Menü

Video Yönetim Yazılımları

Video Yönetim Yazılımları
Video Yönetim Yazılımları

Video Yönetim Yazılımları Nedir?

Bir video yönetim yazılımı (VMS), kullanıcının gerçek zamanlı videolara erişmesine, kaydedilen videolara ulaşmasına, oynatmasına ve izleme sitesi hakkında faydalı bilgiler elde etmesine olanak tanıyan video gözetim sisteminin bir parçasıdır. VMS sistemi birden fazla kameranın görüntülenmesine, bu görüntülerin kaydedilmesine ve alarmların izlenmesine imkan tanır.

 

Video Yönetim Yazılımları‘nın Teknik Özellikleri Nelerdir?

Video analiz yazılımları, yapılandırılmamış video verilerini analiz etmek ve anında yanıt ve etkili kararlar için eyleme geçirilebilir öngörüler oluşturmak üzere bir video yönetim yazılımında yapılandırılmış algoritmalar kullanma yeteneğidir. Video analizi canlı video çekimlerini sürekli olarak tarar ve olayları kullanıcı tarafından yapılandırılan ölçütlere göre yakalar. Canlı ve kaydedilmiş videolar, video analizi yoluyla üretilen veriler, perakende, filo taşımacılığı, şehir gözetimi ve diğer endüstri sektörleri için kapsamlı bir güvenlik çözümü oluşturulmasına yardımcı olur.

Video analizi özellikle perakende sektörünün ayrılmaz bir parçasıdır. Video analizinden elde edilen bilgiler, perakende mağazaların güvenliği artırmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda satın alma davranışlarıyla ilgili derinlemesine bilgilerle müşterinin alışveriş deneyimini geliştirmeye de yardımcı olur. Kameralar, sıcaklık sensörleri, el tipi tarayıcılar, akıllı raflar, akıllı arabaları ve erişim kontrol cihazları vb. Cihazlar mağaza içi video analizi verilerini oluşturur.

Yüz algılama, kişi sayma, hareket algılama, çevre karartması, kuyruk yönetimi, ısı haritalama gibi video analitik özellikleri, mağaza ve müşterilerin güvenliğinin yönetilmesine büyük ölçüde yardımcı olur. Video analitiği ayrıca, müşteri ekiplerini ve satın alma davranışlarını anlamaya yardımcı olabilir, bu da yönetim ekiplerinin ürün yerleşimlerini optimize etmelerine ve pazarlama stratejilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Video analitiğe sahip Video Yönetim Yazılımı, yalnızca perakende satış mağazalarının güvenliğini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda mağaza içi ürün tanıtımlarını geliştirmede de yönetime yardımcı olur. Perakende VMS çözümlerinin birçok dahili özelliği, bir perakende mağazasının yararlı analitik verilerini üretir. Video analizi verileri mağaza içi kameralar ve bağlı cihazlar aracılığıyla oluşturulur ve faydalı analitik bilgiler oluşturmak için Video Yönetim Yazılımı ile işlenir. Etkinlik tabanlı analiz, ısı haritalama, gülümseme algılama, göz küresi algılama vb. gibi video analizi özellikleri, ziyaretçilerin ürün yerleştirme ve yeni promosyon kampanyalarına karşı tepkilerini değerlendirmede çok yardımcı olabilir.

Gelişmiş video analizleri, şehir yöneticilerine halka açık yerlerde trafik yönetimi, kalabalık yönetimi, etkinlik yönetimi ve yönetim operasyonlarında yardımcı olabilir.  Şehir gözetiminde kullanılan Video analizi özelliklerinden bazıları Kalabalık algılama, yüz tanıma / yakalama, kamera kurcalama, eksik nesne algılama, araç izleme, plaka tanıma, bagaj kapama, araç yanlış yol tespiti, yasadışı parktır.

Video oynatma yazılımları, video işleme yazılımları ve video düzenleme yazılımı video yönetim yazılımı içinde her biri ayrı işleve sahip sistemlerdir.  Kaydedilen görüntünün yeniden oynatılması, düzenlenmesi ve işlemesi için kullanılırlar.

 

Video Yönetim Yazılımları‘nın Kullanım Alanları Nelerdir?

Video Yönetim yazılımları, güvenlik çözümlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Farklı sektörlerdeki her kuruluş, varlıklarını güvenceye almak ve sürekli izleme ve denetim sağlamak için sağlam bir video yazılımları kullanmalıdır. 

Kurumsal boyuta göre uygun Video Yönetim Yazılımı kurulumları farklı özellikler taşır. Kurumsal boyuta göre Video Yönetim Yazılımı, üç ana kategoride sınıflandırılabilir. Küçük, orta ve büyük boyutlu VMS kurulumları. 

Küçük boyutlu VMS kurulumları 10-20 kamerayı destekler ve öncelikle tek alanlarda çalışan küçük işletmeler için uygundur. 

Orta boyutlu VMS kurulumları 20-50 kamerayı içerirken, küçük ve orta ölçekli işletmeler için uygundur.

Büyük boyutlu VMS kurulumları 50'den fazla kamerayı içerir. Büyük çok tesisli veya çok konumlu işletmeler için uygundur. Küçük işletmeler sadece tak ve çalıştır VMS paketleri satın alabilir ve herhangi bir teknisyen tarafından kurulmasını sağlayabilir. Orta veya büyük ölçekli VMS projelerinde şirketler, hizmetleri VMS servis sağlayıcıları veya sistem entegratörlerinden destek alabilirler.

Kendi tesislerine bir VMS kurmak isteyen işletmeler önce ait oldukları sektörü dikkate almalıdır. Video yönetim sistemi kurulumunun işletmenin endüstrisine bağlıdır. Bir VMS'nin düzeni ve bileşenleri farklı endüstriler için farklıdır. Örneğin, perakende gözetim için uygun kameralar ve bağlı cihazlar, araç içi gözetim veya şehir gözetim projeleri için çalışmayabilir. 

Piyasada çeşitli özellik ve fiyatlara sahip birçok Video Yönetim Yazılımları vardır. Kullanıcılar herhangi bir gözetim sistemi seçerken uygun bir araştırma yapmalıdır. 

 

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım