Menü

Manyetik Kapı Durdurucuları

Manyetik Kapı Durdurucuları
Manyetik Kapı Durdurucuları

Manyetik Kapı Durdurucuları Nedir?

Kapı durdurucuları ya da kapı stoperi gibi bileşenler her evde kullanılan ufak bileşenler olarak öne çıkarlar. Kapıların durdurulması gibi işlevleri olan kapı tutucuları, özellikle kapıların ani olarak kapanmasını ya da onların duvarlara zarar vermesini engellemek gibi ihtiyaçlara yanıt verirler.

Manyetik kapı durdurucuları, tam donanımlı güvenlik kapılarının istenilen anlarda herhangi bir fiziksel efor gerektirmeksizin açık kalmasına olanak veren donanımlardır. Bu bağlamda manyetik kapı durdurucuları, özellikle acil durum anlarında ağırlığı 200 kilogramı aşabilen acil durum kapılarının açık kalmasına yardımcı olurlar. Böylelikle güvenlik kapılarının tahliye esnasında ani olarak kapanması engellenir ya da insan gücü olmaksızın açık kalması sağlanır.

 

Manyetik Kapı Tutucuları Nasıl Çalışır?

Manyetik kapı tutucuları adından da anlaşılacağı üzere manyetik bir mekanizmadan güç alarak çalışır. Özellikle yüksek güvenlikli yangın sistemlerinde kullanılan yangın kapıları, fiziksel olarak zorlayıcı olabilmektedir. Bu durumda onların afet anında uzun süreli olarak açık kalması için ekstra bir donanıma ihtiyaç duyulur. Manyetik kapı durdurucularının çalışma prensibi hem kapıya hem de duvara monte edilen ikili aparatın aralarında manyetik çekim oluşturarak çalışması esasına dayanır.

 

Manyetik Kapı Tutucuları Teknik Özellikleri Nelerdir?

Çeşitli teknik özelliklere sahip olan manyetik kapı durdurucuları; kapının fiziksel özelliklere göre sınıflandırılır. Bu bağlamda manyetik kapı stoper donanımları, kapının büyüklüğüne göre farklı çalışma voltajlarına sahip olabilirler. Tüm bunların haricinde, uzun süreli yüksek tutma gücüne sahip olan tutucular kapı güvenlik sistemine elektronik olarak da entegre edilebilmektedir.

 

Manyetik Kapı Tutucuları Kullanım Alanları

Başta yangın güvenlik sistemleri dahilinde kullanılan kapı tutucularının birden fazla kullanım alanı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle hastane, okul, devlet kuruluşu ve benzeri kamu alanlarındaki güvenlik kapılarında kullanılan bu sistemler; apartmanlardaki yangın güvenlik sistemlerinde de tercih edilir.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım