Menü

Araç Takip Sistemleri

Araç Takip Sistemleri
Araç Takip Sistemleri

Araç Takip Sistemleri Nedir?

Araç takip sistemleri; araçların ne zaman nerede olduklarını anlamak amacı ile kullanılan ve geliştirmiş olan teknolojik sistemlerdir.  Bu teknoloji genel olarak firmalar tarafından personellerine verilmiş olan araçlarının uygun şekilde kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek amacı ile yoğun olarak tercih edilmektedir.

Araç takip sistemleri sayesinde firmalar verimlikliklerini arttırırken ayrıca masraflarını azaltarak  maliyet tasarrufu sağlamaktadırlar . Bu sistemler ilk kullanılmaya başlandığı yıllarda aracın nerede ne zaman olduğu bilgisine ulaşmak için kullanılmış olsa da sonrasında ise firmaların araçlarını ve araç giderlerini kontrol altında tutmak ve yönetmek için kullandıkları sistemler haline  dönüşmüştür.

Araç takip sistemleri aracın konumunu belirlemenin yanı sıra aracın ne kadar yakıt tüketimi yaptığı ve yakıt tüketiminin standarta göre fazla olma sebebini tespit etmeye yarayan sistemlerdir.

GPS araç takip sistemleri son yıllarda oldukça gelişen teknolojiler arasında ilk sıralarda yerini almaktadır. Bu sistemler taşıdıkları fonksiyonel özelliklerine göre fiyatlandırılmaktadır. GPS araç takip sistemi fiyatlarını ve  detaylarını firmamızdan öğrenebilirsiniz.

 

Araç Takip Sistemleri Nasıl Çalışır?

Araç takip sistemleri çalışma prensibine bakacak olursak öncelikle bu sistemler araca takılan GPS alıcısı üzerinden GPS uydusu ile iletişime geçilerek aracın konumu belirlenmekte olup bu sayede aracın hangi saat diliminde nerede olduğu bilgilerine ulaşılmasını sağlayan sistemlerdir.

Elde edilen bilgiler cihaz üzerinde yer alan GSM modem (SIM kart) aracılığı ile internet üzerinden araç takip sunucularına iletilmektedir.  Bu alanda işlenmiş olan veriler araç takip sistemi web arabirimi, cep telefonu ya da tablet uygulaması üzerinden görüntülenmesine olanak tanımaktadır.

Araç takip sistemlerinde tercih edilen cihazlar araçlardan alınmak istenen verilere göre değişiklik göstermektedir. Firma sadece araç konumunun tespit etmek istiyorsa konum bilgisini ileten cihazların kullanılması yeterli olacaktır.

Konum bilgisi dışında aracın yakıt tüketimi bilgisini de öğrenmek isteyen firmalar araç bilgisayarına (Hafif ticari ve binek araçlar için CANBUS, ağır vasıta araçlar için  FMS) bağlanabilme özelliğine sahip olan cihazlar tercih etmektedir.

Araç takip sistemleri firmaların mevcutta sahip oldukları ve kullandıkları altyapılar ile entegre olarak çalışabilen sistemlerdir. Gelişen ve entegre olabilen sistemlere de filo yönetim sistemi adı verilmektedir.

Araç takip sistemleri fiyatları, şirketlerin kullanım amaçlarına göre değişlik gösterdiği için fonksiyonel özellikleri baz alınarak fiyatlandırılmak da ve piyasadaki yerini almaktadır.

 

Araç Takip Sistemleri Kullanım Alanı Nedir?

Günümüz teknolojilerine bağlı olarak araç takip sistemleride firmalar tarafından yoğun olarak tercih edilen sistemler haline gelmiştir. Ararç takip sistemleri firmalara birçok fayda sağladığı için hemen hemen kamu ve özel sektörde faaliyetine devam eden şirketler tarafından kullanılmaktadır.

Firmaların her geçen gün daha da bilinçlenmesi onları zaman ve para tasarrufu sağlayan sistemlere yönlendirmektedir. Bu sistemler başında da tabi ki araç takip sistemleri gelmektedir. 

Araç takip sistemleri firmaların kullanım amacına göre birçok alternatif sunmaktadır. Otobüs,tır firmalarına, binek araç kullanan firmalara ve polis araçlarına kadar geniş kapsamlı bir kullanım yelpazesi bulunmaktadır.

Sizlerde firmanız için uygun olan araç takip sistemlerine Netser ayrıcalığı ile sahip olabilirsiniz. İnternet sayfamızdan görüntülü araç takip sistemleri ve turkcell araç takip sistemleri fiyatları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım