Menü
Haberler & Duyurular

Honeywell, Carrier Security(Güvenlik) Birimini Satın Alıyor

A+ A-

Honeywell, Güvenlik Ürün gamını güçlendiriyor

Honeywell Global, Carrier markasının güvenlik markalarını alımıyla ilgili anlaştığını resmi olarak duyurdu. Lenel, Supra ve Onity markalarından oluşan Carrier güvenlik sistemi ürünleri Honeywell çatısı altına geçecek. Anlaşma, Honeywell'in yeni CEO'su Vimal Kapur yönetimindeki en büyük anlaşması olacak ve birçok büyük otel zinciri tarafından kullanılan elektronik kilit üreticisi Onity ve bulut tabanlı kilit üreticisi Supra gibi Carrier markalarına erişim sağlayacak. 5 milyar dolarlık devasa bir anlaşmayla Honeywell güvenlik alanındaki portföyünü zenginleştirmiş olacak. 2015 yılından bu yana Honeywell’in en büyük alımı olarak tarihe geçecek anlaşmanın 2024 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanması beklenmektedir. Carrier Global Geçiş Güvenlik Çözümleri, LenelS2, Supra ve Onity markalarını içerir ve 33 ülkede yaklaşık 1.200 kişiyi istihdam etmektedir.

 

Honeywell, Carrier ‘ın Lenel, Supra ve Onity markaları için ne kadar ödedi?

Carrier ‘ın güvenlik sistemleri markalarını 5 milyar dolara satın alıyor. Alım tutarı EBİT Honeywell, en son 2015 yılından Elster Grup’u 5.4 milyar dolara almıştı. O zamandan beri, en yüksek tutarlı şirket satın alımı olarak tarihe geçecek. Carrier ‘ın basın notuna göre, Carrier’ın anlaşılan tutar 2023 yılı EBITDA (FAVÖK:Faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi kazanç) çarpanı 17 olarak gerçekleşecek. Uluslararası finansal analistlerin yorumlarına bakarsak bu hayli yüksek bir oran. UBS analisti Chris Snyder, "Anlaşmayla ilgili endişemiz, Honeywell'in konut dışı inşaat alanında faaliyet gösteren bir ürün grubuna çok ciddi katsayıdan bir değerlemeyle ödeme yaptığı görülüyor" dedi. Bir yandan da, Honeywell vizyonuyla uyuşan bir alım olarak da değerlendirilebilir. Wolfe Research analisti Nigel Coe ise "Stratejik olarak bu, Honeywell için kaçınılmaz bir fırsattı. En mantıklı alıcıydı ve dolayısıyla bu bir sürpriz değil, ancak katsayı daha önce belirtildiği gibi kesinlikle beklenilenin çok üzerinde" dedi.

Carrier, anlaşmanın yaklaşık 4 milyar dolarlık tahmini net gelirini,a borcunu ödemek için kullanmayı planladığını söyledi. 2023 başında, Carrier ‘de stratejik bir alım yaptığını duyurmuştu. Carrier, Alman Viessmann Group'un en büyük segmenti olan Viessmann Climate Solutions'ı, işletme sermayesi ve diğer ayarlamalara tabi olarak 12 milyar Euro değerindeki nakit ve hisse senedi işlemiyle satın alacak. Değer, sinerjiyle öngörülen Viessmann 2023 FAVÖK'ünün yaklaşık 13 katını temsil ediyor.

 

Honeywell, Carrier’ın hangi markalarını satın aldı?

Honeywell, Carrier'ın küresel güvenlik ve kartlı geçiş sistemleri çözümlerini alarak bina otomasyon sistem ürün gamını güçlendirdi. Honeywell CEO’su Vimal Kapur "Müşteriler, birleşen şirketin gelişmiş güvenlik ve emniyet sistemlerinin yeteneklerinden yararlanarak performanslarını, verimliliklerini ve maliyet etkinliklerini en üst düzeye çıkarabilecek ve uzun vadeli, sürdürülebilir değer yaratabilecekler." Bu açıklamadan göreceğimiz, Honeywell, güvenlik, yangın, otomasyon sistemleri olarak geçen zayıf akım sistemlerinde varlığını pekiştirmeye devam edecek.

  • LenelS2 (ticari ve kurumsal kartlı geçiş çözümleri) : Fortune 100 listesindeki firmaların yarısı tarafından kullanılan, tanınmış OnGuard ve NetBox teklifleri de dahil olmak üzere, ticari ve kurumsal erişim çözümlerinde 25 yılı aşkın süredir lider bir işletmedir.
  • Onity (konaklama pazarında önemli bir varlığa sahip elektronik kilitler) : Otel/konaklama sektörü erişimi, mobil kimlik bilgileri ve kişisel depolama erişimi dahil olmak üzere elektronik kilitler sunan Onity. En büyük on otel zincirinden dokuzu müşteridir.
  • Supra (gayrimenkul kilit kutuları) : Bulut tabanlı elektronik emlak kilitli kutuları, mobil kimlik bilgileri ve erişim yönetiminin yanı sıra mülk gösterimleri için planlamayı optimize eden lider bir dijital platform sunar.

 

Carrier şirket odağını ve vizyonunu hangi ürünlere çeviriyor?

Carrier 2023 sene başında odağını akıllı iklim ve enerji çözümlerine çevirdiğini duyurmuştu. Viessmann alımı da ürün ve şirket portföyünü bu hedefe ulaştırmak için attığı bir adımdı. Keza, Carrier’ın güvenlik biriminin Honeywell’e satılması da aynı şekilde stratejik bir karar.  Carrier ‘ın yangın ve güvenlik birimi geçen yılki toplam satışlarının yaklaşık %17'sini oluşturdu.

Carrier Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su David Gitlin, "Küresel Erişim Çözümleri, özel, müşteri odaklı ekiplere sahip harika bir işletme ve Honeywell'in mülkiyeti altında devam eden büyümesini izlemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz" dedi. "Bu işlem, Endüstriyel Yangın, Konut ve Ticari Yangın ve Ticari Soğutma dolabı işkollarımızda planlanan çıkışlarla birlikte, büyüme stratejimizi ve odaklanmamızı hızlandıracak, Carrier'ı daha yüksek büyüme ve üstün hissedar değeri sağlayacak şekilde konumlandıracak ve geçmiş performansımızı daha da güçlendirecek."

 

Zayıf Akım Sektörü Markalarının Geleceği Nedir?

Sektördeki global oyuncuların ürün portföylerini birleştirerek büyüdüğü bir dönem yaşıyoruz. Farklı markaların hedefleri doğrultusunda konsolidasyon kararları alması yakın gelecekte de gerçekleşecek. Carrier'ın endüstriyel yangın iş faaliyetine(Autronica, Marioff ve Det-Tronics markaları) ve Bosch'un CCTV (kamera sistemleri) iş faaliyetlerine de alıcı aradığı resmi olarak açıklanan diğer beklenen şirket birleşmeleri olarak karşımıza çıkacak. Carrier yangın markalarının da Edwards, Aritech, Kilsen ve GST başta olmak üzere Kidde altında konsolide olacağı bildirildi. Dolayısıyla, tüm yangın algılama sektöründe global markalar firma içi ve firma dışı portföylerini güncel market dinamiklerine göre güncelliyorlar diyebiliriz.

 

 

İlgili Görseller