Menü

PoE Switchler

PoE Switchler
PoE Switchler

PoE Switch Nedir?

PoE Switch teknolojisi 2000 yılında Cisco tarafından geliştirilerek insanların kullanımına sunulan oldukça önemli bir sistemdir. Özellikle IP telefonlar ile yaygınlaşmaya başlayan bu teknoloji IP kameraların kurulumu esnasında da mutlaka kullanılır.

PoE kavramı Power over Ethernet olarak ifade edilen bir teknolojinin kısaltılması olarak bilinir. Kablosuz ağların insan yaşamına giriş yapması ile birlikte önem kazanmaya başlayan PoE ve PoE switchler elektrik bulunmayan alanlarda kablosuz erişim sağlayan noktalara güç ulaştırmayı da hedefler.

 

PoE Switch Nasıl Çalışır?

PoE switch aslında karşılıklı bir veri aktarımı sağlanmasına yardımcı olan sistemdir denebilir. Daha açık bir ifade ile anlatmak gerekirse PoE ile elektrik gücü kaynak cihaza Ethernet kablosu ile aktarılır. Aktarılan güce karşılık hedef cihaz yine aynı kablo üzerinden veri aktarımı gerçekleştirir. Elektrik prizine ihtiyaç duyulmadan PoE switchler vasıtası ile aktarılan elektrik gücü cihazlar arasındaki etkileşimin kolaylaştırılmasında rol oynar.

 

PoE Switch‘in Teknik Özellikleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte insan hayatında kullanımı yaygınlaşan PoE switchler avantajları ile ön plana çıkar. Gelin hep birlikte bu switchlerin sağladığı kolaylıkları ve neden kullanılmaları gerektiğini daha yakından inceleyelim.

 • Anahtarlayıcı yani switchler ile hedef cihaz arasında veri aktarımı yapılırken birden fazla kablo kullanmak yerine aktarım sadece bir kablo ile sağlanır,
 • Hedef cihazın PoE switche veri aktarması için cihazın herhangi bir güç kablosuna veya güç bağlantısına ihtiyacı yoktur,
 • Küçük bir alanda kablo karmaşası yaratmak yerine daha derli toplu bir kurulum ile alandan tasarruf edilmesine yardımcı olur,
 • Hedef cihazın konumlandırılmak istendiği yerin elektrik bağlantısına uzaklığı kurulum konusunda herhangi bir engel teşkil etmez,
 • LAN kablosu bulunan herhangi bir yere hedef cihazı konumlandırabilir ve büyük esneklik elde edilir,
 • Elektrik şebekesindeki problemler nedeniyle hedef cihazın güce bağlanması konusunda bir problem ortaya çıkmaz,
 • Şebeke voltajında meydana gelen artış ve azalışlar nedeniyle cihazların olumsuz etkilenmesi söz konusu olmaz,
 • Hedef cihazların uzaktan kapatılabilmesine olanak sağlanır,
 • Yapılandırma ve yönetim konusunda esneklik oldukça fazladır.

PoE teknolojisi ve PoE switchlerin sizlere sağladığı bu avantajlarla hedef cihazlarda büyük bir esneklik elde edersiniz. Peki, PoE switchler en çok nerelerde kullanılır?  Kullanım alanları ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

 

PoE Switch‘in Kullanım Alanı Nedir?

PoE switch teknolojisinin en yoğun kullanıldığı alanlardan bir tanesi IP kameradır. Kurulumu ve kullanımı insan yaşamını oldukça kolaylaştıran IP kamerada söz konusu kolaylığın elde edilmesinde en büyük rolü PoE switch üstlenir. Herkesin tahmin edeceği üzere IP kameraların konumlandıracağı alanlar güvenliği sağlamak adına bazen elektrik bağlantısının çok sınırlı olduğu alanlar olabilmektedir. Böylesi durumlarda enerjinin doğru bir şekilde elde edilmesi ve veri transferinin de sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Tam da burada karşımıza PoE Switchler çıkar.

Enerji kaynağına yakın olunması zorunluluğunu ortadan kaldıran ve veri akışını Ethernet kablosu ile sağlayan bu switchler tercih edilirken kamera özellikleri ve ihtiyaçlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Zira her IP kameranın çözünürlüğü ve kalitesi aynı olmadığından switchlerin sağlaması gereken enerji miktarı ve hedef cihazdan gelecek veri büyüklüğü aynı olmaz. PoE switchlerin enerji ihtiyacını doğru karşılayabilmesi ve gelen verileri yeterli şekilde işleyebilmesi adına PoE switch çeşitlerinin detaylı bir şekilde incelenmesi şarttır.

  Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım