Menü

Oda Kontrol Ünitesi

Oda Kontrol Ünitesi
Oda Kontrol Ünitesi

Oda Kontrol Ünitesi Nedir?

Bina yönetim sistemlerinin yönettiği sistemlerin kullanıcı bazında izleme ve kontrolüne olanak sağlayan cihazdır. Kullanıcı dostu arayüzleri ve kolay yönetimleri sayesinde oda kontrol üniteleri, BMS sistemlerinin kullanıcıya dönük sayılı ürünlerdendir. Farklı sistemlerin cihazlarını da kontrol etme şansı veren otomasyon sistemi oda kontrol cihazları, enerji tasarrufu ve kullanıcı dostu özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Oda kontrol ünitesi, farklı oda düzenine sahip otel odaları, hastane odaları,  rezidans veya apartman daireleri, yurt binaları ya da perakende mağazaları için tasarlanmış bir konfor ve yönetim aracıdır. Oda kontrol ünitesi ile giriş kontrolü, aydınlatma, ısıtma, soğutma açılıp kapatılabilir, ışığın seviyesi ayarlanabilir, perde açılıp kapatılabilir ya da yerden ısıtma kontrolleri yapılabilir. Böylece kullanımdaki odalar birer “akıllı oda” haline gelir ve konuklar kendi ihtiyaçlarına göre bir oda ortamı oluşturmak için yönetim ile kolayca iletişime geçebilirler.

 

Oda Kontrol Ünitesi Nasıl Çalışır?

Oda kontrol ünitesi adı üstünde bir odanın kontrol edilebilmesi için kullanılan ünitedir. Farklı oda düzenine sahip, çok odalı binalarda kullanımı yaygınlaşan oda kontrol ünitesi ile bir konfor ortamı yaratıldığı gibi ayrıca odayı kullanan kişilerin odada tam bir hakimiyet kurmasını da sağlar. Öte yandan bu sistem odanın içinde bulunduğu hastane ya da otel gibi işletmelerde yönetim aracı olarak kullanılır.

Oda kontrol ünitesi, söz konusu herhangi bir odada her şeyin birbirine bağlı olduğu bir sistem ortaya çıkarır. Söz konusu bu ünite aracılığıyla, panel, perde, kapı zili, lamba, fan ve klima, sıcak /soğuk su ve benzeri gibi farklı hedef ve ekipmanlar kontrol edilebilir ve izlenebilir.

BMS sistemindeki entegre çözümler sayesinde binanın enerji verimliliğine önemli katkıda bulunabilmektedir. Üzerilerindeki LCD ekran veya gösterge ekranı ile direkt olarak kontrolöre bağlı değerleri değiştirme imkanı sunan oda kontrol üniteleri misafirlerin konforu için önemlidir. Gelişen teknolojilerle beraber, belirli senaryo imkanı da sunan oda kontrolörleri akıllı bir yapı sayesinde kullanıcıların minimum etkisiyle istenilen koşulları otomatik olarak sağlamaktadır.

 

Oda Kontrol Ünitesi’nin Kullanım Alanı Nedir?

Oda kontrol ünitesi öncelikle çok odalı oteller, hastaneler, yurt binaları, alışveriş merkezleri gibi kullanım alanlarına sahiptir. 

Otel yönetimleri bu ünitelerin kullanım raporları ile müşteri tercihlerini belirleyebilir ve kişiselleştirilmiş hizmet de sunabilirler.

Ayrıca devreye alınan oda kontrol ünitesi ile enerji tasarrufu sağlamak da mümkündür. Eğer otel odası boş ve satılmamışsa, havalandırma kapalı konuma getirilip perde kontrolü sayesinde perdeler kapalı tutulabilir.

Ancak oda için check-in yapıldığı anda oda gelecek misafir için hazır getirilir. Misafirin odadan ayrıldığı ama otelde bulunduğu durumlarda, klimada yapılacak ayarlama ile odanın istenen sıcaklıkta kalması da sağlanabilir.

Sistem ile otel yönetimi;

  • Hangi odalarda misafir bulunduğu,
  • Hangi odalarda personel bulunduğu,
  • Hangi odaların temizlendiği,

Hangi odaların misafir için hazır olduğu bilgisini elinde bulundurur ve operasyonlarını bu bilgiye göre planlar. Bu bilgiler otel yönetimine işletme kolaylığı sağlaması açısından önemlidir. Oda kontrol üniteleri kullanıcılarının müşteri isteklerine daha hızlı cevap verebilmesini müşteri memnuniyetinin artmasını ve işletmelerin de zamandan tasarruf etmesini mümkün kılar. Oda kontrol üniteleri, hastaneler, oteller, ticari binalar, endüstriyel alanlar vb yerlerde küçük alanların iklimlendirme kontrolü için kullanılmaktadır.  Oda kontrol üniteleri, misafirlerin rahatlığı açısından hızlı geri bildirimde bulunması ve kaliteli olmalıdır.

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım