Menü

Acil Anons Sistemi Merkezi Yazılımları

Acil Anons Sistemi Merkezi Yazılımları
Acil Anons Sistemi Merkezi Yazılımları

Acil Anons Sistemi Merkezi Yazılımları Nedir?

Binalarda acil anons sistemi merkezi yazılımları, müzik yayınları ve acil durumlarda insanların tahliye edilmesi için kullanılmaktadır. Müzik yayını insanlar için hoş bir ortam sağlamayı amaçlarken, ses tahliyesinin amacı insanları güvenli bir ortama tahliye etmektir.

Alanın büyüklüğü ve akustik yapısı, bölge sayısı ve özel istekler sistemin yapısını belirler. Tek bir bölgeden yüzlerce bölgeye, tek bir anons noktasından yüzlerce anons noktasına kadar farklı büyüklükte acil anons sistemi merkezi yazılımları bulunmaktadır.

Acil anons sistemi merkezi yazılımları, otomatik duyuruları ve önceden programlanmış bilgilendirme yayınları yapmak için yangın algılama ve alarm sistemi ve havaalanı uçuş bilgi sistemi gibi diğer sistemlerle entegre olarak çalışabilir.

 

Acil Anons Sistemi Merkezi Yazılımları Nasıl Çalışır?

Genel Seslendirme (PA) sistemleri ve VA (Acil Anons) sistemleri, acil durum tahliyesine veya acil durum bilgi dağıtımına ihtiyaç duyulduğunda yolcular, ziyaretçiler veya bina içinde bulunan insanlar ile doğrudan ve basit bir iletişim kurulmasını sağlar. Önceden kaydedilmiş acil durum mesajları, insanların hızlı ve güvenli bir şekilde anlayabileceği ve tepki verebileceği basit ve özlü bilgilerle anons edilir.

Araştırmalar, insanların %75'inden fazlasının ziller veya alarmlar yerine PAVA'ya tepki gösterdiğini ortaya koyuyor. PAVA, insanları tahliye etmeyi ve daha da önemlisi nasıl ve nerede talimat alacaklarını açık ve odaklanmış sesli alarmlar yardımıyla bildiriyor.

Genel seslendirme sistemleri (PA) genellikle kişilere mesaj göndermek ve iletmek için kullanılır. Acil anons sistemleri (VA) aynı faydalara sahiptir ve acil bir durumda sistem otomatik tahliyesini başlatır.

Normal şartlar altında, VA sistemleri bir genel seslendirme sistemi olarak hizmet verir, reklamlar, arka plan müziği ve zamanlı mesaj duyuruları çalar. Ancak acil durumlarda, havaalanlarında, tren istasyonlarında veya diğer binalarda, acil anons sistemleri hızlı ve kontrollü tahliye yapmak, talimat vermek ve paniği azaltmak için önemli bir araçtır.

Ziller ve sirenler yalnızca uyarı verir, ancak acil durumun niteliğini göstermez. Acil anons sistemi kontrollü ve aşamalı tahliye sağlar. Güvenli bir tahliye sağlamak için farklı dillerde önceden kaydedilmiş mesajlar otomatik olarak yayınlanabilir.

İnsanlar neler olduğu ve bir sonraki adımlarının ne olması gerektiği konusunda bilgilendirilir. Yangın memurları, bina yöneticileri ve diğer acil durum komiserleri durum sırasında istedikleri zaman yayın yapabilirler.

Kontrollü bir ses tahliyesi olan veya olmayan acil bir durumdan tamamen farklı iki durum ortaya çıkabilir. Hiçbir sistem kullanılmıyorsa, insanlar alarm sesine nasıl tepki vereceğini bilmediklerinden hayati zaman kaybedilebilir. Sonunda hareket etmeye başladıklarında, girdikleri aynı rotadan çıkacaklardır, bu da en uzun veya en tehlikeli rota olabilir.

Kullanılan bir VA sistemi ile mesajlar risk altındaki alanlara yayınlanabilir, yüksek riskli alanların boşaltılmasına yardımcı olabilir, düşük riskli alanları uyarır ve gerçek zamanlı bilgilerle insanların tehlike alanlarına girmesini önler. En iyi sonuç sakin, kontrollü ve güvenli bir tahliyedir.

 

Acil Anons Sistemi Merkezi Yazılımlarının Teknik Özellikleri Nelerdir?

Acil anons sistemi merkezi yazılımları, olağanüstü yüksek kalitede konuşma yayını, çok dilli bilgi ve tahliye mesajlarının yanı sıra otomatik yolcu bilgi sistemleri, gerçek zamanlı duyurular ve mesajların ve arka plan müziğinin otomatik yönlendirilmesi için bir bağlantı sağlamaktadır.

Özellikle acil durumlarda, yüksek standartlı teknolojilerin ve araçların mükemmel kombinasyonu şarttır. Mikrofon denetleyicisi sistemin merkezidir. Tahliyeyi kontrol etmek için atanmış bir kişi, hoparlörlere önceden kaydedilmiş ve canlı mesajlar gönderebilir. Ses kalitesi için tam bir akustik tasarımın yapılması hayati önem taşımaktadır.

Özel yangın mikrofonları bulunabilir. Acil bir durumda bunlar en yüksek önceliğe sahiptir ve ses tahliye sistemine diğer tüm mikrofonları ve girişleri geçersiz kılar.

Diğer bir hayati unsur, yangın algılama sistemine bağlı acil anons dağıtıcısıdır. Yangın alarmı çalarsa, VA sistemi insanları otomatik olarak tahliye ve uyarı için tetikler. Amplifikatörler mikrofondan giriş alır ve ilgili bölgelere yayınlarlar. Ana güç kaynağı arızalansa bile ses tahliye sistemi çalışmaktadır. Yüksek güçlü piller bu durumda sistemi çalışır durumda tutar.

Acil anons sistemi merkezi yazılımları PAVA ekipmanının kalbidir. Acil anons sistemi merkezi yazılımları, merkezi günlük kaydı, yedeklilik yönetimi, PC çağrı istasyonu işlevselliği ve otomatik anons sistemi ve bina yönetimine arayüz sağlayan merkezi kontrol sistemidir. Kontrol sistemi aynı zamanda yangın alarm sistemi ile ana bağlantı noktasıdır ve hayati öneme sahiptir.

Yararları

 • İnsanlar sesli mesaja bir zil veya sirenden daha hızlı tepki verirler.
 • En küçük işyerlerinden nakliye merkezlerine ve büyük kamu erişim binalarına kadar her büyüklükteki binalar için uygundur.
 • Herhangi bir seviyede özel olarak oluşturulabilir ve aşamalı tahliye prosedürlerinden ve IP bağlantısından yararlanabilecek karmaşık sitelere uyarlanabilir.
 • Bu teknoloji, arka plan müziği ve duyurular taşıyan gelişmiş bir PA sistemi gibi çalışır. Ancak acil bir durumda, sistem insanları uygun çıkışlara yönlendirerek uygun sesli mesajları yayınlamaya başlar.
 • İtfaiyeciler, acil bir mikrofonu kullanarak hızlı ve güvenli bir tahliye sağlamak için kendi anonslarını yapabilirler.
 • Modern PAVA sistemleri artık daha az amplifikatör gerektirir ve personelin kullanması çok daha kolaydır - özellikle personelin birden fazla rolü olan küçük bir kuruluşta kullanışlıdır.
 • Teknoloji aynı zamanda çağrı, reklam ve arka plan müziği sağlanması gibi mesajlar da taşıyabilir.

Acil anons sistemi merkezi yazılımları hayati önem taşıdıkları için bazı standartlara sahip olması gerekmektedir. Bu standartlar şu şekilde belirlenmiştir:

EN 54-4

Yangın alarm sistemlerinin bir parçası olan güç cihazlarının gereksinimleri ve testleri tanımlanmıştır. Özellikle, güç kaynaklarının yedek bir güç kaynağı (batarya) ile işbirliği prensipleri ve çevresel testler ve elektromanyetik uyumluluk gereksinimleri gerekmektedir.

EN 54-16

Yangın alarm sistemlerinde kullanılan, uyarı sinyallerinin ton (lar) veya sesli mesaj (lar) şeklinde verildiği binalara monte edilen sesli uyarı sistemleri (CDSO) için gereklilikler, test yöntemleri ve değerlendirme kriterlerini içerir. Cihazların gereksinimlerle uyumluluğunu değerlendirilir.

EN 54-24

Bu Avrupa Standardı, bir binadaki kişilere yangın algılama ve yangın alarm sistemleri ile yangın uyarıları yayınlamaya yönelik hoparlörlerin değerlendirilmesi için gereksinimleri, test yöntemlerini ve kriterlerini belirtir. Bu Avrupa Standardı hoparlörleri iki tür uygulama ortamında belirtir: Tip A, esas olarak iç uygulamalar için ve tip B, genel olarak dış mekan uygulamaları için.

 

Acil Anons Sistemi Merkezi Yazılımlarının Kullanım Alanları Nelerdir?

Acil anons sistemi merkezi yazılımları, tüm ofislere, fabrikalara, depolara, mağazalara, spor sahalarına, sinemalara, tiyatrolara, okullara ve kamu binalarına kurulabilir. Acil anons sistemi merkezi yazılımları şuralarda yaygın olarak kullanılmaktadır:

 • Yüksek katlı özel ve kamu binaları
 • Ticari veya sergi binaları
 • Geniş yangın alanına sahip ve çok sayıda kişiyi barındıran tek katlı binalar
 • Çok katlı binalar
 • Spor tesisleri
 • Müzeler, sinemalar, tiyatrolar
 • Hastaneler
 • Okullar ve üniversiteler
 • Oteller
 • Metro istasyonları
 • Tren istasyonları
 • Havaalanları
 • Alışveriş merkezleri, süpermarketler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım