Menü
Blog

NFC Nedir?

A+ A-

NFC Nedir? NFC Ne Demek?

Çoğu akıllı telefonda bulunan ve zaman zaman çoğu platformda karşılaştığınız NFC nedir? NFC ne demek?

Açılımı Near Field Communication (Yakın Alan İletişimi) olan NFC, kullanıcılara zamandan kazandırıp çeşitli işler yapmalarına yardımcı olur. Veri paylaşımına izin veren sistem, Radyo Frekansı Tanımlama (RFID) teknolojisi ile geliştirilmiştir. Güvenlik geçişlerinden kartınızı okutmadan otomatik bir şekilde geçmenizi RFID sistemi sağlamaktadır. NFC, RFID sistemine çok benzer olsa da uzaktan bağlantıyı o kadar da güçlü şekilde gerçekleştirememektedir. Samsung Pay, Apple Pay ya da Google Pay uygulamalarına sahip değilseniz telefonunuzu kablosuz bağlantı kurulacak diğer cihaza yakınlaştırmanız gerekmektedir.

 

Dijital dünya çoğu geleneksel alışkanlığın sonunu getirmiştir. Yakın Alan İletişimi sistemi ile de ilerleyen zamanlarda nakit parasız bir dünya görmemiz mümkün hale gelebilir.

Telefon kullanarak temassız işlem yapmak NFC ile mümkün bir hale geliyor. Teknolojinin gün geçtikçe hız kesmeden ilerlemesi, insanlara çeşitli imkanlar sunuyor ve hayatı daha da kolaylaştırıyor. Özellikle, pandemi sürecinde temassız ödemelerin yaygınlaşması NFC ile daha güvenli ve yaygın bir hale geldi. Peki, NFC özelliği nedir ve NFC nasıl kullanılır?

 

Yakın Alan İletişimi, sahip olduğunuz akıllı telefonun yakınında bulunan diğer cihazlarla herhangi bir temas kurmadan iletişime geçmesi ya da iletişim kurması anlamına gelir. Eğer kablosuz bağlantı sağlanacak cihaz ile telefonunuz arasında yaklaşık 4 ila 10cm’lik bir mesafe varsa iki cihaz birbiri ile bağlantı kurup temassız işlemleri gerçekleştirebilir.

Kısaca NFC, cihazlar arasında çift yönlü bir bağlantı oluşturmaktadır. Böylece iki cihaz birbirine komut gönderebilir ve çeşitli işlemleri temassız bir şekilde gerçekleştirebilir. Örneğin, herkesin aşina olduğu mobil bankacılık uygulamalarında yapılan işlemler bir NFC işlemidir. Ayrıca, telefonunuzu bir cüzdan gibi taşıyarak kartlarınızı taşıma zahmetinden yine Yakın Alan İletişimi sistemi ile kurtulabilirsiniz. Eğer işlem yapılan pos cihazında NFC sistemi bulunuyorsa kartınızı göstermeden telefonunuz aracılığıyla ödeme yapabilirsiniz.

 

Son zamanlarda uzun süre gündemde kalan Apple Pay de NFC ile ödeme sistemi örneğidir. Türkiye’de kullanımı olmayan Apple Pay ile Apple Wallet uygulamasında kayıtlı olan kredi ve banka kartlarınız ile temassız ödeme yapabilirsiniz. Ancak, Apple Pay ile ödeme yöntemini kullanmak için Apple Pay kullanımının aktif olduğu yerlere ulaşmanız gerekmektedir. Benzer şekilde, Samsung Pay ve Google Pay de aynı şekilde ödeme yapmanızı sağlamaktadır.

NFC Ne İşe Yarar?

NFC, daha önceden de bahsettiğimiz gibi cihazlar arasında kurulan bağlantı doğrultusunda yapılan temassız işlemlerden oluşmaktadır. Peki, NFC ne işe yarar?

Bu sistem, manyetik alan indüksiyonu sayesinde cihazınızın kablosuz işlemler yapabilmesini sağlar. Günümüzde kullanım alanı oldukça genişleyen Yakın Alan İletişimi sistemi, genellikle alışveriş alanında kullanıcıların işlerini kolaylaştırmaktadır. Ürün okuturken, temassız ödeme yaparken ya da katalog tararken Yakın Alan İletişimi sistemlerinden yararlanabilirsiniz.

 

Kişisel kimlik olarak da nitelendirilebilen Yakın Alan İletişimi sistemi, gelişen teknolojinin en yararlı işlevlerinden biridir. Özellikle kişilerarası temasın azaltılması gereken durumlarda hijyenik bir ortam yaratılması için uzmanlar tarafından temassız işlemler önerilmektedir. Kartla ödeme yapmak yerine Yakın Alan İletişimi sistemi ile temassız ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Böylece, yabancı kişilerle temasınızı azaltarak kartınıza ya da biletinize başka birinin dokunmasını engellemiş olabilirsiniz. Ayrıca, Yakın Alan İletişimi sayesinde cüzdanınızı oldukça dolu ve kalabalık hale getiren kredi ya da banka kartlarını da yanınızda taşımanıza gerek kalmıyor.

 

NFC Özelliği Hangi Cihazlarda Kullanılmaktadır?

NFC özelliği aslında çoğu akıllı telefonda kullanılmaktadır. Cihazın verimliliğini ve işlevselliğini artıran bu sistem minimum işlem gücüyle çalışmaktadır. Kullanımı ve erişilebilirliği oldukça yaygın olan Yakın Alan İletişimi sistemi; iOS, Android, BlackBerry OS ve Windows Mobile işletim sistemine sahip birçok telefonda bulunmaktadır.

 

Akıllı telefonların haricinde pos makineleri de NFC özelliği bulundurabilir. Pos cihazlarında bulunan yakın alan iletişimi, müşterilerin temassız bir şekilde mobil bankacılık ile ödeme yapmasını sağlamaktadır. Ayrıca, akıllı saatler ya da tabletlerde de NFC görmek mümkündür.

 

Temassız ödemelerde bu sistemi kullanmak son derece güvenli ve rahattır çünkü cihazınız, sizin onayınız olmadan hiçbir işlemi yapmamaktadır. Dijital cüzdanınıza mağazalardan gelen ödeme bildirisini onaylamak için Face ID ya da parolanızı kullanırsanız bu işlemin yapılmasına onay vermiş olursunuz. Bu nedenle cihaz, sizin onayınız olmadan temassız ödeme işlemini gerçekleştirmemektedir.

 

NFC Özellikli Telefonlar Hangileridir?

Günümüzde kablosuz iletişim ve veri transferi oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Wi-Fi ve Bluetooth en yaygın kablosuz iletişim bileşenlerindendir. Wi-Fi ve Bluetooth özelliği olmayan telefonları kimi zaman satın bile almıyoruz ve hayatımızın her alanında kullanıyoruz. Evimizde internete diğer odadan bağlanmak için Wi-Fi, kablosuz kulaklığımızı ya da başka bir cihazı da telefonumuzla kontrol etmek için Bluetooth teknolojilerinden yararlanıyoruz.

 

Günümüzde gittikçe daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan NFC özelliği de kablosuz veri transferi ve iletişimi sağlar. NFC, iki cihaz arasında bağlantıyı kolaylıkla kurmak için doğru bir yoldur. NFC özelliği olan telefonlar arasındaki bağlantıyı telefonları birbirine yaklaştırarak kurmak mümkünüdür. İki telefon arasında bağlantı sağlayarak kolaylıkla veri transferi yapılabilir. Fotoğraf, video ve dosya gibi veriler atılabilir. Artık sadece telefonlarda bulunmayan bu özellik tablet ve akıllı saatlerde de karşımıza çıkmakta.

 

NFC teknolojisi hayatımızın her yerinde kullanılabilir bir yapıdadır. Ufak bir çip şeklindedir ve kısa mesafeli ufak veriler taşıdığı için pile ihtiyaç duymamaktadır. NFC sistemleri için eşleştirme kodu girmek gerekmiyor. Bu yüzden Bluetooth’a kıyasla daha hızlı bir iletişim sağlamaktadır.

 

Ayrıca maliyeti de yüksek değildir. Hayatımızın her yerinde kolaylıkla kullanılabilir bir yapıdadır. Telefonunuz ile mağazalarda, restoranlarda ya da ulaşım noktalarında bulunan temassız ödeme terminaline dokunarak ödeme yapabilirsiniz. Size özel olarak şifrelenmiş NFC sistemi, banka kartı bilginizi veya kredi kartı bilginizi saklamaktadır. NFC özelliğine sahip temassız ödeme noktaları sayesinde ulaşım araçlarını da telefonunuz yardımıyla temassız bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

NFC sadece ödeme kolaylığı sağlamamaktadır. Afişlerde ya da posterlerde bulunan pasif NFC etiketi; web adresleri, indirim kuponları, haritalar veya herhangi bir bilgilendirme formu da içermektedir. Bu kadar yaygın ve kullanışlı olması sayesinde neredeyse bütün telefonlarda bu özelliğe rastlamak mümkündür.

 

NFC özelliğini kullanmak birçok konuda bize kolaylık sağlar. Bu yüzden de neredeyse yeni üretilen telefonların tamamında bu özelliği görmek mümkündür. Örneğin, iPhone 6 cihazından sonra üretilen bütün Apple markalı telefonlarda bu özelliği görebiliriz ve Apple Wallet uygulaması sayesinde kolaylıkla ödeme yapılabilir.

 

Bunun dışında NFC özellikli telefonlar olarak Samsung, Huawei, Oppo, Xiomi, LG, Sony ve Honor gibi Android telefonların örneklerini sıralayabiliriz.

 

NFC ile Ödeme Nasıl Yapılır?

Birçok konuda hayatımızı kolaylaştıran NFC özelliği sayesinde ödeme işlemlerimizi temassız bir şekilde kolayca yapabiliriz. Öncelikle temassız ödeme yapmak için NFC özelliğine sahip cihazımızın olması gerekmektedir. Ayrıca ödeme yapacağımız yerde de temassız ödemeye uygun bir pos cihazı ya da benzer niteliklerde bir cihaz bulunmalıdır.

 

Günümüzde temassız ödeme yöntemi o kadar gelişti ve yaygınlaştı ki buna uygun ödeme istasyonları bulmak da artık çok kolay bir hale geldi. Bu özelliklere sahip telefon ve ödeme noktası bulduktan sonra yapmamız gereken çok basit! Genel olarak NFC ile ödeme yapmak için ödemenin yapılacağı bankanın aplikasyonunu ya da buna yardımcı bir aplikasyonu indirmek gerekir. Ödeme işlemi genel olarak bu çeşit aplikasyonlar yardımı ile yapılmaktadır.

 

Apple markalı cihazlar için NFC ile ödeme Apple Wallet isimli uygulamanın yardımıyla yapılmaktadır. Bu uygulamaya kolaylıkla ödeme yapacağınız kartı ekleyebilirsiniz. Kartı ekleme işlemi bittikten sonra temassız bir şekilde ödeme yapabilirsiniz. Bunun dışında Apple Wallet ile ödeme yapmayı sağlayan sanal ortamlardan da kolaylıkla alışverişinizi yapabilirsiniz. Peki Apple markalı bir telefonumuz yok ise ne yapmalıyız?

 

Genel olarak yardımcı uygulamalar sayesinde, kartımızı NFC üzerinden şifreleyerek ödeme yapabiliriz. Bu ödeme yöntemi kartımızın kayıtlı olduğu bankanın mobil uygulamaları üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. NFC ve Android özelliklere sahip telefonumuza bankamızın mobil uygulamasını indirdikten sonra kredi kartları bölümünden “Mobil Temassız Ödeme İşlemleri”ne tıklamalıyız. Bankamızda, bize ait olan ve temassız ödeme için tanımlamak istediğimiz kartın mobil temassız ödeme özelliğini açmalıyız. Bu özelliği açtıktan sonra temassız ödeme noktalarından kolaylıkla ödeme yapabilirsiniz.

 

İlgili Görseller