Menü

Exproof Alev Dedektörü

Exproof Alev Dedektörü
Exproof Alev Dedektörü

Exproof Alev Dedektörü Nedir?

Exproof alev dedektörü iç mekandaki açık alevleri tespit etmek için kullanılır ve yanma sırasında yayılan ışığa tepki verirler. Exproof alev dedektörleri özellikle dumansız yangınlar için uygundur. Çıplak gözle görülemeyen sıvı ve gaz yangınlarının yanı sıra karbon içeren malzeme yangınlarının tespiti için güçlü duman emisyonu kullanılır.

Exproof alev dedektörlerü, aleve dayanıklı bir muhafaza içerisinde bulunur ve patlamaların hiçbirinden zarar görmez. Yüzey tutuşmayacak kadar serin kalır.

 

Exproof Alev Dedektörü Nasıl Çalışır?

Exproof Alev Dedektörü ışığa tepki verir. Neredeyse tüm yangınlardan yayılan 2,7 µm ışık emisyonu titreyen alevler tespit edilebilir. Exproof alev dedektörünün genellikle üç IR sensörü vardır. Dedektör alevler ve diğer ışık kaynakları arasında ayrım yapar ve yalnızca belirli optik dalga boylarına yanıt vererek alev titreme frekansları fark eder. Böylece titrek güneş ışığı gibi faktörleri yanlış alarmlar olarak filtreler.

Exproof alev dedektörü, bir alarm mandalını açar, beslemeden çekilen akımı 8mA'dan 28mA'ya yükseltirk ve bir yangın rölesi kontaklarını kapatarak bir alarm durumunu bildirir. Dedektörden gelen bu sinyaller kontrol paneli tarafından bir alarm sinyali olarak tanınır. Alarm akımı ayrıca dedektör entegre kırmızı LED'ini de yakar. Arıza rölesi, dedektörde arıza yoksa ve dedektöre giden besleme gerilimi doğru değerse, RL2 Arıza rölesi voltajsız kontaklarını kapatır. Dedektör ön kapağının çıkarılması, dedektör terminallerine ve yapılandırma DIL anahtarına erişim sağlar. Dedektör normalde bir alev göründüğünde alarm durumuna geçecek şekilde yapılandırılır. Dedektör içindeki konfigürasyon DIL anahtarı, dedektörü mandallayıcı olmayan bir moda yerleştirmek için ayarlanabilir. Dedektör daha sonra oransal analog akım alarm sinyalleri de üretebilir. Mandallamasız modda, dedektör yalnızca bir alev göründüğünde, alev gittikten birkaç saniye sonra kendini normale döndüren bir alarm sinyali üretir.

 

Exproof Alev Dedektörü Teknik Özellikleri Nelerdir?

Exproof alev dedektörü, yeni tasarlanmış bir alev algılama özelliği ve teknik standartlar, özel tasarlanmış dar bantlı IR sensör parçaları ve güneş kör tipi UV sensör parçaları kullanan alev dedektörleri, yerleşik mikroişlemci aracılığıyla sunulur. Exproof alev dedektörü, gerçek alevleri daha etkili bir şekilde ayırt edebilir.

Exproof alev dedektörü, yanma sırasında alevlerin yaydığı düşük frekanslı, titreyen kızılötesi radyasyona duyarlıdır. Titreşen radyasyona yanıt verdiği için, alev dedektörü lensi, bir yağ, toz, su buharı veya buz tabakasıyla kirlenmiş olsa bile çalışabilir. Exproof alev dedektörü, çıplak gözle görülemeyen hidrojen alevleri de dahil olmak üzere neredeyse tüm alevleri tespit etmek için 1 ila 15Hz'de düşük frekanslı titrek kızılötesi (0.75 ila 2.7μm) radyasyona yanıt verecek şekilde ayarlanmıştır. Exproof alev dedektörü, alevler ve sahte radyasyon kaynakları arasında ayrım yapmak için farklı IR dalga boylarına yanıt veren üç IR sensörüne sahiptir. Titreşen güneş ışığı gibi faktörlerden dolayı yanlış alarmlar, filtrelerin ve sinyal işleme tekniklerinin bir kombinasyonu ile önlenir.

 

Exproof Alev Dedektörünün Kullanım Alanları Nelerdir?

Tipik uygulama alanları büyük endüstriyel, depolar, uçak hangarları, kimyasal tesisler, petrol rafineriler, makine daireleri, feribotlar ve yük gemileri, enerji santralleri, baskı tesisleri, odun depoları, metro tünelleridir.

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım