Menü

Manyetik Kontaklar

Manyetik Kontaklar
Manyetik Kontaklar

Manyetik Kontaklar Nedir?

Manyetik kontak, bir mıknatısla birlikte dahili bir kamış anahtarı kullanarak çalışan bir kapı ve pencere sensörüdür . Bu, bir kapı ve pencere sensörünün çalışmasının en yaygın yoludur. Bu cihazların güvenlik sistemleriyle kullanımı ve kaydı özellikle kolay olduğu bilinmektedir.

Adından da anlaşılacağı gibi, bir kapıyı veya pencereyi izlemek ve bir alarm sistemine ne zaman açıldığını bildirmek için bir kapı ve pencere sensörü kullanılır. Bu cihazlara bazen çalışma şekilleri nedeniyle "manyetik kontaklar" denir. Her kapı ve pencere sensörü aynı şekilde işlev görmese de, bu cihazların çoğu aynı ilkeleri kullanarak çalışır.

Tipik kapı ve pencere sensörü, dahili reed anahtarlı bir sensör ve ayrı bir mıknatıstan oluşur . Sensör genellikle kapı veya pencere çerçevesine monte edilir ve mıknatıs kapı veya pencerenin hareketli kısmına monte edilir. En iyi sonuçlar için mıknatıs sensörün yaklaşık yarım inç içine yerleştirilmelidir. Kapı veya pencere açıldığında, mıknatıs sensörden ayrılacaktır.

Bu gerçekleştiğinde, sensörün dahili kamış anahtarı etkinleştirilir. Kablosuz bir bölge söz konusu olduğunda, bu sensöre alarm sisteminin kapı veya pencerenin açıldığını bildirmek için bir uyarı göndermesini söyleyecektir. Kablolu bir bölge olması durumunda, bu işlem aslında sisteme kapı veya pencerenin açıldığını gösteren kablolu bir devre açacaktır. Sistem daha sonra sensörün programlama ayarlarına bağlı olarak önceden belirlenmiş bir eylem gerçekleştirir. Sensör mıknatısı ile temas halinde olduğu sürece cihaz alarm sistemine bir uyarı göndermez.

Güvenlik sistemleri için hem kablolu hem de kablosuz kapı ve pencere kontakları mevcuttur. Her iki tür de genellikle aynı yukarıda belirtilen ilkeleri kullanarak çalışır. Unutmayın, bir kablosuz kapı ve pencere kontağının kullanılan alarm sistemiyle uyumlu bir kablosuz frekansta iletişim kurması gerekecektir.

 

Manyetik Kontaklar Nasıl Çalışır?

Anahtar kartların birçok farklı adı vardır. Prox kartları, manyetik kartlar, RFID/NFC kartlarını ve hatta basit kimlik kartlarını da duymuş olabilirsiniz. Farklı isimlerine ve kullanılan teknolojinin değişmesine rağmen, işlevleri her zaman aynıdır: Belirli bir alana erişimi verimli ve güvenli bir şekilde vermek veya kısıtlamak.

Anahtar kartlar, elektrikle çalışan kapılardan erişmenizi sağlayan bir güvenlik belirtecidir . Bu sistemler bir anahtar kart okuyucu gerektirir (kapıya takılıdır) ve kartınızı okuyucuya (yakınlık okuyucusu) hafifçe vurarak, kaydırarak (kaydırma okuyucusu) veya takarak (okuyucu takın) erişim elde edersiniz.

Anahtar kartlarıyla, kullanıcıların erişim elde etmek için artık bir kilit kilidine metal veya geleneksel bir anahtar yerleştirmeleri gerekmez. Bunun yerine, anahtar kart büyülü şeridinde veya kartın kendisinde bir çip olarak katıştırılmış bir erişim kimlik bilgisi vardır ve bu, her kilit açma girişiminde bulunduğunuzda anahtar kart okuyucu tarafından okunur. Kartınızdaki benzersiz kod okuyucu tarafından tanınıyorsa, erişim izni verilir.

Manyetik kontaklar kimlik bilgilerini tanıdıktan sonra, kapı kilidiyle iletişim kurar. Akıllı erişim kontrol okuyucusu kapınızdaki bir elektrikli kilide bağlanacak ve bir kilit açma olayı başlatmak için kilide bir sinyal gönderecektir. İyi bir sistemle, tüm süreç bir saniyeden az sürer.

Her bir anahtar kartı sistemi, kartınıza verilen izinleri yapılandıracak bir anahtar kodlama makinesi ile birlikte gelir. Sistem, birden fazla kapı için izin vermenize, erişim için tarih ve saati ve hatta kullanıcının alana kaç kez erişebileceğini yapılandırmanıza izin vermelidir.

Tüm bu ayrıntılar, anahtar kartınızın sihirli şeridine yazılan çok karmaşık bir algoritmaya inşa edilmiştir. Bu manyetik kontaklar, her biri kuzey veya güneyde polarize edilebilen binlerce küçük manyetik çubuk içerir. Bu mıknatısların polarize edilmesi kartınızda kodlanmış bir sıra oluşturur.

 

Manyetik Kontakların Teknik Özellikleri

Bir anahtar kartı kodlamanın başka yolları da vardır, ancak bunlar genellikle şirket alanları için kullanılır. Bunlar arasında, radyo frekansı tanımlama (RFID) veya güvenliği işlemek için yerleşik bir mikro denetleyici içeren “akıllı kartlar” içeren daha yeni modeller bulunur. 

RFID tuş kartları

Pasif kartlar plastik içinde kapalı üç bileşene sahiptir: Bir anten (çoğunlukla bobin veya tel), bir kondansatör ve kullanıcının kimlik numarasını içeren bir entegre devre (IC). Duvardaki RFID okuyucu, sürekli olarak kısa menzilli bir radyo frekansı (RF) alanı yayan bir antene sahiptir.

Kartı okuyucunun üzerinde tuttuğunuzda, kart okuyucunun ürettiği RF alanından enerjiyi emer - teknik terim bunun indüklenmiş bir akım olmasıdır. Bu enerji, entegre devreye güç veren bir akım oluşturur (indükler), bu da çipin kimlik numarasını yaymasını sağlar.

Okuyucu kimliği, ana erişim kontrol sistemi panelinin genellikle bulunduğu sunucu dolabına veya BT odasına geri gönderir . Gönderilen kimlik, bu kullanıcının kapının kilidini açmak istediğini gösterir. Okuyucunun iletişim kurduğu format genellikle Wiegand protokolüdür.

NFC teknolojisi, temassız bir işlem şekli yaratarak kredi ve banka kartlarında da kullanılmaktadır. Bunlar, basit RFID yerine NFC'de etkinleştirilen ek güvenlik ve şifrelemeden yararlanır. Bazı modern erişim kontrol sağlayıcıları artık akıllı okuyucuların kilidini açmak için bu üçüncü taraf NFC kartlarını destekliyor.

Kaydırma kartları

Kaydırma kartları veya manyetik şeritli kartlar, verileri kartın üzerine yerleştirilmiş manyetik bir katmanda depolayarak çalışır. Bu manyetik katman, kredi kartınızın nasıl çalıştığını merak etmeniz durumunda küçük manyetik parçacıkları değiştirerek veri depolama kapasitesine sahiptir.

Fiziksel güvenlikte kullanılan kredi kartı erişimi, aynı zamanda kredi kartı ile ödeme veya kimlik doğrulaması için de kullanılır. Üzerinde depolanan verileri doğrulayabilmek ve kart erişim sisteminin çalışmasını sağlamak için kartı manyetik bir okuyucunun içinden geçirmeli veya kaydırmalısınız.

Kaydırmalı kartlı kapı erişim kontrol sistemi, büyük bir kuruluştaki çalışanlar gibi birçok kişinin sürekli olarak içeri girip çıkması gereken tesisler için ortak bir güvenlik çözümüdür. Manyetik şerit, onları oldukları gibi yapan temel diferansiyel olsa da, kaydırma kartları RFID etiketleri veya mikroçipler gibi verileri depolamak, okumak ve yazmak için ek araçlar içerebilir. Kaydırmalı kartlar erişimi kontrol etmek için uygun ve uygun bir çözümdür, ancak genellikle en iyi güvenlik gereksinimlerini karşılamak için ekstra teknoloji veya kimlik doğrulama faktörü tarafından desteklenmesi gereken sınırlı güvenlik koruması sağlar.

Rozet giriş sistemlerinden farklı olarak manyetik manyetik kart erişim sistemleri, verileri kodlamak için kartın arkasındaki manyetik şeritleri kullanır. Kartı okuduğunuzda manyetik okuyucuların kafası verileri okur ve erişimi sağlar.

Bu, market alışverişi yaparken, ATM makinesinden nakit çektiğinizde veya lisansınızı belirli yerlerde kimlik belgesi olarak sunduğunuzda kullanılan en yaygın teknolojidir.

Kart erişim sistemi bağımsız bir okuyucudan yapıldığında, tüm kaydırma kartları o tek erişim kontrol cihazına bağlanacaktır. Çoğu organizasyon daha fazla karta ihtiyaç duyduğundan veya bir ağda dağıtılan birkaç üniteden elde edilebilecek ek güvenlik gerektirdiğinden, bu nadiren olur. Ağ veya PC tabanlı kart erişimi, tüm okuyucuların erişim olaylarını merkezi bir noktadan izlemek için kullanılabilen ortak bir yazılımda birden fazla manyetik okuyucuyu birleştirir.

Anahtarlık Giriş Sistemleri

Anahtar fob, bir tür erişim rozeti veya güvenlik belirtecidir. Kullanıcıların binalarına, ofislerine ve araçlarına erişmelerini sağlayan kablosuz bir uzaktan kumanda cihazı olarak işlev görür. Bu tür anahtarlıklar genellikle düzenli insan trafiğine sahip yerler için kullanılır, ancak girişlerin erişimini doğrulamasını gerektirir ve bunu, her etkinleştirme işleminde yerleşik güvenlik erişim sistemini başlatarak yapar.

Anahtarlıklar, genellikle bir RFID etiketi içeren apartmanlarda, devremülklerde, ofislerde ve binalarda kullanılır. Bina kimlik bilgileri, bina için merkezi bir sunucuyla erişim kimlik bilgilerini (bir okuyucu pedi aracılığıyla) ilettikleri bir yakınlık kartına benzer şekilde çalışır. Anahtarlıklar, zaman kısıtlamalı ve izin verilen alanlara konum kısıtlamalı erişime izin verecek şekilde programlanabilir. Bir anahtarlık ile bir kapının kilitlenmesi ve kilidinin açılması genellikle sadece fobınıza bir düğmeye basmanızı gerektirir. Bazı anahtarlıklar, kullanıcının cihazın sahibi olarak kimlik doğrulaması yapan bir kişisel kimlik numarasına (PIN) sahip olduğu iki faktörlü kimlik doğrulama sağlar.

Anahtarlıklar, özellikle aracınızın kapısını uzaktan açmak için kullanıldıkları otomotiv endüstrisinde anahtarsız giriş sistemlerinin ayrılmaz bir bileşenidir. Bununla birlikte, kullanıcılara kapılarını elektronik olarak açmaya başlamadan önce fiziksel bir nesnenin yayınlanmasını gerektirir. 

Manyetik Kontakların Kullanım Alanları Nelerdir?

Manyetik kontaklar öncelikle yakınlık ve algılama uygulamaları için kullanılır ve gerçekleştirebileceğinizden daha yaygındır. Manyetik kontaklar bazı günlük kullanımları şunlardır:

Alarm sistemleri - Kapıların ve pencerelerin açık veya kapalı olduğunu algılamak için birçok alarm sisteminde bir manyetik anahtar bulunur. Ayrıca, mıknatısları veya anahtarları kapaklara yerleştirerek kurcalamaya dayanıklı hale getirmek için kullanılırlar, böylece çıkarıldıklarında alarmı tetikleyen anahtarı harekete geçirirler.

Dizüstü bilgisayarlar - Dizüstü bilgisayarınız veya tabletiniz, ekran indirildiğinde veya kapak ekranın üzerine yerleştirildiğinde siz yokken açılıp kapandığını anlayabilirsiniz. Bu, kamış anahtarları ve mıknatıslar hareket halindedir - anahtar ve mıknatısın etkileşimi nedeniyle, cihaz kapağın veya ekranın yakınlığını bilir ve buna göre tepki verir.

Güvenlik - Bazı cihazların bir kapak kapatılmadıkça veya başka bir güvenlik önlemi alınmadıkça açılmayacağını garanti altına alır.

Otomotiv - Sürekli akıllı otomobilinizde çok fazla güvenlik ve algılama uygulaması manyetik anahtarlara dayanır. Sadece birkaç algılama kullanımı darbe, hız, frenleme, kapı pozisyonları, sıvı ve yakıt seviyelerini,

Buzdolapları - Modern buzdolapları, kapının ne zaman açık veya kapalı olduğunu algılamak için mekanik anahtarlar yerine kamalı anahtarlar kullanır. Bir kapı kapatıldığında, kapının çerçevesindeki bir mıknatıs sabit bir kamış anahtarına yakın hareket ettirilir ve mıknatıs kamışları birbirinden zorlayarak ışığı kapatır.

Ev- Basit bir elektrik devresi olan manyetik kontaklar kapı pencere gibi ev güvenliğini sağlamak için kullanılmaktadır.

 

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım