Menü

Kalorimetre

Kalorimetre
Kalorimetre

Kalorimetre Nedir?

Kalorimetre ısının ne kadar kullanıldığını ölçen bir alettir. Günümüzde merkezi ısıtma sistemlerinde sıklıkla kullanılmakta ve kimin ne kadar sarfiyat yaptığını ortaya koymaktadır. Bir apartman söz konusu ise her dairenin ne kadar yakıt tükettiği kalorimetre ile belirlenmektedir.

Ne kadar tüketim yapıldığının ölçülebilmesi için kullanılan bir ölçü aleti olan kalorimetre, hem giden suyu hem de gelen suyu ölçer. Geçen suyun debisi ölçülerek ne kadar enerji tüketildiğini hesaplar. Genel olarak tasarruf önlemleri açısından kullanılan kalorimetre çoklu kullanım ortamlarında kimin ne kadar enerji harcadığını ortaya koyar. Merkezi ısıtma sistemleri bu prensiple çalışır ve faturalandırma kalorimetrenin verdiği sonuca göre gerçekleşir.

Kalorimetre temelde  3 ana unsurdan oluşur.

  • Hesaplama Ünitesi
  • Ölçme Birimi
  • Sensörler

Kalorimetrenin mekanik ve ultrasonik olmak üzere iki farklı çeşidi vardır. Temelde aynı işlevi görseler de iki kalorimetrenin ölçüm sistemleri farklıdır. Ultrasonik kalorimetreler tek parçadan oluşmuştur, montaj sıkıntısı olmayan bu kalorimetre LED ekrana sahiptir. Dijitaldir ve  mekanik kalorimetrelerden daha kesin sonuç verir.

Öte yandan mekanik kalorimetreler daha kullanışlıdır. Suyun dolaştığı boruların düz olması nedeniyle içerisinde tortu, pislik ve kirlilik birikmemektedir. Bu da mekanik kalorimetrenin tıkanma riskini ortadan kaldırdığı gibi kullanım süresini uzatmaktadır.

Diferansiyel taramalı kalorimetre ise ısı analizi yapmaya yarayan termal analitik bir yöntemdir. Örnek ısıtılırken, soğutulurken ya da sabit bir sıcaklıkta tutulurken soğurulan ya da salıverilen enerji miktarını ölçer.  Bir malzemenin ısı kapasitesinin sıcaklıkla nasıl değiştiğini inceleyen bir termal analiz tekniğidir. 

Kalorimetre fiyatları suyun debi büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Geniş bir aralığa sahip kalorimetre fiyatlarının daha makul hale gelmesi için debiye uygun kalorimetre seçimi yapılmalıdır. Öte yandan ultrasonik kalorimetre fiyatları mekanik kalorimetrelerden daha yüksektir. En uygun kalorimetre fiyatları için ihtiyaca uygun kalorimetre bulunmalı ve detaylı bir piyasa araştırması gerçekleştirilmelidir.

 

Kalorimetre Nasıl Çalışır?

Kalorimetrenin çalışma prensibi ise mekanik kısmın debi ölçümü yapması, elektronik kısmın hesaplama yapmasına dayanır. Merkezi sistem kazanlarında ısınan sıcak su vana içerisinden geçer. Sensör, suyun sıcaklığını ölçer ve hesaplama ünitesine iletir. Böylece sıcak su daire içerisinde bulunur ve kalorimetre içinden geçerek merkezi sistem dönüş hattına ulaşır. Kalorimetre, sıcak suyun giriş çıkış sıcaklıklarını hesaplama ünitesinde işleme alır. Kalorimetre ile daire için harcanan ısı miktarı ölçülür.

 

Kalorimetre‘nin Kullanım Alanı Nedir?

Kalorimetre günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Konutların ısınmasından tarıma kadar birçok alanda kalorimetre kullanılır. Merkezi ısıtma sistemi kullanılan binaların vazgeçilmez öğesi kalorimetredir. Bu bina apartman da olabilir, alışveriş merkezleri ve mağazalar da…

Çıkarılan yasa ile tüm binalara zorunlu olan kalorimetre, yeni binalar kalorimetre montajlı olarak yapılıyor. Buna karşın eski binalar kalorimetre montajını haricen yaptırıyor.

Kalorimetre montajı binaların bodrum katlarından en üstteki daireye kadar eşit ısı kontrolü sağlamak için belirli donanımlar kullanılarak yapılıyor. Kalorimetre montajı binanın fiziki şartları ve aynı zamanda daire sayısına göre yapılan bir işlemdir. Ultrasonik kalorimetre en kolay montajı yapılan cihazdır. Montaj ile ilgili olarak internette çok sayıda video olmasına rağmen, işi uzmanının yapması, olası riskleri ortadan kaldırması açısından önemlidir.  

 

    Sunduğumuz Ürün ve Hizmetler

Detaylı Bilgi ve Fiyat Teklifi İçin Sizi Arayalım