygıt olarak bilinen akıllı telefon ve tablet, her tür el bilgisayarı için genel bir terimdir. Bu cihazlar son derece portatif olacak şekilde tasarlanmıştır ve genellikle elinize sığabilir. Tabletler ve akıllı telefonlar gibi bazı mobil cihazlar, bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarla yapabileceğiniz şeylerin çoğunu yapacak kadar donanımlıdır.

 

Tablet bilgisayarlar

Dizüstü bilgisayarlar gibi, tablet bilgisayarlar da taşınabilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, farklı bir bilgisayar deneyimi sağlarlar. Bunun yerine, tüm ekran dokunmaya duyarlıdır, böylece sanal bir klavyede yazmanıza ve parmağınızı fare işaretçisi olarak kullanmanıza olanak tanır.

Tablet bilgisayarlar, geleneksel bilgisayarların yapabileceği her şeyi yapamaz. Birçok insan, bazı programları kullanmak için masaüstü veya dizüstü bilgisayar gibi geleneksel bir bilgisayara hala ihtiyaç duyar.

 

Akıllı telefonlar

Akıllı telefonlar temel özelliklere (telefon görüşmeleri, sesli mesaj, kısa mesaj) ek olarak akıllı telefonlar, Wi-Fi veya hücresel ağ (aylık veri planı satın almayı gerektirir) üzerinden İnternet'e bağlanabilir. Bu, akıllı telefonunuzu normalde bir bilgisayarda yaptığınız şeylerle (örneğin, e-postanızı kontrol etmek, Web'de gezinmek veya çevrimiçi alışveriş yapmak gibi) kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Çoğu akıllı telefon dokunmaya duyarlı bir ekran kullanır, yani cihazda fiziksel bir klavye yoktur. Bunun yerine, sanal bir klavye yazacak ve ekranla etkileşim kurmak için parmaklarınızı kullanacaksınız. Diğer standart özellikler arasında yüksek kaliteli bir dijital kamera ile dijital müzik ve video dosyalarını oynatma özelliği bulunur. Birçok kişi için, bir akıllı telefon aynı cihazdaki eski bir dizüstü bilgisayar, dijital müzik çalar ve dijital kamera gibi elektronik cihazların yerini alabilir.

 

Akıllı Telefon ve Tablet Nasıl Çalışır?

Telefonlar, tablet bilgisayarlar ve MP3 çalarlar gibi mobil cihazlar, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan farklı olduğundan, mobil cihazlar için özel olarak tasarlanmış işletim sistemleri tasarlanmıştır. Mobil işletim sistemlerine örnek olarak Apple iOS ve Google Android verilebilir.

Mobil aygıtlar için işletim sistemleri genellikle masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için yapılmış olanlarla tam olarak donatılmaz ve aynı yazılımı çalıştıramazlar. Bununla birlikte, onlarla hala film izleme, Web'e göz atma, takviminizi yönetme ve oyun oynama gibi birçok şey yapabilirsiniz.

 

Akıllı Telefon ve Tablet Teknik Özellikler

İki platform arasında bazı belirgin farklılıklar vardır ve kullanıcı deneyimleri tasarlanırken bunların dikkatle ele alınması gerekir.

Akıllı telefonlar:

 • Tabletlerden daha mobildir ve çok çeşitli yerlerde ve senaryolarda kullanılması daha olasıdır

 • Dikkat dağılmış kullanımdan muzdarip olma olasılığı daha yüksektir (hareket kabiliyetleri nedeniyle)

 • Genellikle tabletlerden daha düşük (veya en az daha küçük) çözünürlük

 • İnternet kullanıcıları için nadiren birincil erişim noktası

 • Çoklu görev için kullanılması muhtemeldir (kullanıcılar belirli bir görevi yapmak için önemli zamanlar harcamak yerine uygulamadan uygulamaya geçerler)

 • Daha kişisel ve dolayısıyla sosyal ve duygusal bağlamlarda kullanılması daha olası

 • Kullanımdayken kontrollü aydınlatmaya sahip olma olasılığı daha düşüktür

Tabletler:

 • Daha az mobil, her alanda kullanıcı dostu olamayacak kadar büyükler

 • Sabit bir konumda kullanılması daha olasıdır (evde, ofiste, bir kafede)

 • Birden fazla kullanıcı tarafından kullanılması daha olasıdır ve bu nedenle daha az kişisel ve duygusal platformlardır

 • Bir akıllı telefondan daha yüksek çözünürlük (veya en azından daha büyük) deneyimler sunma olasılığı daha yüksektir.

 

iPhone satın alma

Apple'ın iPhone'u 2007'deki lansmanından bu yana oldukça popüler bir cihaz haline geldi. Bir iPhone satın almadan önce, seçmeniz gereken farklı seçenekleri tanımanız gerekir. 

Şu anda mevcut olan çeşitli iPhone seçenekleri var.

 • iPhone XR ve  iPhone XS: Bu sürümler birbirine oldukça benzer. Önceki iPhone modellerinden farklı olarak, tüm ekranlı bir ekrana sahipler, yani telefonun tüm ön kısmı Ana Ekran düğmesi olmayan büyük bir ekran. Önceki modellerden daha pahalıdırlar ve daha iyi performans gösterirler ve Face ID ve daha iyi ekranlar da dahil olmak üzere eski sürümlerde bulunmayan ekstra özelliklere sahiptirler.

 • Eski sürümler: Apple hala önceki iPhone modellerini de satıyor. Teknolojileri biraz daha eski, ancak yine de iyi performans gösteriyorlar ve  yeni sürümlerden daha ucuzlar.

 

Hangi model size uygun?

Hangi modeli istediğinizden hala emin değilseniz, sizin için en önemli özellikleri ve bütçenize nasıl uyduğunu düşünmek için biraz zaman ayırın. Satın almadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar arasında bir hücresel hizmet sözleşmesi (aylık bir cep telefonu faturası ödeyebilirsiniz) ve veri depolama bulunur.

İPhone'unuzla telefon görüşmesi yapmak için cep telefonu hizmeti satın almanız gerekir. Hücresel servis sağlayıcılar, bütçenize ve yaşam tarzınıza uyacak çeşitli arama planları sunar, ancak bazen özellikle bir plan seçmek zor olabilir. Yeni bir cep telefonu veya hücresel servis sözleşmesi için hazır değilseniz, iPod Touch sizin için bir seçenek olabilir. Bir iPhone'un özelliklerinin çoğuna sahiptir, ancak telefon görüşmeleri yapmak veya kısa mesaj göndermek için kullanılamaz.

İPhone'unuzda veri depolamaya yaklaşmanın birkaç yolu vardır. Karar vermeden önce düşünmeniz gereken bazı şeyler:

 • 64GB, en küçük modeli birçok kullanıcı için yeterli veri depolama alanına sahip. Ancak, cihazınızda çok fazla müzik, film ve TV şovu depolamayı bekliyorsanız bunun yerine 128GB veya 256GB modelini satın almak isteyebilirsiniz.

 • Gerçekten çok fazla depolama alanına ihtiyacınız varsa, daha büyük ve daha pahalı modellerden birini satın almadan önce Apple'ın iCloud hizmetine bakın. iCloud, ortamınızı bulutta (başka bir deyişle çevrimiçi) depolamanıza olanak tanır; böylece cihazınızda depolamak konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Satın alma işleminizi yapmaya hazır olduğunuzda, birkaç seçeneğiniz vardır. Tercihinize bağlı olarak, iPhone'unuzu satın alabilir ve bir hücresel hizmet planına kaydolarak şunları yapabilirsiniz:

 • Doğrudan bir iPhone Alış Apple çevrimiçi veya yerel olarak Apple Store'da

 • Üçüncü taraf bir perakendeci seçme

Kararınız muhtemelen stokta istediğiniz iPhone'a sahip sağlayıcıya ve sizin için çalışan hücresel hizmet planına inecektir. 

 

iPad alma

Apple'ın iPad'i, 2010'daki lansmanından bu yana yaygın olarak kullanılan bir cihaz haline geldi. Bununla birlikte, bir iPad satın almadan önce, mevcut farklı seçeneklere alışmak önemlidir.  Bütçenize ve bireysel gereksinimlerinize bağlı olarak seçim yapabileceğiniz birkaç iPad modeli vardır:

 • iPad Pro: Bu sürüm öncelikle işyerinde tablet kullanan kişiler için tasarlanmıştır. Akıllı Klavye gibi yeni ekleri destekler, bu da onu bir dizüstü bilgisayar için uygun bir yedek yapar. Ayrıca diğer modellerden daha hızlıdır, daha iyi kameralara ve hoparlörlere sahiptir ve selefinin aksine çeşitli aksesuarları destekler. Bununla birlikte, diğer iPad modellerine göre daha ağır ve çok daha pahalıdır.

 • iPad: Bu sürüm iPad Pro kadar güçlü değildir, ancak daha ucuzdur ve iPad'i rahatlıkla kullanmak isteyen herkes için çalışmalıdır. İPad Pro'nun yükseltilmiş özelliklerine gerçekten ihtiyacınız yoksa, muhtemelen bir iPad seçmek isteyeceksiniz.

 • iPad Mini: Bu sürüm yukarıdaki modellerden daha küçük bir ekrana sahip. Daha küçük, daha hafif bir cihazda iPad ile aynı özellikleri sunar, ancak biraz daha az güçlüdür. Depolama ve İnternet seçenekleri iPad ile aynıdır, ancak daha ucuzdur.

 

Android cihaz satın alma

İPhone veya iPad'in aksine (sadece birkaç farklı modelde mevcuttur), aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce Android cihazı vardır. Onları bu kadar çekici yapan şeyin bir parçası. İster bir bütçeyle alışveriş yapın ister en yeni ileri teknoloji cihazı arayın, istediğiniz şeyi bulabilirsiniz.

Android teknik olarak, akıllı telefonlar ve tabletler için bir işletim sistemidir. Samsung, HTC, LG, Xiaomi, Huawei, Casper ve daha az bilinen diğer markalar da dahil olmak üzere birçok farklı şirket Android tarafından desteklenen cihazlar yapıyor. Bu yüzden her Android cihazı farklıdır

Android cihazlar üreticiye ve hatta bazen mobil operatörünüze göre değişir.  Dış görünüm, depolama kapasitesi ve kamera kalitesi gibi şeyler de dahil olmak üzere donanımda her zaman farklılıklar olacaktır. Ayrıca, genel olarak Android ile olan deneyiminizi etkileyebilecek yazılım farklılıkları (diğer bir deyişle ekran üstü özellikler) olacaktır.

Android cihazlar söz konusu olduğunda bilinmesi gereken bir şey daha var. Sadece seçim için farklı telefonlar ve tabletler değil, aynı zamanda Android işletim sisteminin farklı sürümleri de var. Bu, ekranınızın düzeninden belirli özelliklerin kullanılabilirliğine kadar her şeyi etkileyebilir. 

Aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce Android cihazı var ve her biri farklı. Karar vermeden önce, özellikle sizin için önemli olan bazı özellikler varsa, biraz araştırma yapmak iyi bir fikirdir.

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz,  bazı incelemelere göz atmak isteyebilirsiniz. Genel olarak, akılda tutulması gereken üç faktör vardır: fiyat, özellikler ve operatör.

 • Fiyat: Android cihazlar fiyat büyük ölçüde değişebilir. Örneğin, iki yıllık bir sözleşme imzalarsanız, çoğu operatör belirli telefonları ücretsiz olarak sunar (genellikle eski veya alt uç modeller). Kendinizi daha üst düzey bir telefonda ayarladıysanız, hala indirimli bir fiyat olan bir sözleşmeyle uygun telefonlar bulabilirsiniz. Tabletler genellikle daha pahalı ve sözleşmesiz olurlar.

 • Özellikler: Android'ler tüm şekil, boyut ve renklerde gelir. Alışveriş yaparken, hangi özelliklerin sizin için önemli olduğunu düşünmeye başlayın. Akılda tutulması gereken bazı temel özellikler ekran boyutu, pil ömrü, kamera kalitesi ve genel performanstır. Bunun ötesinde, eller serbest kullanım ve parmak izi tanıma da dahil olmak üzere dikkate alınması gereken bir dizi üstün özellik vardır.

 • Hat: Henüz bir operatör seçmediyseniz hangisini kullanmak isteyebileceğinizi düşünmek iyi bir fikirdir. Bazı operatörlerin aralarından seçim yapabileceği daha az cihaz olduğundan, seçenekleriniz düşündüğünüzden daha sınırlı olabilir. Diğerleri aynı telefon veya tablette farklı fiyatlar sunar. Bunun, seçtiğiniz cihaz üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

 

Bir operatör ve hizmet seçme

Telefonunuzla arama yapmak veya tabletinizle mobil veri kullanmak için bir mobil operatörden servis satın almanız gerekir. Çoğu operatör bütçenize ve yaşam tarzınıza uyacak çeşitli planlar sunar. Genellikle iki tür hizmet vardır: iki yıllık sözleşme veya sözleşme yok. Her ikisinin de artıları ve eksileri var.

 • İki yıllık sözleşme: İki yıllık sözleşme imzalanması, cihazınızı indirimli alacağınız anlamına gelir; ancak, önümüzdeki iki yıl için aylık olarak hizmet için ödeme yapmayı taahhüt edeceksiniz. Her sözleşme farklıdır, bu nedenle gelecekte cihazınızı ne zaman ve yükseltebileceğiniz de dahil olmak üzere şartları anladığınızdan emin olun.

 • Sözleşme yok: Bazı operatörler sözleşmesiz seçenek sunar. Bu, cihazınız için tam fiyat ödeyeceğiniz anlamına gelir (ön veya aylık taksitler halinde), ancak hizmetinizin maliyeti daha düşük olacaktır. Ayrıca herhangi bir ceza veya ücret ödemeden hizmetinizi istediğiniz zaman iptal etme özgürlüğüne sahip olacaksınız.

Hangi cihazı ve operatörü istediğinize karar verdiniz mi? Hazır olduğunuzda, çevrimiçi veya yerel bir mağaza da dahil olmak üzere satın alma işleminizi yapmanın birçok farklı yolu vardır. 

 • Mağaza: Çoğu mobil operatörün stoklarına göz atabileceğiniz ve yardıma ihtiyacınız olursa bir ortakla konuşabileceğiniz  mağazaları vardır. Bir cihazı bizzat satın aldığınızda, bir danışman genellikle cihazı kurmanıza yardımcı olur.

 • İnternet: İnternetten telefon veya tablet satın almanın çeşitli yolları vardır. Örneğin, doğrudan operatörünüzden geçebilir veya bir perakendeci seçebilirsiniz. 

Gerçek olamayacak kadar iyi (özellikle çevrimiçi) görünen herhangi bir satış veya promosyona dikkat edin. Bazı Android cihazlar çok pahalıdır, bu yüzden her zaman şüpheli alıcılardan yararlanmak isteyen satıcılar ve dolandırıcılar olacaktır. Şüphe duyduğunuzda, cihazınızı tanınmış bir satıcıdan veya mobil operatörden satın alın.

 

Akıllı Telefon ve Tablet Kullanım Alanları

Akıllı telefonların kullanım alanları

 • Hisse Senedi Yatırımcıları - Ticaret hisse senetleri, bir bilgisayarda çalışan özel yazılımları içeren sıkıcı bir iştir. Akıllı telefonlarımıza alabileceğimiz uygulamalarla hareket halindeyken stok platformlarına kolayca erişilebilir.

 • Fotoğrafçılar - Akıllı telefon kameraları artık profesyonel kalitede fotoğraflar çekmek için kameralarını kullanabileceğimiz noktaya geldi.

 • Dil Eğitmenleri - Dil eğitmenleri ve online eğiticiler işlerini istedikleri yerden işletebilirler. Sınıf içi bir deneyimi çoğaltmak için görüntülü görüşmeler kullanarak, diğerlerini geçmiş geleneksel yöntemlerden daha verimli bir şekilde eğitebilirler.

Bu örneklerin her biri, kişilerin dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir zamanda işlerini çevrimiçi olarak kontrol etmesine, yürütmesine ve işletmesine olanak tanır. Akıllı telefonların ulaşabileceği geniş kitle, bu cihazların mobilite faktörü sayesinde sınırsız.

 

Tabletlerin kullanım alanları

Akıllı telefonlar mobil cihazların çoğunu oluştursa da, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar hala her zamanki gibi yaygındır. Aslında, günlük işlemler için açıkça masaüstü veya dizüstü bilgisayarlara dayanan birkaç meslek vardır. Bazı örnek meslekler şunlardır:

 • Sağlık Profesyonelleri - Sağlık personeli, genellikle müşteri veritabanlarını ve diğer kayıtlarını bilgisayar sistemlerinde saklar. Tablet, Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarıyla etkileşime giriyor ve günlük operasyonlar için bir gereklilik haline geliyorlar.

 • Finansal Yöneticiler - Özellikle bankalar, müşterilerine yeterince hizmet verebilmek için tablet, dizüstü veya masaüstü bilgisayarlara ihtiyaç duydukları bilinmektedir. Müşteri hesapları ve bilgilerin tümü veritabanlarında depolanır, güvenli sunucularda güvenli bir şekilde barındırılır ve bunlara yalnızca bu tür cihazlar aracılığıyla erişilir.

  Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım