Menü
Blog

Firewall Nedir?

A+ A-

Firewall Nedir? Firewall Ne Demek?

Bir ağ aracılığı ile internete bağlı tüm bilgisayarlar virüs, zararlı yazılım ya da kötü niyetli kullanıcılar tarafından risk altındadır. Bilgisayarların bu tür tehditlere karşı savunma mekanizması donanımı güvenlik duvarıdır.

Güvenlik duvarı nedir, firewall ne demek ve firewall nedir gibi soruların cevabını detaylı bir şekilde bu yazımızda bulabilirsiniz.

Firewall teknolojisi, 1980’li yılların sonuna ortaya çıkmıştır.

Türkçesi güvenlik duvarı anlamına gelen Firewall, yukarıda da bahsettiğimiz gibi bilgisayar sistemleri için özel olarak geliştirilmiş, güvenlik duvarı sistemleridir. Firewall, zararlı yazılımların ya da virüslerin, bilgisayara ağ yoluyla sızmasının önüne geçmek için adeta bir duvar örer.

Yani, firewall nedir kısaca bahsetmek gerekirse, bilgisayarları tehditlere karşı koruyan bir donanım olduğunu söyleyebiliriz. Firewall’ın amacı; ağ trafiğinin güvenliğini sağlamak ve tehditleri dışarda tutmaktır.

Güvenlik duvarının çalışma biçimini açıklamak gerekirse; ağ üzerinden genel trafiği önceden belirlenmiş kurallar çerçevesinde analiz eder. Zararlı saldırıların önüne geçmek için güvenilir olmayan ya da şüpheli kaynaklardan gelen trafiği filtreler.

İnternet trafiğini denetleyen firewall, internet ile şirketiniz ya da ev içi ağınız arasındaki iletişim seviyesini kontrol ederek çalışır.

Firewall;

 • Network erişim kontrolünde
 • İnternet kaynaklarına güvenli erişim sağlamada
 • Network saldırılara karşı önlem almada ve Networkleri sınırlandırmada kullanılabilir.

 

Firewall Cihazı Nedir?

Özellikle günümüzde saldırılardan korunmak için donanımsal ya da yazılımsal firewall kullanmanın bir gereklilik olduğunu söyleyebiliriz. Büyük ölçekli şirketler, neredeyse 25 yıldan fazla zamandır firewall cihazlarını kullanıyorlar. Temel amaçları ise iç network lerini korumak.

Firewall cihazı, donanımsal bir güvenlik duvarıdır ve genellikle çok kullanıcılı, büyük yerlerde kullanılır.

Doğru firewall cihazını seçmede bazı faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Her firmanın lokasyonu ve internet alt yapıları birbirinden farklıdır. Doğru ürün seçimi yapmada internetin hızı, türü ve internet hattı sayısı önemlidir.

Firewall cihazı ya da yazılımına ihtiyaç duyacağınız durumları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • İç ağda fazla sayıda bilgisayar kullanılıyorsa,
 • İç ağa, dışarıdan güvenli bir bağlantı yapılmak isteniyorsa,
 • İç ağda birden fazla ağ varsa,
 • İç ağda birden fazla internet hattı bulunuyorsa,
 • Dışarıda yer alan iki ya da daha fazla noktayı birleştirmek gerekiyorsa,
 • İç trafik sebepsiz bir şekilde yavaşlıyorsa,
 • Ekstra güvenlik gerektiren durumlar söz konusu ise,
 • 5651 Sayılı kanuna göre log tutulmuyorsa,
 • Network ya da server gibi sistemlere saldırı olduğu konusunda şüphe varsa,
 • İnternet bant genişliklerinde düzenlemeye ihtiyaç duyuluyorsa,
 • İç ağdaki internet trafiği güvenlik altına alınmak isteniyorsa gibi durumlar söz konusu ise mutlaka bir firewall cihazı veya yazılımı kullanmanız gerekebilir.

 

Firewall Ne İşe Yarar?

İnternet erişimine açık bir bilgisayar kullanıyorsanız ve bilgisayarınız doğru olarak korunmuyorsa bilgi güvenliğiniz tehlikede demektir.

Firewall, internet trafiğini kontrol altında tutmak için tasarlanmıştır. IP filtreleme, web filtreleme, port filtreleme ve içerik filtreleme gibi farklı filtreleme özellikleri vardır.

Firewall kullanmanız için pek çok sebep vardır. Bunlardan en önemlisi ağ güvenliğinizin sağlanmasıdır.

Firewall ne işe yarar?

 • İzinsiz uzaktan erişime karşı sizi korur. Yani herhangi bir yöntem ile sizin ağınıza ulaşmaya çalışan kişilere karşı önemli güvenlik önlemlerinden biridir.
 • E-posta alışverişi sırasında sızabilecek zararlı yazılımlara karşı koruma sağlar.

Firewall yazılımları, hem e-postalardan gelebilecek virüslerin ağınıza girmesini önler hem de spam mesajları engeller. Böylece mail trafiği güvenli bir hale getirilmiş olur.

 • İstemediğiniz uygunsuz içerikleri firewall ile engelleyebilirsiniz. Ağınızdaki kişilerin interneti amacı doğrultusunda kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Bir diğer önemli konu da, firewall sayesinde, 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” kapsamındaki yükümlülüğünüzü yerine getirebilirsiniz.

Bu kanuna göre; toplu internet kullanımı olan yerlerde, kullanıcıların tüm hareketlerinin, 2 yıl süresince, güven damgalı olarak imzalanmış biçimde kayıt altında tutulması gerekir. Ağ üzerindeki tüm trafiği, firewall cihazı ile kayıt altına alınabilir.

Günümüzün en önemli konularından biri, veri güvenliğidir. Verilerin güvenliği ve internetin güvenli kullanımı konusunda bilinç kazanmak; her bireyin, her kurumun birincil görevlerinden biridir.

Firewaller’ın çalışma mantığını iyi analiz ettiğinizde, hem kişisel hem de kurumsal ihtiyaçlarınız için siz de güvenilir internet kullanımının keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Firewall Cihazı Ne İşe Yarar?

Firewall cihazı, internet bağlantısı yapan kullanıcıların güvenliklerini sağlar.

Bununla birlikte firewall cihazı ne işe yarar sorusunun cevabı aşağıdaki gibidir.

 • Kullanıcıların zararlı içerik barındıran web sitelerine girmelerini engellemek,
 • Kullanıcıların zararlı olabilecek uygulamaları indirmelerini önlemek,
 • Kullanıcı bazlı kısıtlama getirmek,
 • Veri çalınmalarının önüne geçmek,
 • Uzaktan şirket içi sistemlere erişmek için VPN bağlantıları oluşturmak amacıyla da kullanılabilir.

 

Firewall Çeşitleri Nelerdir?

Firewall sistemleri yapılarına göre ve mimarilerine göre, 2 ana kategoride incelenebilir.

Yapılarına göre firewall’ ler;

 • Donanımsal firewall ve
 • Yazılımsal firewall olarak sınıflandırılabilir.

Donanım firewall’ un en önemli özellikleri saldırı önleme sistemi ve anti-virüs teknolojisidir. En önemli avantajları da hız, güvenlik ve basitliktir. İnternet ağına gelen trafiği denetledikten sonra, eğer kurallara uygunsa ağa iletir.

Sadece firewall cihazları ile çalışır ve karmaşık ağ güvenlik sistemlerine ihtiyaç duyan yapılarda tercih edilir.

Donanım tabanlı güvenlik duvarı, kolayca devreden çıkarılamaz ve maliyetinin kısmen yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Yazılımsal firewall’ lar, kullanıcı dostu arayüzü ile tam denetim sağlar. En önemli avantajları ise kullanım kolaylığı, esnek uygulama ve tam kontrol sağlamasıdır.

İşletim sistemi üzerine kurulan firewall, ekstra bir donanım gerektirmez. Az sayıda bilgisayarın korunmasında tercih edilebilir. Güvenli listeye ekleme ya da çıkarma işlemini kullanıcılar kendileri de gerçekleştirebilir.

Yazılım tabanlı firewall’ ların dezavantajlarından biri de işletim sistemi üzerinde çalıştığı için sistem kaynaklarını tüketmesidir. Ayrıca kullanıcılar tarafından devre dışı bırakıldıkları için etkin koruma işlevini yeterince yerine getiremeyebilirler.

Yazılım tabanlı ya da donanım tabanlı tüm güvenlik duvarları, aynı düzeyde önem taşır. İnternetten gelebilecek saldırılara karşı son derece büyük bir rol üstlenir.

Firewall 4 farklı biçimde incelenebilir:

 • Durum denetim güvenlik duvarı ( Stateful Inspection Firewall)
 • Paket filtreleme güvenlik duvarı (Packet Filters Firewall)
 • Uygulama katmanı güvenlik duvarı ( Application Layer Firewall)
 • Devre Düzetli Geçit Yolu (Circuit Level Firewall)

En doğru firewall , ihtiyaçlara yönelik olarak seçilmiş olandır. Doğru seçimi yapmak için de ihtiyaçları doğru belirlemek önemlidir.

 

 

DNS Firewall Nedir?

DNS Firewall, bulut tabanlı bir güvenlik çözümüdür. DNS trafiğini çözümler ve belirlemiş olduğunuz durumlara karşı etkin bir koruma sağlar.

DNS firewall nedir? sorusunun cevabını daha detaylı biçimde açıklamak gerekebilir.

İnternet trafiğinin tamamı DNS kullanır. Bu nedenle de DNS hizmeti, internet servislerinin temelini oluşturur. Zararlı yazılımların, DNS servisleri üzerinden yayılmasını önlemek bir hayli zordur.

DNS firewall, internet trafiğinin her bir noktasında yer alan, temel bağlantı kontrol sistemi olan DNS’i baz alarak çalışır.

DNS firewall kısaca, DNS trafiğini analiz eder ve sınıflandırır. Daha önceden belirlenmiş kurallar çerçevesinde, istenmeyen veya zararlı olan hizmetlerin, yazılımların engellemesini sağlar.

 

Stateful Firewall Nedir?

Stateful firewall nedir? sorusunun cevabı; ağ üzerinde, son zamanlardaki hareketliliği takip eden ve aynı zamanda veri başlıklarını izleyen güvenlik duvarıdır.

Durum denetimi güvenlik duvarı olarak da bilinen stateful firewall, etkin bağlantılarla ilgili bilgileri kaydeder. Gelen ve giden trafiği analiz etmede kullanılır.

 

Sucuri Website Firewall Nedir?

Sucuri website firewall nedir? sorusunun cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Sucuri firewall, web site saldırılarını önleyen bir güvenlik çözümüdür. Web sitesinin güvenliğinin sağlanmasında ve web sitesinin hızlı çalışmasında önemli bir yeri vardır.

Sucuri website firewall sayesinde, web sitenizin trafiğini canlı olarak kontrol edebilirsiniz. Değişen dosyalarınızı görebilir ve tarama yapabilirsiniz.

 

UTM Firewall Nedir?

UTM firewall, Birleşik Tehdit Yönetimi anlamına gelir.

UTM firewall nedir, daha detaylı açıklamak gerekirse; farklı sanal teknikler ve sanal yöntemler kullanılarak, güvenlik tehditlerine karşı koruma sağlayan bir çözümdür.

UTM firewall, saldırılara karşı koruma sağlaması ve VPN hizmetinin yanı sıra, pek çok görevi de yürüten gelişmiş cihazlardır. İçerik filtreleme, spam mail filtreleme, saldırı tespit sistemi, casus yazılımları engelleme, antivirüs görevi üstlenme gibi pek çok avantajı vardır.

 

Endian Firewall Nedir?

Endian firewall, son derece gelişmiş bir güvenlik duvarıdır. Endian firewall nedir sorusunun cevabını detaylı olarak merak ediyor olabilirsiniz.

OpenVPN ve IDS gibi pek çok özelliği olan Linux tabanlı Endian firewall, içerik filtreleme başta olmak üzere

Kurulumu ve kullanımı kolaydır. Anlaşılır ve sade bir yönetim paneli vardır. Kurulumu için en az iki ağ arabirimine sahip bilgisayara ihtiyaç vardır.

 

İlgili Görseller