Menü
Blog

Ulusal Savunma Yetki Yasası (NDAA) Nedir?

A+ A-

Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) Nedir?

Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası, ABD savunma teşkilatlarını, politikalarını ve askeri fonları nasıl kullanabileceği konusunda rehberlik sağlamak için kongrenin her yıl çıkardığı bir yasadır. İlk NDAA 1961’de kabul edildi ve yasa her yıl kongreden geçmektedir. Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası, savunmadan sorumlu kurumlar tarafından belirlenir ve Silahlı Hizmetler Komitesi ile Ana Silahlı Hizmetler Komitesi’nin yetkilerini içermektedir. NDAA ‘in İngilizce karşılığı The National Defense Authorization Act demektir. Dolayısıyla, bu yazı da NDAA nedir gibi sorularınıza cevaplarınızı bulacaksınız.

NDAA, Kongre’nin savunma politikası için kurallar koymasına izin veren bir yasa tasarısıdır. Kongre’nin bu yasa tasarısına başvurma nedenleri genellikle belirlenmiş savunma öncelikleridir.

Amerikan kongresi savunma önceliklerini belirlemek, askeri kurumlarda organizasyonel değişikler yapmak ve fonları nasıl kullanılması gerektiği konusunda rehberlik sağlaması için NDAA’yı kullanıyor. NDAA ne demek, bu yasanın sizin iş kolunuzda nasıl bir uygulaması olacak bu içeriğimizden kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

 

Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) Kapsamında Neler Vardır?

 

NDAA, çok sayıda sektör ve çıkar çevreleri tarafından yakından takip ediliyor. Bunun nedeni, geniş bir yelpazeye yayılan meseleleri kapsaması ve her yıl Kongre'den geçirilerek yasalaşan tek büyük tasarı olması. NDAA, son 60 yıldır her yıl Amerika Kongresi'nden geçerek yasalaşıyor.

Özelikle kuruluşlar ve operasyonların giderek daha fazla birbiriyle bağlantılı olması nedeniyle küresel iş ortamı karmaşık bir hale gelmiştir. Dünya çapında sektörümüzün karşı karşıya olduğu bir sorun da siber güvenlik tehdidi idir. Bunun güvenlik ve gözetime ilişkin potansiyel olarak geniş kapsamlı çıkarımlarıdır.

NDAA’da birçok madde bulunmaktadır. Bu yasadaki pek çok madde arasından 889. Madde de belirli üreticiler tarafından üretilen belirli kameralı güvenlik sistemleri, telekomünikasyon hizmetleri, ekipman ve bileşenlerin federal kurumlar ve bu kurumlara ait yükleniciler için kullanımın (tedarik etme veya kullanılması) yasaklanmış olduğunu ana hatlarıyla belirtmektedir.

 

Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) Uyumlu Kameralar ve Ürünler Nelerdir?

 

NDAA Bölüm 889, ABD hükümetinin belirli Çin Menşeili şirketlerden ve onların yan kuruluşlarından video ve telekomünikasyon ekipmanı satın almasını yasaklamaktadır. Dünya genelinde faaliyet gösteren öncelikli olarak birçok Amerikan şirketi kademe kademe sistemlerini NDAA uyumlu olarak yenilemektedir.

Huawei, ZTE, Hytera, Hikvision ve Dahua ve bunların ürettiği belirli "kapsamlı telekomünikasyon ekipmanı veya hizmetlerini" tedarik etmesini veya kullanmasını yasaklar.

NDAA Bölüm 889 uyumlu sistemlerin parçası olarak kullanılabilen belirli Honeywell ürünleri şunlardır:

  • Honeywell 30 Serisi IP Kameralar, bu kameralar binanızın emniyetini ve güvenliğini arttırmanızı sağlayan entegre bir video çözümü olan kameralardır. 50 metrelik Akıllı IR LED aralığı, 5 MP’ye kadar kamera çözünürlüğü ve güvenli video akışı şifrelemesi ile NDAA bölüm 889 uyumlu video sistemlerinin bir parçası olarak kullanılmak üzere tasarlanmış olup tüm endüstri standartlarında uyumluluk sağlamaktadır.

 

  • Honeywell 60 Serisi IP Kameralar, iç ve dış mekân dome, bullet ve dış mekân speed dome dahil olmak üzere Honeywell kameraları, olağanüstü görüntü netliği, esnek sistem entegrasyonu, güvenli veri iletimi ve kolay kurum sunarak tüm endüstri standartlarına uyumluluk sağlamaktadır.

 

  • Vücut Sıcaklığı Tespiti için IP Termal Kameralar, NDAA bölüm 889 uyumlu sistemlerin bir parçası olarak kullanılabilecek ürünlerle mevcut ve gelecekteki tüm güvenlik zorluklarınızın üstesinden gelmenize yardımcı olur. Siber testleri başarı ile geçmiştir. NDAA Bölüm 889 ile uyumlu f sistemlerinin bir parçası olarak tasarlanmıştır.

 

  • 30 Serisi Gömülü NVR'ler, NDAA uyumlu video sistemlerinin bir parçası olarak kullanılmak üzere tasarlanmış ideal ve esnek bir çözüm için çoklu sabit sürücü seçenekleri ve 20 TB'a kadar dahili depolamaya sahip 16 kanaldan oluşur. Esnek depolama seçenekleri, yüksek kayıt ve ağ oluşturma performans, sağlam siber güvenlik performansı, bu NVR'leri uyumluluğun gerekli olduğu ve verilerin korunduğu çok çeşitli güvenlik uygulamaları için mükemmel hale getirir.

•    WINPAK® 4.8 yazılım çözümü, erişim kontrolünü, video gözetimini ve izinsiz giriş tespitini tek bir arayüz üzerinden entegre etmek ve yönetmek için uygun maliyetli bir yol sağlar.

  • Pro-Watch®, Erişim ve izinsiz giriş yönetiminden video gözetimine kadar bir kurumun tüm güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış entegre yazılımıdır.

 

  • MAXPRO® ve Pro-Watch® VMS ve NVR'ler, Honeywell'in yüksek tanımlı (HD) kameralarını ve üçüncü taraf IP kameraları ve kodlayıcılarla geniş entegrasyonunu destekleyen MAXPRO NVR ailesi, 128 kanala kadar NVR'leri içeren esnek, ölçeklenebilir ve açık bir IP video gözetim sistemidir.

 

ADPRO iFT serisi, 16 analitik kanalla 16 IP kanalına kadar ölçeklenen 32'ye kadar IP kanalı sunar. Bu IP video çoklu hizmet platformu, güçlü XO 4 Güvenlik İşletim Sistemini çalıştırır.

İlgili Görseller