Menü

PIR Sensörleri

PIR Sensörleri
PIR Sensörleri

PIR Sensörleri Nedir?

Hırsız alarm sistemlerinin en önemli elemanlarından olan PIR sensörleri ortamdaki varlık ve hareketi algılayan elektronik sensörlerdir. PIR sensörleri, içindeki sensörün önündeki nesnelerin sıcaklığına ve yüzey özelliklerine bağlı olarak değişen IR kızılötesi radyasyon oranındaki farklılıkları algılar.  İnsan, nesne veya duvar gibi arka planın önünden geçtiğinde, sensörün görüşündeki o noktadaki sıcaklık, oda sıcaklığından vücut sıcaklığına ve daha sonra ilk durumuna geri döner. Sensör, gelen kızılötesi radyasyonda ortaya çıkan değişikliği çıkış voltajındaki bir değişikliğe dönüştürür ve bu, algılamayı tetikler. Benzer sıcaklıktaki ancak farklı yüzey özelliklerine sahip nesneler de farklı bir kızılötesi emisyon paternine sahip olabilir ve bu nedenle bunları arka plana göre hareket ettirmek dedektörü de tetikleyebilir.

 

PIR Sensörleri Nasıl Çalışır?

PIR sensörleri, objelerin ve insanların etrafa yaydığı kızılötesi (infrared) ışınlarının algılanması sonucu alarm tetikler. İnsan vücudunun sıcaklığı ve yaydığı enerjinin dalga boyu belirli bir seviyededir. Ortamdaki varlığıyla beraber bu parametreler PIR sensörü tarafından algılanır. Dolayısıyla, PIR sensörüne bazı durumlarda varlık sensörü de denilmektedir. PIR dedektörlerinin içinde yer alan ve daha çok kullanılan dedektör sensör tipi pyroelectric ‘dir. Bu dedektör tipinin çalışma mantığı insan IR radyasyonu elektriğe çevrilerek algılanır. Bu algılamayı daha uzun mesafelerde geçerli hale getirmek için ise Fresnel lens kullanılarak IR odaklanma alanını genişletmektedir. İç ortam ve dış ortam Pır sensörlerinin pasif ve curtain tipleri olarak değişmektedir.

 

PIR Sensörleri‘nin Teknik Özellikleri Nelerdir?

PIR sensörü tipik olarak sensörün kendisinden gelen sinyalleri yorumlamak için gerekli elektronikleri içeren baskılı bir devre kartına monte edilir. Komple montaj genellikle sensörün izlenecek alanı kaplayabileceği bir yere monte edilen bir muhafaza içinde bulunur. Bunun dışında ise, kızılötesi eneriyi algılaması için transparan plastik bir yüzey tercih edilmektedir. Aynı anda, sensörü koruyan bu plastik pencere yanlış alarm ve dış etkenlerden korunmasını sağlar. PIR sensörleri, içinde bulunan lensler açısından farklı tipleri bulunmaktadır; pasif kızılötesi, pyroelektrik varlık sensörü. PIR sensörlerinde dikkat edilmesi gereken şu beş teknik özellik önemlidir:

  • PIR sensörü bakış açısı
  • Hayvan algılamayan PIR dedektörleri (yanlış alarmları azaltmak için)
  • Uzun pil ömrü
  • PIR sensörü kalitesi
  • PIR sensör hassasiyet oranı

 

PIR Sensörleri’nin Kullanım Alanı Nedir?

Hırsız alarm panelleri tüm bireysel ve kurumsal mülklerde kullanılması tavsiye olunmaktadır. Küçük dükkanlardan, büyük depolara kadar maddi ve manevi güvenlik açısından hırsız alarm sistemleriyle beraber tüm ortamlarda kullanılmaktadır. PIR dedektörleri daha çok hırsız alarm sistemleri ve geçiş sistemleri sistemlerinde kullanılmaktadır.

 

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım