Menü
Blog

Mühendisler Günü Ne Zaman?

A+ A-

Dünya Mühendisler Günü Ne zaman?

Farklı ülkelerde farklı tarihlerde kutlanan bir tarih olan Dünya Mühendisler Günü ülkemizde de birden fazla tarihte kutlanmaktadır. Örneğin; Amerika’da 22 Şubat haftası, Hindistan’da 15 Eylül, Tayvan’da 6 Haziran ve Türkiye’de 19 Eylül gibi. Bu özel günü belirleyen kurum aslında Dünya Mühendislik Kuruluşları Federasyonu (WFEO)’dur. 20 Kasım 2019 itibarıyla WFEO, 4 Mart'ı 'Sürdürülebilir Bir Dünya için Dünya Mühendislik Günü' olarak belirlemiştir. Bu açıklamayla aslında, her ülkede farklı tarihlerde kutlanan bu özel günü standardize etmeyi amaçlamıştır.

 

Türkiye ve Dünya’daki Mühendisler Gününü Kim Belirler?

Bu soruyu aslında TMMOB ‘nun açıklamasına referans vererek açıklamak daha doğru olur. 05.12.2021 tarihli internet sitesindeki açıklamaya yer vermek gerekir.  Dünyadaki en üst örgütü olan WFOE’de (World Federation of Engineering Organizations, ülkemiz adına bu oluşuma TMMOB üyedir), UNESCO’da veya diğer oluşumlarda 5 Aralık olarak bir gün tanınmamakta ve kutlanmamaktadır. Ülkemizde son yıllarda “5 Aralık Dünya Mühendisler Günü” adı altında gerçekte olmayan bir  özel gün türetilerek kutlanmaya başlanmış, kaynağı bilinmeyen ve özellikle sosyal medya üzerinden geçtiğimiz yıllarda ortaya atılan kutlamalar, geçtiğimiz yıllarda büyük basın kuruluşları tarafından da duyurularak önemli ölçüde ciddiye alınır hale gelmiştir. Bir çok haber kanalının da Mühendisler Gününü, SEO amaçlı 5 Aralık olarak lanse etmesi yanlış bir bilginin pazarlanmasına sebep olmaktadır. Öyle ki, Türkiye’de çok sayıda mühendisin görev yaptığı birçok büyük kamu kurumları ve bazı mühendislik fakülteleri de bu kervana katılarak 5 Aralık gününü kutlamaya başlamıştır. Öncelikle dünya genelinde kutlanan “5 Aralık Dünya Mühendisler Günü” diye bir özel gün olmadığı gibi her meslek grubunun farklı tarihlerde kutladığı ulusal veya uluslararası özel günü vardır. Bir günün dünya genelinde özel bir gün olarak ilan edilip kutlanması için o alanla ilgili dünyadaki en üst organizasyonlar, UNESCO ya da diğer meslek birlikleri tarafından kabul edilerek ilan edilmesi; bunun ülkeler ya da dünya çapında kabul görmesi; kutlanan güne dair ise o günü özel kılan bir yaşanmışlığın olması ve sembolik bir geçmişinin olması beklenmektedir.

 

Türkiye Mühendisler Günü Ne zamandır?

TMMOB tarafından da belirtilen Türkiye’deki Mühendisler Günü 19 Eylül ‘de kutlanmaktadır. Bu tarihlerin seçilmesinin bir açıklaması ve anlamı bulunmaktadır. Türkiye’de kutladığımız 19 Eylül’ün bu kapsamda bizler için anlamı epey büyüktür. 19 Eylül 1979’da TMMOB’nin çağrısıyla ülke çapında bir günlüğüne iş bırakan mühendis, mimar ve şehir plancıları; ekonomik ve demokratik talepleri için bu eylem ile tarihe not düşmüşlerdir ve o büyük günün mücadele ve dayanışma ile özdeşleşmiş anlamını bugünün mücadelesi üzerinden geleceğe taşımak için, 19 Eylül ülkemizde “Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü” olarak kutlanmaktadır.

İlgili Görseller